четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Азем Власи: Од Приштине се тражи компромис којим се оспорава право име Косова
Хроника

Азем Власи: Од Приштине се тражи компромис којим се оспорава право име Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. фебруар 2012.

Грађани још не осећају бољитке дијалога Београда и Приштине, а фуснота о којој се толико полемише само ствара збуњеност код грађана, и Срба и Албанаца, јер заправо нико не зна шта се тачно крије иза тога, каже Азем Власи, "саветник за регионалне односе у Влади Косова".

Власи је у изјави за КИМ радио казао да би борба Београда и Приштине за фусноту била разумљива када би се знало шта добијају обе стране. Овако, када је то нејасно, каже Власи, грађани како Албанци тако и Срби, мисле да друга страна тиме нешто добија.

„На Косову сматрају да се помињањем Резолуције 1244 чине уступци Србији у оспоравању косовске државности од чега иначе Србија дугорочно гледано ништа не добија. На косовској страни је опште неслагање, кажу да ако та фуснота крије ту резолуцију која говори о протекторату над Косовом и Косову без статуса, а ми већ 4 године имамо независно Косово ту нема никаквих објашњења. Са друге стране српска страна  неће прихватити да у фусноту поред резолуције уђе и декларација о независности из 2008. године, јер кажу, то је признавање Косова. То показује  да ниједна страна нема јасна обећања, тако да остајемо у укопаним позицијама“, казао је Власи.

Власи каже да Приштина није писмом тражила од чланица ЕУ да Србији не одобре статус кандидата.

„Приштина то није тражила, а и да јесте нема моћи да оспорава статус кандидата  Србији у чланству за ЕУ, јер о томе одлучују други. Да ли ће Србија добити статус кандидата зависи од чланица ЕУ које процењују колико је Србија напредовала у неким питањима, а једно од питања је и напредак у дијалогу са Приштином“.

Према Власијевим речима, питањем о регионалном представљању Приштине а које је на дневном реду данашњих преговора у Бриселу, излази се из техничког дијалога, јер се од Косова тражи да пристане на компромис којим треба да се оспори право име назива Косова. Он сматра да дијалог тиме даље упада у конфузију која може узроковати одуговлачење дијалога или чак у фазу у којој ствари могу додатно да се закомпликују уместо да се реше.

(КИМ радио)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер