субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Египатски председник Хосни Мубарак одбија да поднесе оставку
Хроника

BBC: Египатски председник Хосни Мубарак одбија да поднесе оставку

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. фебруар 2011.

Египат се припрема за нови талас антивладиних демонстрација, након што је у четвртак увече, и поред очекивања учесника протеста, председник Мубарак саопштио да неће напустити положај.

У говору који је преносила државна телевизија Мубарак је рекао да ће, у складу са уставом, наставити да обавља своју дужност све док власт не буде пренесена било коме ко победи на слободним и поштеним изборима који ће бити одржани у септембру.

Мубарак је рекао да ће испунити захтеве демонстраната - који желе његову оставку - али на начин којим се поштује устав и обезбеђује стабилност у земљи.

"Свестан сам опасности с којима смо суочени као и да Египат пролази кроз врло значајну фазу у својој историји. Због тога интерес народа и Египта морамо да претпоставимо свему осталоме. У складу с уставом, мислио сам да пренесем председничке дужности на потпредседника. Убеђен сам да ћемо изаћи из ове кризе, да воља народа неће бити сломљена и да ће народ поново стати на ноге", рекао је Мубарак.

Његов говор изазвао је велики гнев међу учесницима антивладиних протеста који су очекивали Мубараков моментални одлазак са власти.

Он је такође рекао да ће нека овлашћења пребацити на свог потпредседника Омара Сулејмана.

У свом говору Сулејман је изјавио да га је Мубарак овластио да очува безбедност и стабилност и поново успостави нормалан живот у земљи.

Он је рекао да је спреман да учини све што је у његовој моћи како би обезбедио миран трансфер власти у складу са уставом - и да заштити, како је рекао, народну револуцију.

Новоименовани генерални секретар владајуће странке Хосрам Бадрави претходно је изјавио да би прави корак за председника био да се уклони са положаја. Он је додао да не очекује да ће Мубарак бити председник Египта у петак.

Египатски премијер Ахмед Шафик је уочи говора рекао ББЦ-ју да се активно разматра могућност Мубаракове оставке.

ББЦ-јев дописник са каирског трга Тахрир каже да се расположење међу
демонстрантима у четвртак увече драматично променило након Мубараковог говора.

У очекивању вести о председниковој оставци огромна маса људи на тргу Тахрир претходно је у слављеничкој атмосфери махала заставама и певала египатску химну.

Говор је изазвао бесну, заглушујућу буку, уз повике којима се позива на крај режима и "револуцију до смрти".

Демонстранти су узвикивали "Доле Мубарак" и махали ципелама исказујући своје гађење.

Антивладини демонстранти су током ноћи наставили мирне протесте на тргу Тахрир у Каиру, а више хиљада људи се окупило испред снажно чуване председничке палате.

Један од опозиционих лидера, Мохамед Ел Барадеј, затражио је од војске да спасе земљу, упозоравајући да је Египат на ивици експлозије.

BBC-јев дописник из Каира наводи да је земља сада пред огромним изазовима.

Кључно је питање да ли председник Мубарак има подршку војске - уколико је то тако постоји опасност од директног сукоба војске и демонстраната, преноси ББЦ-јев дописник.

Реакције из света

Једна од првих међународних реакција на саопштење Хоснија Мубарака стигла је из Француске. Председник Саркози је рекао да је једино што западне земље могу да ураде то да покушају да помогну Египту да не падне у други облик диктатуре:

"Демократији која се рађа у Египту од свег срца желим да добије довољно времена да обезбеди политичке структуре и начела који ће јој омогућити да крене демократским путем, а не путем друге врсте диктатуре, као што је верска дикатура која је нажалост успостављена у Ирану након одласка шаха. Све што ми, западне демократије, можемо да урадимо јесте да помогнемо Египту, да помогнемо Тунису да из једног система не уђу у други који би био још гори. То је наша морална дужност, али то је такође и у нашем интересу", рекао је Саркози.

Амерички председник Барак Обама је издао саопштење у којем истиче да египатска влада тек треба да одреди уверљив, конкретан и недвосмислен пут ка демократији.

"Египатском народу је речено да је извршен пренос власти, али није јасно да ли ће та транзиција наступити сместа, те да ли је смислена и довољна", наводи се у саопштењу америчког председника.

На нејасноће у Мубараковој изјави указује и шеф британске дипломатије Вилијем Хејг:

"Пажљиво смо саслушали то што су рекли председник и потпредседник Египта. Но, није јасно која овлашћења су пренесена ни какве ће бити непосредне последице тог потеза. Решење ситуације је на египатском народу, а све што ми у Британији желимо јесте да Египћани сами реше међусобне разлике и то на миран и демократски начин".

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер