субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карлес Пућдемон: Поштоваћемо вољу народа Каталоније, али тражићемо решење кроз преговоре са Шпанијом - суспендујемо декларацију о независности, како би дали шансу деескалацији односа
Хроника

Карлес Пућдемон: Поштоваћемо вољу народа Каталоније, али тражићемо решење кроз преговоре са Шпанијом - суспендујемо декларацију о независности, како би дали шансу деескалацији односа

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. октобар 2017.

Барселона -- Каталонски лидер Карлес Пуџдемон вечерас је, у обраћању регионалном парламенту, затражио да Каталонија на неколико недеља „суспендује проглашење независности како би започео дијалог, јер је у овом тренутку потребно смањити напетости“..

19:47 – „Суспендујемо декларацију о независности, како би радили на резултатима референдума“

У наставку говора Пућдемон је рекао да ће формална одлука о проглашењу независности бити одложена. „Мора почети дијалог с Мадридом ради усаглашеног решења“, рекао је Пуџдемон.  

Каталонски лидер Карлес Пућдемон, у свом обраћању пред регионалним парламентом, навео је да жели да деескалира тензије настале с референдумом. Рекао је да ће поштовати резултат референдума, али да ће прво тражити решење кроз преговоре са Шпанијом.

"Желим да следимо вољу народа Каталоније, да постане независна држава", рекао је што је одмах пропраћено аплаузом посланика, али је наставио: "Предлажемо да суспендујемо декларацију о независности, како би радили на резултатима референдума. Данас правимо гест одговорности у корист дијалога".

Пућдемон се захвалио свима који су гласали, и омогућили тиме да референдум буде одржан. Пред посланицима је одржао дугу лекцију из историје Каталоније, али и из историје кампање независности. 

19:46 - Пућдемон: Ми нисмо лопови, нисмо лудаци, не организујемо  државни удар - ми смо обични људи који траже право гласа

Шеснаест званичника каталонске владе ухапшени су у таласу репресије, драконске казне се најављују, финансијске и затворске. То је био одговор централистичке владе на наше аспирације. Аспирације које смо и које ћемо изражавати на миран начин.

Годинама тражимо слободу да одлучујемо, али нисмо успели да нађемо саговорника у власти - чак ни сада. Наша последња нада је била да монархија буде посредник у преговорима, али прошле недеље је и та нада пропала.

Настављамо да стављамо нагласак на преговоре. Ми нисмо лопови, нисмо лудаци, не организирамо државни удар - ми смо обични људи који траже право гласа. Немамо ништа против Шпаније, напротив, желимо да унапредимо односе. Сада су односи у кризи. Освојили смо право на референдуму да будемо независна држава и да нас чују. А то желимо. Да нас се поштују и да нас чују.

Спреман сам да идем путем независности. Први октобар је променио ситуацију, сад смо на историјском раскршћу, као председник, стављам пред вас резултате референдума, и прихватам мандат да Каталонија буде независна држава као република.

Поздрављам позиве на дијалог, било их је много у протеклим данима“, рекао је Пуџдемон. 

19:38 - Пуџдемон: Каталонија мора бити независна држава у форми републике

"Каталонија мора бити независна држава у форми републике", рекао је Пуџдемон.

19:36 - Пуџдемон: Понизили су нас, одбацили су глас народа

„Године 2010, Уставни суд који су изабрале највеће политичке странке одлучио је да додатно ограничи нашу регионалну аутономију, и то упркос Уставу, који смо ми пратили и унутар ког смо деловали. Понизили су нас, одбацили су глас народа.

Осим тога, ова влада је опет покренула процес централизације, постепено нам одузимајући аутономију, закон по закон. Било је ту и много антипатије према нашем језику и култури. Многи су дошли до закључка да је једини начин да очувамо своје вредности тај да постанемо држава. Резултати недавног референдума то потврђују.

Каталонци су ти који морају да одреде своју будућност, а не Мадрид. Осамнаест пута смо покушали да организујемо референдум попут оног у Шкотској, осамнаест. Ако је то било могуће у Уједињеном Краљевству, зашто није у Шпанији? Одговор Шпаније су били полицијска и политичка репресија“, рекао је Пуџдемон. 

19:31 - Притисак Мадрида није успео, Каталонци су гласали, нису се плашили

„Последњих дана ми је пришло много људи, поштујем све сугестије, све су ми оне отвориле видике. Тражио сам и мишљење великог броја људи о овоме. Хвала свима, али ово није лична одлука, ово резултат референдума.

Каталонци су гласали, нису се плашили. Полицајци који су хтели да заплене гласачке кутије нису успели, притисак на политичаре није успео, гашење сајтова није успело. Упркос томе што су покушали да онемогуће референдум, Каталонци су добили прилику да гласају. Хвала им свима.

Нарочито хвала свима који су повређени, никад нећемо заборавити слике полицијског насиља, никада. То што је држава урадила забринуло је Каталонце, има много оних који су и данас уплашени. Онога што се догодило, и онога што ће се догодити. Већ сада неке корпорације говоре о селидби из Каталоније. То не би имало велик учинак на нашу економију, али огроман новац који шаљемо у Мадрид - то већ има резултат. Желим да смирим све узнемирене. Каталонска влада ће и даље заступати толеранцију и поштовање према другима, то је моја одговорност као председника.

Ми смо економски мотор Шпаније“, рекао је Пуџдемон. 

19:14 - Почео говор Пуџдемона

Пуџдемон је рекао да је дошао у Парпламент како би изнео последице референдума.

„Не планирам да било коме претим. Нити да вређам. Сви смо одговорни за ово. Треба нам деескалација ситуације, не смемо више да је хранимо. Сви смо иста заједница и морамо да идемо напред. Нећемо се увек слагати око свега, али много пута смо доказали да је једини пут напред демократија и мир. За то је потребан дијалог“, рекао је Пуџдемон.

19:07 - Пуџдемон ушао у салу, чека се почетак говора.

19:02 - Карлес Пуџдемон напушта састанак након одлагања седнице Парламента

19:01- Би-Би-Си даје три могућа узрока одлагања седнице Парламента:

- Појавио се међународни посредник

- Коалициони партнери су незадовољни садржајем говора Пуџдемона

- Седница отказана под притиском чланова странке шпанског премијера Маријана Рахоја

18:44 - Трактористи су постали један од симбола покрета за независност Каталоније. Ево их и данас на улицама Барселоне:

18:42 - Преговори у току

Нека врста преговора је дефинитивно у току. Ево шта каже портпарол Владе Каталоније: „У току је акција посредовања и то је све што могу да вам кажем“, рекао је он.

18:39 - Док се Пуџдемон премишља, хиљаде Каталонаца на улицама чека одлуку: 

18:35 - Портпарол Владе Каталоније рекао је да је председник Пуџдемон тражио одлагање седнице након „контаката за међународно посредовање“.

18:29 - Би-Би-Си: Да ли се Пуџдемон предомислио у последњем тренутку?

18:27 - Ево како у овом тренутку изгледају улице Барселоне:

18:25 - Није „Мапет шоу“: Бивши каталонски председник Артур Мас (лево) и бивши председник каталонског Парламента Жоан Ригол чекају почетак седнице.

18:21 - ММФ: Забринути смо

Међународни монетарни фонд је ситуацију у Каталонији описао као „забрињавајућу“.

Главни економиста ММФ-а Морис Обстфелд рекао је да криза изазива велику неисгурност и у шпанској и у каталонској економији.

Он је позвао обе стране да преговарају и да се уздржавају од оштрих потеза.

„Обе стране би од тога имале користи“, рекао је он.

18:12 - Говор одложен

Говор Карлеса Пуџдемона одложен је за сат времена, преноси Би-Би-Си.

Посланици су напустили салу Парламента.

 18:11 - Где је Пуџдемон?

Тренутно није јасно шта се тачно дешава у каталонском Парламенту, али Пуџдемон још увек није изашао на подијум.

„Јуроњуз“ јавља да је председник Владе Каталоније тренутно на састанку с председником Европске комисије Жан-Клодом Јункером.

18:06 - Шкотска премијерка: Каталонци бирају своју будућност

Шкотска премијерка Никоа Стерџон каже да Каталонци имају право да изаберу своју будућност, а да Влада Шпаније мора да разговара с властима Каталоније.

„Време је да седну и пронађу излаз“, рекла је она.

18:03 - АФП је анализирао шта све може да се деси на Балкану ако Каталонија прогласи независност: Жеља Каталоније да се отцепи од Шпаније разбуктава снове о независности у „етничким џеповима“ широм Балкана, што може да буде опасна амбиција у региону, у којем је на десетине хиљада људи погинуло ′90-их у насиљу инспирисаном национализмом, упозорава данас Франс прес.

17:59 Макрон: Унутрашње питање Шпаније

Француски председник Емануел Макрон рекао је да није на Француској да се бави питањем Каталоније.

„То је унутрашње питање Шпаније“, рекао је Макрон у Франкфурту.

Макрон код куће има великих проблема: У Паризу су у току масовне демонстрације против социјалне политике француских власти. Учесници скупа се буне против смањења броја радних места и плата.

17:54 - Стотине репортера чека историјско обраћање премијера Каталоније

17:49- Сала у којој ће Пуџдемон одржати говор

17:45 - Пуџдемон стигао у Парламент

17:44 - Туск Пуџдемону: Молим вас...

Председник Европског савета Доналд Туск позвао је каталонског лидера Карлеса Пуџдемона да не доноси одлуку која би спречила дијалог.

„Молим вас да поштујете уставни поредак и не доносите одлуку која би дијалог учинила немогућим. Разноликост не би требало да доведе до сукоба, чије ће последице очито бити лоше за Каталонце, за Шпанију и за целу Европу“, рекао је Туск на регионалном форуму у Бриселу, преноси Ројтерс.

17:42 - Каталонском премијеру прети 30 година робије?

Шпански премијер Маријано Рахој најавио је примену Члана 155 Устава Шпаније, који се односи на забрану промена статута аутономних покрајина и омогућава централној Влади да такве одлуке стави ван закона.

Уколико се то деси, премијеру каталонске аутономије Карлесу Пуџдемону следи затворска казна до 30 година.

17:39 - Наводи се и да су и неки грађани Барселоне донели своје столице испред Парламента како би ту пратили седницу.

Присталице независности донеле су заставе Каталоније и стоје поред баријера које су постављене око зграде каталонског Парламента.

17:38 - Блокиране улице

Иако се Пуџдемоново обраћање очекује у 18 сати по локалном времену, већ у току преподнева је приступ околним улицама око Парламента био затворен од стране полиције „из безбедносних разлога“, преноси шпански „Ел Паис“.

17:38- Влада из Мадрида појачала је и безбедносне мере на аеродромима и железничким станицама.

Влада из Мадрида појачала је и безбедносне мере на аеродромима и железничким станицама. Пућдемон стигао је до зграде парламента, али још увек се не зна шта ће рећи.

Иако се Пућдемоново обраћање очекује у 18 сати по локалном времену, већ у току преподнева је приступ околним улицама око парламента био затворен од стране полиције "из безбедносних разлога", преноси шпански ел Паис.

Наводи се и да су и неки грађани Барселоне донели своје столице испред парламента како би ту пратили седницу.

Присталице независности донеле су заставе Каталоније и стоје поред баријера које су постављене око зграде каталонског парламента.

Каталонски председник Карлес Пућдемон није открио шта ће рећи на пленарној седници каталонског парламента, али каталонски политичари су изјавили да очекују да буде усвојена декларација о независности, заснована на резултатима референдума о независности тог региона од Шпаније одржаног 1. октобра, наводи америчка новинска агенција.

(Спутњик,Б92, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер