четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бамир Топи: Косово нова реалност неповратног карактера
Хроника

Бамир Топи: Косово нова реалност неповратног карактера

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. октобар 2009.

Председник Албаније Бамир Топи рекао је да ће се „Албанија и Косово ујединити у Европској унији”.

Бамир је у интервјуу који данас објављује љубљански Дневник рекао да „односи Албаније и Србије имају веома специфичан контекст”, и да су две земље имале различите путеве и циљеве.

Бамир је навео да је Албанија била „деценијама у изолацији, коју је заједно са становништвом веома скупо платила”, а након изласка из изолације изабрала други пут „интеграције у евроатлантску породицу” – пут „правне државе и изласка из сиромаштва”.

„Косово је било, и још је важно питање на Балкану”, рекао је Бамир и додао да „Албанија има, и имала је према Косову свој став, као што је свој став имала и Србија.” „У Србији је још присутна идеја која Косово види као део велике Србије, а Албанија види Косово као мултиетничку државу, која има једнака права као било која друга држава. Има наиме свој устав и међународно признате административне границе.”

Председник Албаније наводи и да је „став Албаније у погледу Косова, дакле, једнак оном који имају најважније државе ЕУ и САД”, док „Србија у вези са Косовом, нажалост, још користи националистички обојену реторику, док ми будућност како Албаније, тако и Косова видимо у европској породици.”

„Српска политика се са таквим циљевима никако не слаже, тако да Косово и даље види као део Србије”, рекао је Бамир и додао да је „Косово нова реалност неповратног карактера.”

„Албанија, Косово и Србија су суверене државе, које морају међусобно сарађивати”, а с тиме ће бити „побољшана ситуација у региону и повећана могућност интеграције у евроатлантску породицу.”

На констатацију новинара да на Косову још није у потпуности замрла идеја о заједничкој држави са Албанијом, „на шта је Београд највише осетљив”, и на питање не види ли у томе могућност дестабилизације целог региона, албански председник је рекао да је „косовско друштво изузетно комплексно”, и да „постоје различита мишљења, жеље и настојања”.

„Најважније је”, сматра даље Бамир, „прихватити и уважавати политику званичних институција и система”.

Према његовим речима, званична политика институција у Албанији и званична политика институција на Косову „узајамно поштују сувереност једна друге”.

„Тачно је да смо у погледу Косова веома осетљиви јер је већина становништва албанске народности, што нам само помаже при јачању сарадње између две државе”, додао је Бамир.

„Те две државе ће се ујединити у Бриселу у оквиру ЕУ, у оквиру које ће се ујединити и све друге државе на Балкану”, закључује председник Албаније.

То је „веома јасна референца, а све друго би значило корак назад и повратак односно поновно буђење конфликата и напетости”, рекао је, поред осталог, председник Албаније Бамир Топи у разговору за суботње издање листа Дневник.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер