субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апелационо веће Суда БиХ правоснажно ослободило некадашњег команданта „Четвртог корпуса Армије БиХ“ Рамиза Дрековића оптужби за „злочине над српским цивилима у Калиновику 1995.“
Хроника

Апелационо веће Суда БиХ правоснажно ослободило некадашњег команданта „Четвртог корпуса Армије БиХ“ Рамиза Дрековића оптужби за „злочине над српским цивилима у Калиновику 1995.“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. новембар 2023.

 Апелационо веће Суда БиХ правоснажно је ослободило некадашњег команданта Четвртог корпуса Армије БиХ Рамиза Дрековића оптужби за злочине над српским цивилима у Калиновику 1995. године.

Дрековићев адвокат Мирсад Црновршанин рекао је новинској агенцији Срна да је Апелационо веће одбило жалбу Тужлаштва БиХ као неосновану и потврдило ослобађајућу првостепену пресуду као правоснажну.

Оптужница Тужилаштва БиХ теретила је Дрековића да је у пролеће 1995. године издао директну, строго поверљиву наредбу артиљеријским јединицама на ширем подручју општине Коњиц да изврше неселективно гранатирање Калиновика, насељеног Србима.

У оптужници је наведено да је у гранатирању током маја и јуна 1995. године убијено дете од 15 година, а теже и лакше рањено више деце и одраслих особа, те разорено више објеката.

Дрековић је био оптужен да је као командант Четвртог корпуса Армије БиХ, поступао супротно правилима међународног хуманитарног права.

Тужилац Владимир Симовић, који је заступао оптужбу у овом предмету, у завршним речима је навео да је Тужилаштво БиХ доказало „да су све особе, које су рањене и убијене у гранатирању, цивили, деца која су се враћала из школе, те да нису узимала учешће у оружаном сукобу“.

Дрековић је током суђења навео да „ни у једном планском документу неће наћи напад на цивилни циљ, те да су сви планирани циљеви Четвртог кропуса били војни“.

Дрековићу се судило од марта 2019. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер