четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић, Орбан и Нехамер потписали Меморандум о борби против илегалних миграција. Вучић: Расте број илегалних миграната, штитимо и Европу и Србију. Нехамер: Јасна подршка српском путу у ЕУ
Хроника

Вучић, Орбан и Нехамер потписали Меморандум о борби против илегалних миграција. Вучић: Расте број илегалних миграната, штитимо и Европу и Србију. Нехамер: Јасна подршка српском путу у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. новембар 2022.

У Београду се одржава други трилатерални састанак Србије, Мађарске и Аустрије. Председник Александар Вучић угостио је мађарског премијера Виктора Орбана и аустријског канцелара Карла Нехамера. 

Вучић: Расте број илегалних миграната, штитимо и Европу и Србију

Вучић је изјавио на заједничкој конференцији за медије после пленарног састанка делегација три земље, да је данас потписан важан меморандум о разумевању у вези са борбом против илегалних миграција.

"Наши тимови настављају да раде на конкретизацији свега и ускоро крећемо са акцијом, свакако значајно пре краја године", навео је председник Вучић.

Број илеганих миграната је, нагласио је, готово удвостручен у односу на прошлу годину.

"Желимо да ту одбрамбену границу за Мађарску у Аустрију и Србију померимо на југ, а касније ћемо бити спремни да је заједно са Северном Македонијом померамо даље на југ, тиме штитимо и чувамо Европу, али штитимо и своју земљу", поручио је председик.

Вучић је истакао да је неколико корака већ предузето.

"Први кораци су усаглашавање визне политике са политиком Европске уније. Више немамо слободан визни режим с Тунисом, који је трајао од 1962. године, ни са Бурундијем, ускоро са још две земље мораћемо да имамо другачији визни режим, исти онакав какав постоји у Европској унији", навео је Вучић.

Илегални мигранти у Србију најчешће стижу две земље – то су Северна Македонија и Бугарска.

"Договорили смо се данас да заједнички уз подршку Мађарске и Аустрије ангажујемо већи број полицајаца на граници према Северној Македонији, да укључимо и значајну опрему, аутомобиле са термовизијским камерама и да покушамо да ту одбрамбену линију померимо на југ", рекао је председник.

Србија не жели да буде паркинг за илегалне мигранте, нагласао је Вучић и подсетио да је Србија према избеглицама и према онима којима је тешко и који су у таквој потреби увек имала разумевања и показивала солидарност, и то ће радити и даље.

"Важан је договор о реадмисији, односно протеривању оних који немају шансе да добију визу, а желе по сваку цену да остану на нашој територији. За нас је то веома важан договор, јер ћемо морати да обезбеђујемо авионе за повратак у њихове земље. Те трошкове ћемо да поделимо са нашим партнерима из Мађарске и Аустрије", истакао је председник.

Орбан: Мигрантима треба да појаснимо да преко наше границе нема преласка

Mађарски премијер Виктор Орбан рекао је на конференцији за новинаре да се Мађарска налази у специфичној ситуацији јер јој је сусед Украјина, где је рат и одатле је један притисак, а преко Србије долазе мигранти и то је други притисак.

Орбан се осврнуо на догађаје у Пољској и изразио саучешће јер су људи изгинули од пројектила у Пољској и додао да ако се одвија рат у твом суседству ни ти ниси безбедан.

"Када си у опасности онда мораш да се трудиш да ту опасност отклониш. Ми се залажемо за мир. Ми са Србијом делимо судбину и у добру и у злу и помажемо када је коме потребна помоћ. Услед јучерашњег бомбардовања прекинут је довод нафте из правца Украјине у Мађарску, надам се да ће се данас то регулисати", истакао је Орбан.

Мађарски премијер је захвалио Вучићу на гостопримству и указао да је у њему упознао пријатеља Мађарске. 

Орбан се посебно осврнуо на проблем миграната. 

"Око 250.000 покушаја преласка границе је осујећено, значи да их је све више, све су агресивнији, кријумчари људи имају оружје и користе га. Ово је важан сусрет. Ја дуго водим рат против илегалне миграције и верујем у један метод, треба да их спречимо", каже Орбан.

Појаснио је да ако су мигранти уверени да ће прећи границу они ће покушати.

"Треба да им појаснимо да преко наше границе нема преласка. Мађарска је 1,6 милијарди евра уложила од 2015. на заштиту граница. Кључна земља европске безбедности је Србија. Дужни смо да се захвалимо Србији", рекао је Орбан.

Додао је ако би Србија била у ЕУ онда би било лакше да се заштитимо од илегалне миграције.

"Мађарска настоји да се Србији омогући чланство. Док се то не деси, морамо да ставимо границу што јужније, ово ће бити дугорочан проблем", рекао је Орбан.

Нехамер: Захвалан сам што сте схватили бриге Аустрије и нисте је оставили на цедилу

Аустријски канцелар Карл Нехамер захвалио се председнику Србије на позиву и гостопримству, али и на сарадњи пуној поверења.

Канцелар Нехамер је рекао да су Србија, Аустрија и Мађарска основале партнерство када је реч о борби против илегалних миграција и организованог криминала.

"Дошли смо до тачке где појединачне земље ЕУ траже нове видове партнерства ван онога што је могуће у ЕУ, јер оно што се до сада остварује унутар система азила ЕУ није довољно. Од нашег последњег сусрета много тога се догодило, Вучић се заложио да се азилантски туризам оконча и захваљујем му се на томе што је озбиљно схватио бриге Аустрије и што је није оставио на цедилу", рекао је Нехамер. 

Аустријски канцелар каже да је његова земља трпела терет азилантског туризма посебно из Туниса, Индије и других земаља.

Нехамер је најавио и да ће Аустрија послати још 100 полицајаца и полицајки у заједничке тимове на границама и адекватно опремљена возила и дронове.

"Захвалан сам и Србији и Мађарској што ћемо први пут покренути пројекат да се депортују мигранти који нелегално бораве у Србији. Ја сам ту платформу предложио још као министар унутрашњих послова и ставићу је на располагање Србији", рекао је Нехамер.

Аустрија већ има 96.000 захтева за азил ове године и то је знак да досадашњи систем азила у ЕУ не функционише, рекао је Нехамер.

"У Аустрији се покренула дискусија шта све треба покренути и променити у законима да би се овај тренд зауставио, а земља заштитила од илегалних миграција. Морамо брзо доћи до одлука и драго ми је што наше три земље заједнички раде на томе да заштите своје границе", рекао је Нехамер.

Истакао је да је то што раде ове три земље снажан сигнал за Брисел.

"То је снажнан сигнал што две државе чланице ЕУ Мађарска и Аустрија, заједно са Србијом, заиста снажним и позуданим партнером, одавде шаљу сигнал Бриселу", нагласио је Нехамер.

Истакао је да је Аустирија, како је рекао, страствени борац за то да државе Зашадног Балкана приступе ЕУ.

 "И да партнери као што је Србија, не само добију перспективу, већ да се остваре и конкретни напретци, пошто су велики изазови у борби против илегалних миграција, тероризма и организованог криминала, као и када је реч о снабдевању енергијом. Ствари најбоље функционише када се њима заједнички бавимо", поручио је Нехамер.

Нехамер: Јасна подршка српском путу у ЕУ

Аустријски канцела је указао да се аустријска подршка Србији ЕУ огледа у две перспективе, од којих је прва билатерална сарадња са Србијом.

Подсетио је да аустријске компаније спадају у највеће инвеститоре у србији, да у привреди постоји добра сарадња, пуна поверења, и да предузетници у Србији виде важну локацију која је продуктивна и исплатива.

Друга димензија је, каже, ЕУ и додаје да Европска комисија проверава напредак у приступном процесу.

"Када је у питању аустријска страна постоји јасна подршка српском путу у ЕУ, али и за друге државе Западног Балкана, које су у различитим фазама развоја и напретка. Овај регион и посебно Србија имају важну безбедносно стратешку улогу и важни су партнери које треба приближити и увести у ЕУ", истакао је Нехамер.

Нехамер је казао да ће Аустрија чинити и даље све што је могуће да помаже Србији на том путу, додајући да је стално испружена рука пријатељства.

Вучић: Резерве гаса 650 милиона кубних метара, добар аранжман са "Булгаргасом"

Вучић је навео да су јутрос српске резерве гаса биле 650 милиона кубних метара, и да је јуче постигнут добар аранжман са "Булгаргасом", како би се мање трошиле резерве.

Истакао је да нас гас спасава и да не бисмо могли да презимимо користећи само угаљ и енергију из обновљивих извора.

"Добро смо се припремили, много смо новца уложили, рачунали смо на све то. Гас је пет пута отишао на горе у последњих девет дана, било је 240 евра или долара по кубном метру, 1.250 било је јутрос, 1.550 када се урачунају трговци и трошкови транспорта", наводи Вучић.

Сви, каже, троше, тако да цена и гаса и струје иде навише.

Изразито је ниска цена електричне енергије, наводи Вучић и истиче да је то значајно и за домаћинства и за компаније.
Када је реч о односима са Мађарском и Аустријом, рекао је да смо увек захвални мађарским пријатељима.

Истакао је да је Србија увек имала подршку из Беча када се ради о евроинтеграцијама, да је то стратешки циљ Србије, али да ће то бити врло компликован процес.

 

Потписан Меморандум о борби против илегалних миграција

Председник Србије Александар Вучић, премијер Мађарске Виктор Орбан и аустријски канцелар Карл Нехамер потписали су Меморандум о разумевању три земље за јачању трилатералне сарадње у области ефикасне борбе против илегалних миграција.

Почео трилатерални састанак Вучића, Орбана и Нехамера

Други трилатерални самит Мађарске, Србије и Аустрије почео је у Београду састанком председника Србије Александра Вучића, премијера Мађарске Виктора Орбана и аустријског канцелара Карла Нехамера.

Након тог састанка, који се одржава у Председништву Србије, уследиће и пленарни састанак делегација Србије, Мађарске и Аустрије.

Потом ће бити одржана заједничка конференција за медије Вучића, Орбана и Нехамера која ће, како је најављено, почети у 16 сати.

У Београду се одржава други трилатерални састанак Србије, Мађарске и Аустрије. Председник Александар Вучић угостиће мађарског премијера Виктора Орбана и аустријског канцелара Карла Нехамера. 

На првом трилатералном самиту 3. октобра у Будимпешти, покренутра је акција три земље у борби са илегалним миграцијама, како би се смањио притисак на границе три земље.

Три дана касније, уследио је министарски састанак у Београду када је договорено да ће Србија, због великог прилива миграната добити помоћ Аустрије и Мађарске како би заштитила границу према Северној Македонији.

Аустријски канцелар Карл Нехамер, уочи данашњег састанка, рекао је да је циљ самита у Београду стварање снажне осовине у борби против илегалне миграције и предузимање заједничких мера за снажнију заштиту граница.

Из његовог кабинета је саопштено да ће на састанку у Београду бити упућен снажан сигнал даљег пооштравања мера.

Фокус самита биће јачање заштите границе и мере за враћање илегалних миграната.

Нехамер сматра да је европски систем азила пропао. "Све док Европска комисија не буде коначно деловала, морамо сами предузимати мере и то чинимо", нагласио је он додајући да је због тога на Самиту у Београду апсолутни приоритет у борби против илегалне миграције заштита граница у Мађарској и Србији.

Аустрија ће, како се поручује из Беча, подржати Србију у заштити границе, као и враћању илегалаца из Србије у земље порекла.

(Танјуг, РТС) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер