субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апелациони суд одузео право на кућу Ужичкој 34 наследницима Слободана Милошевића
Хроника

Апелациони суд одузео право на кућу Ужичкој 34 наследницима Слободана Милошевића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. децембар 2013.

БЕОГРАД - Апелациони суд у Београду правонажном пресудом је одузео право својине над кућом у Ужичкој 34 од наследника бившег председника СРЈ Слободана Милошевића, пошто је утврђено да је држава Србија власник те непокретности.

Том одлуком, која је донета након главне расправе пред Апелационим судом, правоснажно окончан седмогодишњи спор имеђу државе Србије и Милошевићевих наследника - сина и ћерке Марка и Марије и удовице Мирјане Марковић.

Апелациони суд је потврдио одлуку Вишег суда у Београду у делу којим је било утврђено да су апсолутно ништаве одлуке Комисије за стамбена питања Владе Србије из 1999. године, као и више уговора о закупу и откупу станова у тој кући склопљени између Слободана Милошевића и Владе Србије, јер су донете супротно тада важећим прописима.

Чланови Милошевићеве породице били су тужени као наследници куће за коју држава тврди да је стечена супротно Закону о становању, пошто је Милошевић тада већ имао један откупљени стан у власништву, у Толстојевој 33.

У образложењу одлуке Апелационог суда која је објављена на његовом сајту, подсећа се да је Милошевић у то време био функционер државне заједнице СРЈ односно није био функционер Републике Србије, те да није спадао у круг лица на које се односе законске одредбе на којима су засноване наведене одлуке, решења и уговори.

Такође је утврђено да је Милошевић у то време био и власник куће у Толстојевој, површине 326,26 м2, која је задовољавала стамбене потребе његовог породичног домаћинства, а који је стекао откупом из друштвене својине, због чега су та располагања извршена супротно закону и као таква су ништава.

Првостепена пресуда је, међутим, укинута односно тужба државе одбачена у делу у коме је дозвољено брисање права својине Миллошевићима, односно упис права својине у корист Републике Србије код Републичког геодетског завода, јер према ставу Апелационог суда, првостепени суд није био надлежан да о томе одлучује.

О томе одлучује катастар непокретности по правилима управног поступка, наводи се у образложењу Апелационог суда.

Истом пресудом Апелациони суд је одбио као неосновану противтужбу ћерке преминулог председника Марије Милошевић, којом је тражила да се утврди да уговор о откупу испуњава услове и има дејство уговора о преносу уз накнаду помоћне зграде - неизграђеног грађевинског земљишта.

Противтужба је, како се наводи одбијена, јер из одредби наведених уговора о закупу и откупу куће у Ужичкој улици број 34 несумњиво произлази да се дозвољава откуп стамбеног објекта куће, а не шупе или помоћног објекта, нити неигзрађеног грађевинског земљишта како је то Марија Милошевић тврдила.

Кућу о којој је реч, од око 100 квадратних метара, Милошевић је откупио 20. јула 1999. године, за тадашњих 5.000 немачких марака.

Држава Србија је, првобитно, тужила Милошевића, као потписника уговора, али је после његове смрти, 11. марта 2006. године, и прекида који је трајао због утврђивања наследника, поступак настављен против његове супруге Мире Марковић и деце Марије и Марка Милошевића. Пошто је реч о парничном поступку, присуство на суђењу Марковићеве, Марије и Марка Милошевића није било неопходно.

Мира Марковић и Марко Милошевић добили су избеглички азил у Русији, па у тој држави не могу да буду ухапшени по српској потерници која је за њима расписана због сумње да су организовали групу за шверц дувана током деведесетих година.

Србија Марковићеву тражи и због оптужбе да је злоупотребила службени положај приликом расподеле станова Владе Србије 2000. године. Марија Милошевић последњих неколико година живи у Црној Гори.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер