Početna strana > Hronika > Beograd: Nekoliko stotina građana ispred Vlade Srbije na protestu protiv Rio Tinta. Traže ostavku predsednika Vučića i raspuštanje Vlade, kažu da se „neće razići do ispunjenja zahteva“
Hronika

Beograd: Nekoliko stotina građana ispred Vlade Srbije na protestu protiv Rio Tinta. Traže ostavku predsednika Vučića i raspuštanje Vlade, kažu da se „neće razići do ispunjenja zahteva“

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 27. novembar 2022.

Protest Saveza ekoloških orgnizacija Srbije završen je večeras oko 21:15 časova, kada je uspostavljen saobraćaj i Ulicom Kneza Miloša, koji je bio blokiran od 15:00.

Protest ispred Vlade Srbije zvanično završen, okupljeni odustali od kampovanja

Nakon završetka zvaničnog dela skupa, grupa od 20-30 učesnika je postavila šator na ulicu, a na smenu su stajali i sedeli na trotoaru.

Policija ih je legitimisala i zapisala podatke, ali nije intervenisala.

Oko 21:00 ostalo je svega desetak učesnika protesta, pa su i oni odlučili da se raziđu, ali su od policije tražili da ne podnesu prijave zbog ometanja saobraćaja, što niko od policajaca nije mogao da im obeća.

Zahtev učesnika protesta je da država donese konačnu odluku o trajnoj zabrani iskopavanja litijuma na teritoriji Srbije.

Podsećamo, nekoliko stotina građana okupilo se ispred Vlade Srbije na dan godišnjice prve blokade protiv rudarenja litijuma na poziv Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) koji tvrdi da kompanija Rio Tinto još uvek kupuje imanja u dolini Jadra, te da na ovaj projekat nije stavljena tačka.

Organizatori protesta su najavili da će ostati ispred Vlade Srbije do ispunjenja zahteva, nakon čega su počeli da postavljaju kamp.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova legitimisali su večeras pripadnike ekoloških protesta koji su postavili šatore ispred Vlade Srbije, a prema informacijama do kojih je došao Danas, do privođenja nije došlo. 

Nekoliko stotina građana okupilo se ispred Vlade Srbije na dan godišnjice prve blokade protiv rudarenja litijuma na poziv Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) koji tvrdi da kompanija Rio Tinto još uvek kupuje imanja u dolini Jadra, te da na ovaj projekat nije stavljena tačka.

Prisutni demonstranti traže ostavku predsednika Aleksandra Vučića, ostavku premijerke, raspuštanje Vlade i oslobađanje RTS-a.

Aktivisti SEOS-a koji su se obratili okupljenima istakli su da institucije ne rade kada je u pitanju Rio Tinto, ali da rade kada treba da se hapse aktivisti koji učestvuju u protestima i blokadama.

Aktivisti uzvikuju parolu “Rio Tinto – marš iz Srbije”.

Organizatori protesta su najavili da će ostati ispred Vlade Srbije do ispunjenja zahteva.

Zlatko Kokanović iz SEOS-pozvao je okupljene demonstrante da izađu na ulicu. Saobraćaj je na raskrsnici Nemanjine i Kneza Miloša blokiran, a na protestu nema većeg prisustva policije.

Aktivisti Narodne stranke nose transparent “Nećemo Rio Tinto” i zastave sa amblemima ove stranke, prisutni su i aktivisti pokreta Ne davimo Beograd.

Aktivisti Eko straže drže transparent sa natpisom „Stop ekološkom izbeglištvu“.

Među okupljenima su i Aleksandar Jovanović Ćuta, narodni poslanik Moramo-Zajedno, narodni poslanik Dejan Bulatović iz Stranke slobode i pravde (SSP) i narodna poslanica Dveri Radmila Vasić.

Prisutni su i aktivisti Brajan Brković i Miran Pogačar koji se u Novom Sadu bore protiv izgradnje na Šordošu, kao i Dušan Tufegdžić i Vladimir Terzić iz Pokreta Buđenje, koji je prošle godine inicirao apel protiv iskopavanja litijuma.

Tu su i narodna poslanica Moramo Danijela Nestorović i poslanica Demokratske stranke Tatjana Manojlović.

Razlog za okupljanje je što ni posle godinu od obećane „tačke na rudnik litijuma“ u Vladi Srbije pojedini ministri i dalje najavljuju projekat Jadar za koji ekološke organizacije tvrde da će biti poguban po životnu sredinu.

„Vlada Srbije nas je slagala jer nikada nije stavila projekat eksploatacije litijuma van snage. Samo su sa njim zastali kako bi se smirile strasti pred izbore“, kaže za Danas Danijela Nestorović, poslanica stranke Moramo – Zajedno i jedan od osnivača pokreta Ekološki ustanak.

„Najvažniji zakon koji u Srbiji treba da se donese je Zakon o trajnoj zabrani istraživanja i eksploatacije litijuma i bora.To je Cerska i Kolubarska bitka naše generacije i mi, kao društvo moramo da iznedrimo snagu, da odrbanimo svoju zemlju i svoj opstanak“, kaže za Danas Ivana Parlić, poslanica Narodne stranke, objašnjavaući zbog čega je značajan ekološki protest ispred Vlade Srbije.

Kokanović: Dok se ne donese zakon o zabrani litijuma, nema mira u ovoj državi

Zlatko Kokanović, meštanin Gornjih Nedeljica, poručio je da i struka i nauka pričaju o rekama, biljkama i životinjama, a da niko ne govori šta će biti sa ljudima čije preseljenje je neophodno kako bi se gradio rudnik litijuma u Jadru.

„Potrebna je relokacija stanovništva. Koliko, gde, kad? Predsednik kaže, sram ga bilo, Aleksandre Vučiću sram te bilo, žrtvovaćemo manje nego što je bilo predviđeno prvobitnim planom. Pa dajte nam taj spisak žrtava, da vidimo ko je na tom spisku“, poručio je Kokanović.

On ističe da je uredbom ukinut projekat iskopavanja litijuma, ali da „sada ponovo iza kulisa pokušava da se vrati projekat“.

„Izglasajte zakon o trajnoj zabrani i mi ćemo biti mirni. A dok se to ne uradi nema mira u ovoj državi“, rekao je Kokanović i dodao da kada je zdravlje u pitanju nema razlike, jer svi dišemo isti vazduh.

Predsedniku, premijerki, članovima vlade i poslanicima je poručio da treba da daju ostavke jer nisu u stanju da vladaju državom. Mi moramo da branimo ovu državu od vlasti, kazao je Kokanović.

Marijana Petković, Udruženje „Ne damo Jadar“: Nećemo ni ‘l’ od litijuma u Srbiji. Jadar nikad neće prihvatiti rudnik, naša deca nisu rudarsko roblje

Marijana Petković iz Udruženja Ne damo Jadar rekla je na protestu ispred Vlade Srbije protiv rudnika litijuma koji želi da otvori Rio Tinto da na taj projekat nije stvarno stavljena tačka, jer je posle objavljivanja toga, izdato još 178 istražnih dozvola "da se buši sve što je naše". Istakla je da je vlast rekla da je projekat gotov, "zašto nam onda ne objasne kako se sad Rio Tinto bavi putem do rudnika, pa kupuje njive na trasi puta. Zašto je aktivno eksploataciono polje. Zašto je Rio Sava ponovo počela da potkupljuje one čije parcele su izbušene da ne vade cevi".

„Nećemo ni ‘l’ od litijuma u Srbiji“, poručila je Petković okupljenima na protestu na koji je pozvao SEOS, na godišnjicu prve blokade protiv rudarenja litijuma.

Dodala je da „ovom zemljom drma Rio Tinto“.

Ona je rekla da je struka sa Rudarsko-geološkog fakulteta prodala svoje potpise Rio Tintu.

„Valjda je struka i ovo što imamo u SANU, oni rade analize i znaju koliko smo već sad zatrovani“, navela je ona.

Kazala je da je vlast prodala građane, a mi ni njih nećemo da prodamo, ovakvi kakvi su, nestručni, jadni i lažljivi, ne damo ni njih i ništa nikome u ovoj Srbiji, jer smo mi iz cerske doline“.

„Ovo neće pasti u ruke nikome. Bili su ovde 1914, 1941, sad ponovo dolaze, triput smo ih terali, teramo ih ponovo“, rekla je Petković i pokazala grumen koji je donela sa Cera.

„Ovaj grumen sa Cera, sa Gučeva, sa svakog kamena koji su naši preci natopili svojom krvlju da bismo mi danas bili ovde“, dodala je i istakla da „naša deca nisu roblje rudarsko, ovo danas mora da stane“.

Poručila je da mi „nismo izdajnici, nismo mi ništa izdali, oni hože da lažu, da izvrću istinu, neće da kažu šta su izračunali – šta će Srbija da dobije, a šta da izgubi“.

„Jadar nikad neće prihvatiti rudnik. Danas smo došli da izvagamo – hoćemo li da se ukopamo ovde ili u Nedeljicama. Neće nas niko više praviti budalama. Sve su slagali“, rekla je Petković.

Zaključila je da država ne radi svoj posao, „sud radi kad smo u pitanju mi aktivsti, kad su u pitanju ovi iz Rio Tinta, onda ne radi“.

(N1, Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner