уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92 и Ипсос Стратеџик маркетинг: СНС подржава 41% грађана, Вучић најпопуларнији
Хроника

Б92 и Ипсос Стратеџик маркетинг: СНС подржава 41% грађана, Вучић најпопуларнији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. децембар 2012.

Београд – Година 2012. потпуно је изменила политичку слику Србије - Б92 доноси ексклузивно истраживање о рејтингу с којим странке завршавају ову годину.

У овој години смо гласали и променили власт готово на свим нивоима, а на њеном крају Б92 и Ипсос Стратеџик маркетинг питали су 1005 грађана Србије о рејтингу странака и политичара. И добили веома занимљиве резултате - дијаметрално супротне од оних с почетка године.

Међу партијама у Србији по подршци се сада издвојила само једна - СНС је дошла до 41,3 посто подршке, што је 11 и по посто више него пре годину дана. 

Стожерна странка владајуће коалиције убрала је плодове пре свега привођења Мирослава Мишковића и осталих антикорупцијских случајева. 

И даље их прате демократе, али су сада прилично далеко - на свега 16,1 посто, за чак 7 и по посто мање него пре годину.

Трећи су социјалисти са 14,9 посто - и то сами, без Драгана Марковића Палме и пензионера. Са њима у друштву, чак и прескачу демократе. 

ДСС је за 365 дана изгубио пола посто и сада Коштуничину странку подржава 7,8 одсто грађана. Те четири странке једине би прешле цензус ако би се данас одржали избори.

Овај "други ешалон" странака које су близу цензуса предводе они који су на мајским изборима остали испод њега - СРС са 4,4 посто подршке. 

ЛДП је ушао у скупштину, али је данас испод цензуса - подржава га 4,1 посто грађана. Веома је занимљиво да је и најмањи члан владајуће коалиције - УРС - испод цензуса са 2,5 одсто. 

Више од 2 посто имају још само Двери и то 2,1.

А колико су се рејтинзи заправо променили у овој години великих промена, можда се најбоље види из одговора на питање колико нас позитивно мисли о појединим странкама.

Пре годину дана, о напредњацима је позитивно мислило 21 посто грађана. Данас чак 34 посто позитивно оцењује напредњаке.

Промена је још већа код њихових коалиционих партнера - о социјалистима је у децембру 2011. позитивно мислило 11 посто, а данас двапут више - 21 посто грађана.

Демократе су, са друге стране, ишле у супротном смеру - са 18 посто позитивних утисака грађана, пали су на 15, по чему су трећа странка на листи.

Година за нама није променила само оно што мислимо о странкама - још је више променила и наше ставове о политичарима. Први пут после много времена, имамо чак тројицу политичара о којима више грађана мисли позитивно него негативно.

Без конкуренције у највећем плусу је лидер напредњака и први потпредседник Владе Александар Вучић. Пре свега због његове борбе против корупције и хапшења, дошао је до тренутка када о њему позитивно мисли 48 посто грађана. 

Последњи пут, овакву подршку имао је Борис Тадић у јулу 2004. године - 51,3 посто. Неповољно о Вучићу мисли 24 посто грађана. 

Колика је промена става о Вучићу најјасније је из податка да је пре годину дана о њему позитивно мислило свега 17 посто грађана.

За Вучићем следи премијер Ивица Дачић - о њему позитивно мисли 37 посто грађана, а негативно 25 посто. Дачић је број позитивних утисака повећао за 14 посто - кренуо је од 23 посто у децембру прошле године.

Круг оних о којима грађани мисле више позитивно него негативно затвара председник Томислав Николић - у плусу је код 36, а у минусу код 31 посто грађана. Његова промена није велика, али је ипак има - пре једне године позитивно га је оцењивало 25 посто грађана.

Потпуно је другачија ситуација са лидером највеће опозиционе странке - о Драгану Ђиласу знатно више људи има негативно мишљење, чак 45 одсто. Позитивно га оцењује 19 посто грађана и што је веома интересантно, то је још мање него пре годину дана, када је о њему позитивно мислило 22 посто грађана Србије. 

Ова 2012. година донела је корените промене на политичкој сцени Србије. И ово није крај истраживања на Б92, која ће то и да покажу - у вестима у недељу сумирамо и остале утиске о 2012. години, а у понедељак откривамо шта су нам највећа очекивања од Нове 2013. године.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер