среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама позвао европске лидере да зауставе ширење кризе
Хроника

Барак Обама позвао европске лидере да зауставе ширење кризе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. новембар 2011.

Председник САД Барак Обама састао се данас са лидерима Европске уније да би апеловао на њих да реше европску дужничку кризу, која постаје све већа претња по америчку економију, и која се спомиње у оквиру нове америчке изборне кампање.

Обама је био у редовном телефонском контакту са немачком канцеларком Ангелом Меркел, председником Француске Николом Саркозијем и осталим европским лидерима од погоршања дужничких проблема у Грчкој, Италији и Шпанији, што је погодило берзе и подгрејало забринутост око извоза и привредног раста САД, пренео је Ројтерс.

Иако, аналитичари упозоравају да се евро налази на свега неколико дана од колапса, Бела кућа тврди да је Европа способна да се избори са својим финансијским проблемима.

Ипак, амерички званичници признају да би економски проблеми у Европи могли негативно да утичу на САД.

Данашњи састанак са председницима Европске комисије и Европског савета Хосе Мануелом Барозом и Херманом Ван Ромпејем дао је Обами шансу да изврши притисак на званичнике ЕУ да одлучно делују на заустављање ширења кризе.

Амерички министар финансија Тимоти Гајтнер и водећи саветници Беле куће учествују у разговорима иза затворених врата. Састанку не присуствују Меркелова, Саркози и други европски државници који морају да донесу тешке одлуке за спас еврозоне.

Портпарол Беле куће Џеј Карни рекао је данас новинарима да је од кључне важности да Европа предузме одлучне мере за решење кризе, која наставља да "дува директно" у економију САД. Не очекује се, међутим, да разговори донесу нека нова решења.

Ван Ромпеј и Барозо, као челници главних институција ЕУ, највише могу да допринесу решавању кризе, која је довела у питање будућност 17-члане монетарне уније у време опште слабости светске економије.

Обама је раније навео да ће, да би умирили тржишта, европски лидери морати да донесу "неке тешке одлуке", али није прецизирао шта све те одлуке укључују. Неки у Вашингтону верују да би Европска централна банка могла да буде активнија у кризи, мада та идеја није популарна са друге стране Атлантика.

Међу европским званичницима велики је јаз кад је реч о начинима на које је евро могао да буде спасен, као и опоравку после низа разочаравајућих аукција обвезница.

Барозо је прошле недеље сугерисао да би издавање заједничких обвезница еврозоне могло бити остварено након доношења нових закона о буџету, што је изазвало бес потпредседника немачке владе Филипа Реслера, који је предлоге за издавање заједничких обвезница назавао "неодговорним".

Спречавање преношења кризе из Европе је од кључног значаја за Обаму, чији успех на изборима у 2012. зависи од његове способности да заштити америчку економију од нове кризе и смањи стопу незапослености од девет одсто.

Упркос европским економским турбуленцијама, амерички извоз у Европу био је јак у првих девет месеци 2011, што је за око 15 одсто више него у истом периоду лане, према званичним подацима из Вашингтона, објављеним овог месеца.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер