среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: САД и ЕУ су удружене у одлуци да изолују Русију, ниједан руски лидер не може да нас растави
Хроника

Барак Обама: САД и ЕУ су удружене у одлуци да изолују Русију, ниједан руски лидер не може да нас растави

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. март 2014.

"Свет је сигурнији када Европа и Америка наступају заједно. Ми смо удружени у одлуци да изолујемо Русију", наводи Барак Обама на самиту ЕУ-САД и додаје да сваки руски лидер који мисли да може да растави Европу и Америку, греши.

Амерички председник је навео и да Русија мора да сноси последице за своје акције, као и да Вашинтгтон и Брисел пажљиво разматрају могућност увођења санкција Москви у области енергетике, преноси Ројтерс. Што се Украјине тиче, НАТО нема намеру да је ускоро прими у чланство, рекао је Обама.

Америчке власти су спремне да извозе природни гас у количинама које су неопходне за свакодневне потребе Европе, изјавио је у среду председник САД Барак Обама после самита САД-ЕУ.

У те сврхе ће САД и Европа морати да потроше десетине милијарди долара. Америка ће изградити инфраструктуру и флоту за извоз гаса у Европу, а сама Европа мора да има инфраструктуру да прими танкере са гасом.

Ипак, чак и да се западни партнери одлуче на такав трошак, цена америчког гаса неће бити мања од руског.

Херман ван Ромпеј: Анексија Крима срамота 21. века

Брисел -- Европска унија и САД неће признати руску незакониту анексију Крима, која је срамота 21. века, рекао председник Европског савета Херман ван Ромпеј.

Ван Ромпеј је то истакао после самита ЕУ-САД у Бриселу и додао да ЕУ подржава тежњу народа Украјине ка бољем животу, да је приоритет смањење напетости и у том смислу као позитивне кораке навео руску подршку за посматрачку мисију ОЕБС у Украјини, као и састанак шефова дипломатије Русије и Украјине пре два дана у Хагу, на Светском самиту о нуклеарној безбедности.

Он је истовремено упозорио да су Европљани и Американци спремни да појачају санкције одговорним појединцима и ентитетима уколико се настави ескалација украјинске кризе. 

"Санкције су крајње средство. Циљ је решење до којег ће се доћи преговорима, уз поштовање украјинског суверенитета и међународног права", истакао је Ван Ромпеј. 

Председник Европског савета додао је да је на данашњем самиту ЕУ и САД било речи и о Ирану, као и о покушајима да се оконча "ужасни" трогодишњи рат у Сирији. 

Рекао је да су лидери ЕУ и САД разговарали и о економији, с акцентом на постепеном опоравку Европе. Навео је да би раст европске економије идуће године требало да буде два одсто. 

"Сада је фокус на јачању основних економских принципа и отварању више радних места. Прошле недеље смо окончали формирање Банкарске уније - камена темељца јаче еврозоне", истакао је Ван Ромпеј. 

Рекао је да је на данашњем самиту било речи и о енергетској безбедности и о томе шта може да се учини да Европа смањи зависност од природног гаса из Русије, најавивши да ће ускоро о томе расправљати министри енергетике седам најразвијенијих земаља света (Г-7). 

Ван Ромпеј је закључио да је јачање економских веза Европе и САД "моћан политички знак" и начин да се свету покаже да су европска и америчка економија засноване на правилима. 

У Бриселу је данас рано по подне почео састанак америчког председника Барака Обаме са највишим функционерима Европске уније. 

"Имамо сјајну прилику да направимо инвентар наших односа и трасирамо пут у будућност", поручио је Барозо у саопштењу дан пре самита и додао да су ЕУ и САД спојени “незаменљивим стратешким партнерством”. 

Ван Ромпеј је у свом саопштењу истакао да Обамина посета долази у тренутку када се систем међународне безбедности и дипломатског ангажмана налази пред изазовом на који ЕУ и САД морају заједнички да одговоре. 

ЕУ и Русија су одвојено увели санкције истакнутим руским политичарима које сматрају одговорним за анексију Крима, а данас ће покушати да се договоре о координацији Вашингтона и Брисела о даљим корацима у односу према Москви. 

Амерички председник је јутрос са белгијским краљем Филипом и премијером Елиом де Рупом положио венац на Фламанском пољу недалеко од Брисела, где је сахрањено неколико стотина америчких војника погинулих у Првом светском рату. 

Обама би по подне требало да се састане и са генералним секретаром НАТО-а Андерсом Фогом Расмусеном, након чега ће отпутовати у Рим, где ће се сутра срести са италијанским државним врхом и папом Фрањом.

(РТС-Глас Русије-Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер