недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Либија у хаосу, Гадафи се бори за опстанак
Хроника

BBC: Либија у хаосу, Гадафи се бори за опстанак

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. фебруар 2011.

Док је либијски лидер пуковник Гадафи водио борбу у среду да задржи контролу на западним делом земље око главног града Триполија - део становништва који му се супротставио и тражи његову оставку добија подршку све већег броја војника и јединица који су окренили леђа Гадафију и пришли устаницима.

Истовремено, опозиција слави на улицама и учвршћује своју контролу над источним деловима Либије, уз границу са Египтом, око Бенгазија и Тобрука и дуж медитеранске обале.

Становници Триполија кажу да су преплашени Гадафијевим претњама и акцијама његових лојалних служби и да зато не излазе на улице.

Међународна федерација за људска права је саопштила да је најмање седамсто људи погинуло у Либији од почетка устанка прошле недеље.

Реагујући на кризу Либији, цена нафте у свету је нагло скочила, тако да цена барела на њујоршкој берзи премашила сто долара по први пут од 2008. године.

Војна база заузета без оружја

У среду су западни медији дошли и до више детаља о догађајима у земљи из које се врло тешко комуницира са светом.

Тако је BBC-јев дописник разговарао са Либијцима који говоре о томе како је група ненаоружаних устаника заузела једну ваздухопловну базу у источној Либији.

Он каже и да је влада покушала да преко те базе доведе специјалце у тај део земље како би угушили побуну.

Међутим, када је околно становништво чуло за долазак Гадафијевих специјалаца масовно је кренуло на базу носећи од оружја само штапове и камење - и успели су да заузму базу и спрече долазак специјалаца.

Обама спрема "распон мера"

Амерички председник Обама је описао у среду крвопролиће у Либији током протеклих дана као "нечувено" и рекао да његова администрација припрема "распон мера" тим поводом.

Међутим ни председник Обама ни његов државни секретар Хилари Клинтон, која је рекла да "се разматрају све могућности" - нису изнели никакве детаље о могућим корација поводом стања у Либији и суровог обрачуна власти са демонстрантима и устаницима.

Као могуће мере помињу се санције и замрзавање имовине у иностранству, али посматрачи кажу да је мало вероватно да би такве мере помогле краткорочно да престане насиље.

Председник Обама је у свом првом говор на телевизији о Либији, од како су у тој земљи почели немири прошле недеље, рекао да је важно да међународна заједница "говори једним гласом" - и тиме је наговестио да међу водећим светским силама постоје поделе око питања какве кораке предузети према либијском лидеру Гадафију поводом суровог обрачуна са демонтрантима и устаницима који траже од њега да оде с власти.

Европа се спрема за талас миграната

Лидери европских земаља организују састанке на којима разматрају могућност да велики талас избеглица из Либије крене ка Европи као и шта да ураде поводом наглог скока цене нафте у свету због бурних и неизвесних догађаја у Либији и другим арапским земљама.

Амерички државни секретар Хилари Клинтон је истакла поводом догађаја у Либији да морају да одговарају сви који су учествовали у насиљу против цивила у Либији у протеклих осам дана. Говорећи у Вашингтону, она је рекла и да ће САД размотрити све расположиве могућности да се прекине насиље, и да раде на томе у контакту са савезницима.

Министри шест европских земаља су разговарали у Риму у среду о могућем таласу усељеника из Либије.

Италијански шеф дипломатије Франко Фратини је упозорио да би и до триста хиљада Либијаца могло да дође у Европу због немира који су захватили њихову земљу. Европски министри су са састанка упутили позив да се оснује посебан фонд из којег би се финансирала потребна хуманитарна помоћ за прихват миграната из Либије.

Амбасадори земаља ЕУ су у Бриселу разговарали, такође у среду, о могућим санкцијама против Либије - о којима се говори од како су Гадафијеве снаге користиле авионе и бојеву муницију протви опозиционих демонстраната.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер