петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Неколико стотина грађана испред Владе Србије на протесту против Рио Тинта. Траже оставку председника Вучића и распуштање Владе, кажу да се „неће разићи до испуњења захтева“
Хроника

Београд: Неколико стотина грађана испред Владе Србије на протесту против Рио Тинта. Траже оставку председника Вучића и распуштање Владе, кажу да се „неће разићи до испуњења захтева“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. новембар 2022.

Протест Савеза еколошких оргнизација Србије завршен је вечерас око 21:15 часова, када је успостављен саобраћај и Улицом Кнеза Милоша, који је био блокиран од 15:00.

Протест испред Владе Србије званично завршен, окупљени одустали од камповања

Након завршетка званичног дела скупа, група од 20-30 учесника је поставила шатор на улицу, а на смену су стајали и седели на тротоару.

Полиција их је легитимисала и записала податке, али није интервенисала.

Око 21:00 остало је свега десетак учесника протеста, па су и они одлучили да се разиђу, али су од полиције тражили да не поднесу пријаве због ометања саобраћаја, што нико од полицајаца није могао да им обећа.

Захтев учесника протеста је да држава донесе коначну одлуку о трајној забрани ископавања литијума на територији Србије.

Подсећамо, неколико стотина грађана окупило се испред Владе Србије на дан годишњице прве блокаде против рударења литијума на позив Савеза еколошких организација Србије (СЕОС) који тврди да компанија Рио Тинто још увек купује имања у долини Јадра, те да на овај пројекат није стављена тачка.

Организатори протеста су најавили да ће остати испред Владе Србије до испуњења захтева, након чега су почели да постављају камп.

Припадници Министарства унутрашњих послова легитимисали су вечерас припаднике еколошких протеста који су поставили шаторе испред Владе Србије, а према информацијама до којих је дошао Данас, до привођења није дошло. 

Неколико стотина грађана окупило се испред Владе Србије на дан годишњице прве блокаде против рударења литијума на позив Савеза еколошких организација Србије (СЕОС) који тврди да компанија Рио Тинто још увек купује имања у долини Јадра, те да на овај пројекат није стављена тачка.

Присутни демонстранти траже оставку председника Александра Вучића, оставку премијерке, распуштање Владе и ослобађање РТС-a.

Активисти СЕОС-а који су се обратили окупљенима истакли су да институције не раде када је у питању Рио Тинто, али да раде када треба да се хапсе активисти који учествују у протестима и блокадама.

Активисти узвикују паролу “Рио Тинто – марш из Србије”.

Организатори протеста су најавили да ће остати испред Владе Србије до испуњења захтева.

Златко Кокановић из СЕОС-позвао је окупљене демонстранте да изађу на улицу. Саобраћај је на раскрсници Немањине и Кнеза Милоша блокиран, а на протесту нема већег присуства полиције.

Активисти Народне странке носе транспарент “Нећемо Рио Тинто” и заставе са амблемима ове странке, присутни су и активисти покрета Не давимо Београд.

Активисти Еко страже држе транспарент са натписом „Стоп еколошком избеглиштву“.

Међу окупљенима су и Александар Јовановић Ћута, народни посланик Морамо-Заједно, народни посланик Дејан Булатовић из Странке слободе и правде (ССП) и народна посланица Двери Радмила Васић.

Присутни су и активисти Брајан Брковић и Миран Погачар који се у Новом Саду боре против изградње на Шордошу, као и Душан Туфегџић и Владимир Терзић из Покрета Буђење, који је прошле године иницирао апел против ископавања литијума.

Ту су и народна посланица Морамо Данијела Несторовић и посланица Демократске странке Татјана Манојловић.

Разлог за окупљање је што ни после годину од обећане „тачке на рудник литијума“ у Влади Србије поједини министри и даље најављују пројекат Јадар за који еколошке организације тврде да ће бити погубан по животну средину.

„Влада Србије нас је слагала јер никада није ставила пројекат експлоатације литијума ван снаге. Само су са њим застали како би се смириле страсти пред изборе“, каже за Данас Данијела Несторовић, посланица странке Морамо – Заједно и један од оснивача покрета Еколошки устанак.

„Најважнији закон који у Србији треба да се донесе је Закон о трајној забрани истраживања и експлоатације литијума и бора.То је Церска и Колубарска битка наше генерације и ми, као друштво морамо да изнедримо снагу, да одрбанимо своју земљу и свој опстанак“, каже за Данас Ивана Парлић, посланица Народне странке, објашњаваући због чега је значајан еколошки протест испред Владе Србије.

Кокановић: Док се не донесе закон о забрани литијума, нема мира у овој држави

Златко Кокановић, мештанин Горњих Недељица, поручио је да и струка и наука причају о рекама, биљкама и животињама, а да нико не говори шта ће бити са људима чије пресељење је неопходно како би се градио рудник литијума у Јадру.

„Потребна је релокација становништва. Колико, где, кад? Председник каже, срам га било, Александре Вучићу срам те било, жртвоваћемо мање него што је било предвиђено првобитним планом. Па дајте нам тај списак жртава, да видимо ко је на том списку“, поручио је Кокановић.

Он истиче да је уредбом укинут пројекат ископавања литијума, али да „сада поново иза кулиса покушава да се врати пројекат“.

„Изгласајте закон о трајној забрани и ми ћемо бити мирни. А док се то не уради нема мира у овој држави“, рекао је Кокановић и додао да када је здравље у питању нема разлике, јер сви дишемо исти ваздух.

Председнику, премијерки, члановима владе и посланицима је поручио да треба да дају оставке јер нису у стању да владају државом. Ми морамо да бранимо ову државу од власти, казао је Кокановић.

Маријана Петковић, Удружењe „Не дамо Јадар“: Нећемо ни ‘л’ од литијума у Србији. Јадар никад неће прихватити рудник, наша деца нису рударско робље

Маријана Петковић из Удружења Не дамо Јадар рекла је на протесту испред Владе Србије против рудника литијума који жели да отвори Рио Тинто да на тај пројекат није стварно стављена тачка, јер је после објављивања тога, издато још 178 истражних дозвола "да се буши све што је наше". Истакла је да је власт рекла да је пројекат готов, "зашто нам онда не објасне како се сад Рио Тинто бави путем до рудника, па купује њиве на траси пута. Зашто је активно експлоатационо поље. Зашто је Рио Сава поново почела да поткупљује оне чије парцеле су избушене да не ваде цеви".

„Нећемо ни ‘л’ од литијума у Србији“, поручила је Петковић окупљенима на протесту на који је позвао СЕОС, на годишњицу прве блокаде против рударења литијума.

Додала је да „овом земљом дрма Рио Тинто“.

Она је рекла да је струка са Рударско-геолошког факултета продала своје потписе Рио Тинту.

„Ваљда је струка и ово што имамо у САНУ, они раде анализе и знају колико смо већ сад затровани“, навела је она.

Казала је да је власт продала грађане, а ми ни њих нећемо да продамо, овакви какви су, нестручни, јадни и лажљиви, не дамо ни њих и ништа никоме у овој Србији, јер смо ми из церске долине“.

„Ово неће пасти у руке никоме. Били су овде 1914, 1941, сад поново долазе, трипут смо их терали, терамо их поново“, рекла је Петковић и показала грумен који је донела са Цера.

„Овај грумен са Цера, са Гучева, са сваког камена који су наши преци натопили својом крвљу да бисмо ми данас били овде“, додала је и истакла да „наша деца нису робље рударско, ово данас мора да стане“.

Поручила је да ми „нисмо издајници, нисмо ми ништа издали, они хоже да лажу, да изврћу истину, неће да кажу шта су израчунали – шта ће Србија да добије, а шта да изгуби“.

„Јадар никад неће прихватити рудник. Данас смо дошли да извагамо – хоћемо ли да се укопамо овде или у Недељицама. Неће нас нико више правити будалама. Све су слагали“, рекла је Петковић.

Закључила је да држава не ради свој посао, „суд ради кад смо у питању ми активсти, кад су у питању ови из Рио Тинта, онда не ради“.

(Н1, Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер