четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Америчко-кинески односи ће обликовати 21. век
Хроника

Барак Обама: Америчко-кинески односи ће обликовати 21. век

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јул 2009.

Амерички председник Барак Обама рекао је да Кина и САД морају да усагласе своје економске политике, јер је рецесија показала колики је узајамни утицај одлука које се донесе у Вашингтону и Пекингу.

Говорећи на састанку новог форума, "Америчко-кинеског стратешког и економског дијалога", председник Обама је истракао да је одрживи привредни опоравак у заједничком интересу.

Америчко-кинески односи ће, нагласио је Обама, обликовати 21. век:

"Данас имамо свеобухватне односе који показују колико се везе између наша два народа продубљују. Наше земље су дуже у добрим односима него што то нису биле. Толико утичемо једни на друге да верујем да можемо да начинимо напредак по питању неких од најважнијих проблема данашњице. Уверен сам у то због чињенице да Сједињене Државе и Кина деле заједничке интересе. Уколико унапредимо те интересе кроз сарадњу, наши народи ће имати користи и целом свету ће бити боље."

Председник Обама је у говору пред највишим америчким и кинеским званичницима у Вашингтону објаснио зашто је Америци потребна Кина - да сарађују на пољу економије, климатских промена, иранског и северно-корејског нуклеарног програма и доста тога другог.

Размере успеха, односно неуспеха Обамине администрације, могле би да се мере по томе колико је успео да ангажује Кинезе да се укључе и помогну решавању глобалних проблема.

Ерин Инес је потпредседница Америчко-кинеског пословног савета:

"Налазимо се у ситуацији када и Сједињене Државе и Кина схватају колике су сличности између њих. Прошле године у ово доба водила се расправа о томе да ли ће Кина бити у стању да се извуче из глобалне економске кризе, односно да ли ће неке земље боље да прођу у кризним временима од других. Мислило се да криза неће тако снажно да погоди Кину, јер она није потпуно интегрисана у светски економски систем. У реалности се, међутим, десило да је криза погодила Кину баш као и све остале. Кинеску економију покреће извоз, док америчка зависи много од међународне трговине, тако да би најзначајнији међусобни однос могао да буде на пољу економије."

Кина је ове године забележила економски раст и Американци се надају да би управо Кина могла да буде фактор за оживљавање светске економије. Американци би хтели да се Кинези мање ослањају на извоз и да поспешују домаће тржиште како би ублажили конкуренцију и створили више радних места за очајне америчке раднике.

Кинезе, са друге стране, брине вредност америчког долара. Они би желели да чују све о америчким економским плановима, посебно на пољу монетарне политике, јер су се Американци највише задужили управо код Кинеза.

Постоји бојазан у Пекингу да би Обамин план за повећање потрошње могао да доведе до инфлације и слабљења долара, што значи да би амерички дуг вредео мање. О томе ће, претпоставља се, бити највише речи на дводневном састанку између америчких и кинеских званичника.

Амерички председник Обама каже да не очекује да се његова земља и Кина сложе око свега, али да верује да могу да помогну решавање светских проблема.

Обама је уједно позвао Кину да поштује права својих националних и верских мањина.

Апеловао је на Пекинг да сарађује како би се Северна Кореја и Иран одвратили од даљег развијања атомског оружја.

"Није у интересу ни Америке ни Кине да се терористи домогну атомске бомбе, или да на далеком Истоку почне трка у нуклеарном наоружању. Зато морамо да наставимo сарадњу како бисмо постигли денуклеаризацију Корејског полуострва. Морамо заједно спречити и Иран да се домогне нуклеарног оружја, и тражити од Исламске Републике да поштује своје међународне обавезе", рекао је Обама.

Лидери Кине и Тајвана су у понедељак директно разменили телеграме са порукама. То је први пут да долази до размене порука од како се Тајван одвојио од Кине пре више од 60 година, у време грађанског рата.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер