среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бан Ки Mун: Осетљива питања на северу Косова могу бити решена само мирним средствима а не унилатералним акцијама
Хроника

Бан Ки Mун: Осетљива питања на северу Косова могу бити решена само мирним средствима а не унилатералним акцијама

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. август 2011.

Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки-мун је у извештају припремљеном за седницу Савета безбедности која ће се одржати 29. августа позвао све стране да се уздрже од акција које могу да подрију напредак начињен у дијалогу између Београда и Приштине.

„Позивам све стране да се уздрже од акција које могу да подрију напредак начињен у дијалогу и доведу до ескалације напетости, као и да раде заједно да би се избегло даље погоршање ситуације”, наводи се у извештају у који је Танјуг имао увид.

Известај генералног секретара о Косову, који ће бити размотрен на редовној седници СБ 29. августа, покрива период од 16. априла до 15. јула, то јест пре избијања најновијих инцидената. Због тога се укупна ситуација на северном Косову у документу оцењује као релативно мирна, мада се истиче да су напетости порасле при крају посматраног периода.

Лидери Срба са севера покрајине су изразили забринутост због одлуке косовског министарства унутрашњих послова да своје операције прошири на општине са српском већином, кроз активности РОСУ.

Напетости су порасле када је РОСУ започела дневне патроле у мултиетничким областима на северу Косова, као део напора Приштине да тамо врши власт, стоји у извештају.

Бележи се да је још средином маја одлука истог министарства у Приштини да ротира састав полицијских станица такође појачала напетости на северу.

Напетости на северу Косова и даље су разлог за забинутост.

„У том смислу, наставићу да истичем да осетљива питања у вези са севером Косова могу бити решена само мирним средствима, на основу консултација са свим заједницама на терену, а не унилатералним акцијама”, истакао је Бан Ки-мун.

Он је изразио задовољство што се дијалог између Београда и Приштине интензивно наставио у том периоду, и што је имао прве конкретне резултате и позвао чланице Савета безбедности УН да и даље охрабрују стране да чине напоре и у доброј вери се позабаве преосталим изазовима.

У извештају се поздрављају договори на плану слободе кретања, матичних књига и факултетских диплома, и позвају Београд и Приштину да се у потпуности ангажују на њиховој примени.

Моје је чврсто уверење да тај дијалог има потенцијал да премости разлике између страна и реши низ питања која погађају животе људи на терену, оценио је Бан Ки-мун.

Примећујући да обе стране наилазе на противљење због тог ангажмана, генерални секретар УН изражава уверење да ће позитивне последице договора, када буду примењене, довести до ширег разумевања користи које могу произаћи из дијалога.

УН остају привржене својој подршци улози Европске уније у дијалогу, и спремне да пруже стручну помоћ, наглашава се у извештају.

Генерални секретар УН је подсетио да су косовске власти потврдиле спремност да сарађују са истрагом о наводима из извештаја Дика Мартија о трговини људским органима и поздравиле формирање специјалног тима Еулекса са таквим задатком, који ће постати оперативан до краја лета.

Тај тим ће бити лоциран у Бриселу или Приштини, а рад на том процесу је у подмаклој фази, наводи се у извештају.

На седници Савета безбедности Уједињених нација о Косову која ће бити одржана 29. августа поред редовног извештаја генералног секретара УН чланице овог тела ће бити информисане и о најновијој кризи на северу покрајине.

Њих ће о томе на самој седници известити вршилац дужности шефа УНМИК-а Фарид Зариф.

На тој, иначе редовној седници Савета безбедности, биће представљен и нови извештај генералог секретара УН Бан Ки-муна за период од 16. априла до 15. јула, односно пре унилатералног покушаја администрације у Приштини да заузме два административна прелаза на северу покрајине.

Како је потврђено Танјугу у седишту УН, ова седница биће прилика да се изнесе став светске организације о последњим догађајима на северу Косова.

Криза на Косову почела је 25. јула када су припадници специјалних снага косовске полиције РОСУ покушали да заузму административне прелазе на северу Косова, што су Срби са севера спречили.

Криза је после скоро две недеље завршена тако што је са обе стране прихваћен договор који су постигли представници Владе Србије и командант Кфора Ерхард Билер.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић недавно је рекао да ће та седница представљати својеврстан тренутак истине и да ће после тога бити јасно какав је став међународне заједнице у вези са оним што се догодило на северу Косова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер