субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Белорусија: Лукашенко наредио присилно приземљење Рајанеровог авиона на линији Атина-Виљнус - како би власти ухапсиле опозиционог активисту
Хроника

Белорусија: Лукашенко наредио присилно приземљење Рајанеровог авиона на линији Атина-Виљнус - како би власти ухапсиле опозиционог активисту

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. мај 2021.

Белоруске власти наредиле су у недељу Рајанеровом авиону на лету из Грчке у Литванију да принудно слети у главни град Минск и потом су ухапсиле једног од главних опозиционих блогера и активиста који се у њему налазио, рекли су званичници и активисти за људска права.

Полиција је привела Романа Проташевича, чије име је на списку тражених особа након масовних прошлогодишњих уличних протеста који су избили после Лукашенкове изборне победе.

Авион на линији Атина-Виљнус био је у белоруском ваздушном простору и скоро је стигао до Литваније, кад је пилот био приморан да промени смер.

Испраћен је до Минска уз објашњење да се у њему налази експлозив, стоји на страници апликације за праћење авиона и државне новинске агенције БелТА. Експлозив касније није нађен.

Државна новинска агенција БеИТА преноси да је председник Александер Лукашенко лично наредио ратном авиону да испрати Рајанеров Боинг. Рајанер се за сада није оглашавао.

Реагујући на ту вест, председник Литваније Гитанас Науседа затражио је од Белорусије да пусти Проташевича. У председниковом саопштењу стоји да је комерцијални лет Рајанера “приземљен силом”.

“Позивам савезнике из НАТО и ЕУ да одмах реагују на претњу коју за међународне цивилне летове представља белоруски режим. Међународна заједница мора одмах да предузме кораке да се тако нешто не понови”, стоји у Науседином саопштењу.

Додао је да тај проблем планира да у понедељак изнесе на самиту ЕУ.

Лукашенко, који је на власти од 1994. насилно је угушио масовне уличне протесте 2020. Од августа је приведено око 35.000 људи, подаци су група за заштиту људских права. Десетине су осуђене на затворске казне, а власти кажу да је до сада покренуто више од 1.000 кривичних поступака.

Проташевич је један од оснивача опозиционих вести НЕXТА, канала који је постао један од главних извора вести о демонстрацијама у Белорусији. Непријатељски је настројен према Лукашенку и помаже у координацији протеста.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер