Početna strana > Hronika > Barak Obama: Za Vladimira Putina hladni rat još nije završen
Hronika

Barak Obama: Za Vladimira Putina hladni rat još nije završen

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. jul 2009.

U ekskluzivnom intervjuu novinskoj agenciji Asošijeted pres, predsednik Obama uzvratio je kompliment Dmitriju Medvedevu, ali ne Vladimiru Putinu:

"Uspostavio sam vrlo dobre odnose sa predsednikom Medvedevim i mislim da ćemo moći da uradimo važne stvari, da postavimo okvir za sporazum koji bi doveo da smanjenja broja nuklearnih bojevih glava i na ruskoj i na američkoj strani, ali premijer Putin je i dalje vrlo uticajan u Rusiji. Mislim da bi bilo važno da Putin uvidi je stari hladnoratovski pristup Ruisije odnosima sa Amerikom prevaziđen i da je došlo vreme da se krene drugim putem. Mislim da Medvedev to shvata, a da je Putin jednom nogom u starom sistemu, a drugom u novom."

Koliko međutim stoji ocena da Vladimir Putin odnose sa Amerikom i dalje posmatra kroz prizmu hladnog rata? Možda je to i tačno, ali predsednik Obama nije u pravu kada misli da se Medvedev i Putin razlikuju, kaže za BBC Sergej Hruščov, profesor međunarodnih odnosa na američkom univerzitetu Braun i sin Nikite Hruščova koji je bio sovjetski lider na vrhuncu hladnog rata.

"Mislim da predsednik Obama pojednostavljuje njihove odnose, jer predsednik Medvedev i premijer Putin nastupaju kao tim. Jedan od njih možda koristi drugačiji rečnik, ali ako pogledamo ruske nacionalne interese uvidićemo da se u mnogo čemu preklapaju sa američkim. Rusima je stalo da Amerikanci pobede u Avganistanu, jer im ne odgovara da islamski ekstremisti ugrožavaju ruske granice. Jako im je stalo do smanjenja strateških nuklearnih arsenala, jer je ruski arsenal zastareo i svake godine menjaju svega 10 bojevih glava. Zato će na tom planu biti vrlo spremni na saradnju. Medvedev i Putin o ruskim nacionalnim interesima razmišljaju na isti način. Ni jednog ni drugog nećete da čuti da govore o hladnom ratu. Ono o čemu govore su kriza, penzije, životni standard građana, a međunarodni odnosi su im mnogo manje važni".

A koliko je srdačni, pa i prijateljski lični odnosi dvojice lidera kakvi su Obama i Medvedev mogu da utiču na odnose izmedju država na čijem su čelu? To pitanje BBC je postavio Zbignjevu Bžežinskom, svetniku za nacionalnu bezbednost u administraciji američkog predsednika DŽimija Kartera:

"Politička prijateljstva nisu isto što i lična prijateljstva. Politička prijateljstva mogu da budu korisna, ali mogu da budu i obmanjujuća. Ponekad mogu da stvore utisak da je odnos mnogo bliži nego što zapravo jeste. Mislim da je to bio slučaj sa Bušom i Putinom. Predsednik Buš je svojevremeno izjavio kako je Putinu pogledao u oči i video njegovu dušu... Svakako da se nadamo da će Obama i Medvedev uspostaviti pristojan odnos, ali se tome mora pristupiti realno i uvideti da su prisutni ozbiljni problemi za čije će rešavanje biti potrebno dosta vremena. Određena doza srdačnosti je poželjna, naravno da niko ne želi da se gledaju ispod oka i razmenjuju uvrede, ali ne smamo dozvoliti da nas pristojnost obmane.

Zbignjev Bžećinski dodaje da cilj Obamine posete Moskvi, kao što već neko vreme govore američki zvaničnici, resetovanje odnosa, odnosno "otvaranje dijaloga i širenje saradnje na onim poljima koja su od inetersa za obe zemlje".

"Nadam se da će to dovesti i do nečeg daleko važnijeg, a to je utvrđivanje pravila igre, odnosno pronalaženje načina za rešavanje problema oko kojih su stavovi i interesi Moskve i Vašingtona potpuno suprotni", zaključuje Bžežinski.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner