среда, 31. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бела кућа: САД снажно и доследно подржавају настојања Србије да ојача односе са НАТО
Хроника

Бела кућа: САД снажно и доследно подржавају настојања Србије да ојача односе са НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. август 2016.

 Вашингтон -- Амерички потпредседник Џозеф Бајден посетио је у Београд у знак потврде снажних билатералних односа између САД и Србије, саопштила је Бела кућа.

Осврнувши се на америчко-српско партнерство на пољу безбедности, у саопштењу се подсећа да се ове године обележава 10-годишњица придруживања Србије програму НАТО Партнерства за мир.

"Сједињене Америчке Државе снажно и доследно подржавају настојања Србије да ојача односе са НАТО. Нарочито ценимо посвећеност Србије мултилатералним напорима усмереним на борбу против Исламске државе и међународног тероризма", стоји у саопштењу.

Бела кућа додаје да САД дубоко цене и настављају да подржавају доприносе Србије глобалним напорима у одржавању мира, те да су у том контексту августа ове године Србији испоручиле 19 високомобилних вишенаменских возила ("хамвија") ради подршке српским јединицама које учествују у операцијама УН широм света.

У оквиру америчког Спољног војног програма (ФМФ), Србији је достављено више од 8,6 милиона долара безбедносне помоћи за модернизацију одбрану и обуку од 2011, додаје се, између осталог.

Такође се наводи да су САД и Србија више од девет година партнери кроз програм Међународног војног образовања и обуке (ИМЕТ).

Бела кућа напомиње да је Србија помогла САД у унапређењу кључних спољнополитичких и хуманитарних циљева приставши да насели на својој територији два бивша затвореника из Гвантанама.

Што се тиче партнерства Србије и САД у области развоја, Бела кућа истиче да је Америка одавно посвећена економском и демократском развоју у Србији и ширем региону Балкана.

Од 2001. до 2015, САД су инвестирале више од 728 милиона долара ради стимулисања економског рата, јачања правосудног система и унапређења доброг управљања у Србији, подсећа се у саопштењу.

Ти пројекти, додаје се, обухватају директно партнерство са Владом Србије у оснаживању фирми у приватном сектору у 12 општина у економски слабо развијеним регионима на југу и југозаопаду Србије, као и рад на отварању нових радних места и подстицању малих предузећа.

Такође, наводи се да САД кроз програме помоћи у добром управљању сарађују са цивилним организацијама и владиним агенцијама на побољшању примене новог закона о заштити узбуњивача.

"У партнерству са српском владом и судством, јачамо владавину права у Србији помажући у унапређењу транспарентности, ефикасности и професионализма правосудног система", наводи Бела кућа додајући да САД помажу и кључним независним агенцијама и јачају јавну свест.

У саопштењу се наводи и да је од завршетка сукоба на Балкану 1990-их Влада САД издвојила више од 900 милиона долара за регион како би се обезбедила трајна решења за избеглице и расељене особе, а у Србији су та средства помогла више од 50.000 таквих породица.

Такође се каже да су од 2015. САД одговориле на ширу европску мигрантску кризу са више од 67 милиона долара подршке УНХЦР-у за заштиту и хуманитарну помоћ за више од милион миграната и избеглица који су прошли кроз Србију на путу ка Западном Балкану.

Америчке компаније су од 2001. у Србију уложиле око 3,8 милијарди долара, притом отворивши или очувавши више од 16.000 радних места. Међу највеће америчке инвеститоре спадају ККР, "Бол Пекиџинг", "Купер Тајерс" и "Кока Кола".

У Србији делује и Америчка привредна комора, чији 195 чланова представља све секторе српске привреде.

Компаније из САД такође активно примењују програме Корпоративне друштвене одговорности, у склопу којих доприносе развоју заједница у којима раде, наводи Бела кућа.

Фирме попут "Итона", "Апатинске пиваре" и "Актависа" су такође допринеле својим заједницама путем јавних кампања, образовних и еколошких иницијатива и донација медицинске опреме.

Кад је реч о сарадњи на пољу судства, САД од 2003. сарађују са Србијом на унапређењу владавине права, у борби против корупције и модернизацији полицијских органа, наводи се у саопштењу.

Циљана помоћ српском судству, Високом савету судства и Правосудној академији подстиче професионализам судија и судског особља, унапређује одговорност и независност и модернизује праксу.

САД финансирају и надзиру више програма у склопу којих блиско сарађују са српским тужиоцима, судијама и полицијским снагама, подржавајући законодавне и структурне реформе, обуку, регионалну сарадњу и техничку помоћ.

Сједињене Државе су уложиле 40 милиона долара у реализацију тих програма, како би пружиле стручни савет путем локалних правних саветника, примениле програме професионалне обуке и обезбедиле донације у опреми, истиче Бела кућа.

Све те активности имају за циљ унапређење рада српског судства, тужилаштва и полицијских агенција, како би оне могле боље да се изборе са сложеним и транснационалним криминалом, укључујући корупцију, превару, организовани криминал и тероризам.

Ти напори су били од кључне важности за развој јединице за заштиту сведока, јединице за истрагу ратних злочина, као и Мреже за оперативну анализу, које олакшавају кривичне истраге.

Локални правни саветници су такође помогли Влади Србије да доврши важне реформе у правосудном систему, укључујући Закон о кривичном поступку, Закон о заштити узбуњивача и Закон о полицији.

Подршка САД Правосудној академији је допринела изградњи капацитета важних за процес приступања Србије Европској унији, наводи Бела кућа.

Србија је у фебруару усвојила Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника, што је један од првих закона те врсте у Европи.

Најчвршће везе између САД и Србије су и даље везе између људи. Више од 20.000 грађана Србије посети САД сваке године, а на америчким универзитетима студира готово 1.000 студената из Србије, наводи се у саопштењу.

САД настављају са подршком обимном програму културне и образовне размене са Србијом, у којем је прошле године учествовало више од 3.500 људи.

У склопу програма ФЛЕX, сваке године 40 српских средњошколаца дође у САД како би током једне академске године живели са америчком породицом и похађали америчку школу.

Поред тога, Фулбрајтов програм, који се примењује од 2001. године, подржава академску размену и заједничка истраживања на читавом низу поља, укључујући право, економију, информационе технологије и медицину.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер