недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Боље да Француска паузира споразуме са Русијом, Шкотска да остане у Британији, а Британија у ЕУ
Хроника

Барак Обама: Боље да Француска паузира споразуме са Русијом, Шкотска да остане у Британији, а Британија у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. јун 2014.

Амерички председник Барак Обама забринут је због намере Француске да прода Русији војне бродове док САД и ЕУ покушавају да изолују Русију због кризе у Украјини.

Обама је на конференцији за новинаре неколико сати пре вечере с францускм председником Франсоа Оландом рекао да разуме да је трогодишњи споразум велик и значајан за радна места у Француској.

Он је додао да би било боље да Француска паузира споразуме из домена одбране с Русијом док, како је рекао, та земља крши међународно право и суверенитет својих суседа.

Обама је рекао да је Оланд разумео његов став по том питању али да је Француска донела другачију одлуку. Француски председник је додао да то не поништава сарадњу Француске и САД у санкцијама Русији.

Обама и Оланд су данас учествовали на самиту Групе 7 најразвијених земаља у Бриселу, а сутра ће у Нормандији заједно с председником Русије Владимиром Путином, немачком канцеларком Ангелом Меркел и британском краљицом Елизабетом Другом присуствовати обележавању 70 година од "Дана Д".

Обама и Оланд у отменом ресторану

Париз -- Амерички председник Барак Обама и француски Франсоа Оланд вечерали су у отменом париском ресторану "Шиберта" (Le Chiberta), јавио је репортер агенције АФП.

Тај ресторан награђен звездом из водича "Мишлен", један од четири у којима ради куварска звезда Ги Савој, налази се недалеко од Тријумфалне капије.

За посебним, "председничким столом" са Обамом и Оландом, у салону "Жерар Тракуанди", били су и државни секретар САД Џон Кери и француски министар спољних послова Лоран Фабиус.

На менију су била јела од рибе са обале Нормандије, а за десерт, "крем од поморанџе и грејпфрута у чају", а све уз француско вино, навела је Јелисејска палата.

Међу темама разговора током вечере били су проблематично питање француске банке БНП Париба којој правосуђе САД прети тешким финансијским казнама - што је кључно питање за Париз, као и проблематична продаја два француска ратна брода Русији што је Обама јавно критиковао.

Председник Оланд је потом имао још једну вечеру, у Јелисејској палати, с председником Русије Владимиром Путином.

Обама, Путин и други високи гости су у Француској ради сутрашње комеморације поводом 70. годишњице искрцавања Савезника у Нормандији 1944, пред крај Другог светског рата у Европи.

(Бета)

Обама: Шкотска да остане у Британији, Британија у ЕУ

Америцки председник Барак Обама наговестио је да је за Шкотску боље да буде у саставу Велике Британије и позвао Британију да остане у Европској унији.

Укључивши се у дебату о референдуму о независности Шкотске заказаном за 18. септембар, Обама је рекао да је "на народу Шкотске да донесе одлуку".

Међутим, на заједничкој конференцији за новинаре с британским премијером Дејвидом Камероном, на завршетку самита Г7 у Бриселу, Обама је рекао да би позитиван исход био да Шкотска и Велика Британија остану заједно.

"Гледано споља, у најмању руку изгледа да ствари функционишу прилично добро. А и очигледно је да је у нашем интересу да будемо сигурни да ће један од наших најближих савезника којег ћемо икад имати, остане снажан, чврст, уједињен и ефикасан партнер. Али, то је ипак на крају одлука коју ће донети народ", поручио је Обама.

Амерички председник још једном је дотакао тему чланства Велике Британије у ЕУ, о чему ће, како је обећао Камерон, 2017. бити одржан референдум, пренео је АФП.

"За нас је увек охрабрујуће да знамо да Велика Британија има место за столом у ширем европском пројекту. Тешко ми је да замислим да би за Велику Британију било корисно да буде искључена из политичких одлука које имају огроман утицај на њен политички и економски живот", оценио је Обама.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер