среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АП: Кина полутајно испоручила Србији противваздушни систем ХК-22. Шест транспортних авиона кинеског ваздухопловства Y-20 слетело је на београдски аеродром „Никола Тесла“
Хроника

АП: Кина полутајно испоручила Србији противваздушни систем ХК-22. Шест транспортних авиона кинеског ваздухопловства Y-20 слетело је на београдски аеродром „Никола Тесла“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. април 2022.

Руски савезник Србија је овог викенда, како пише Асошиејтед прес (АП), примила испоруку софистицираног кинеског противваздушног система у полутајној операцији, усред забринутости Запада да би гомилање наоружања на Балкану у време рата у Украјини могло да угрози крхку мир у региону.

Медијски и војни експерти саопштили су у недељу да је шест транспортних авиона кинеског ваздухопловства Y-20 слетело на београдски цивилни аеродром у суботу рано ујутру, који су наводно носили кинеске ракетне системе земља-ваздух ХК-22 за српску војску.

Кинески теретни авиони са војним ознакама сликани су на београдском аеродрому Никола Тесла. Министарство одбране Србије није одмах одговорило на захтев АП-а за коментар.

Испоруку оружја преко територије најмање две земље чланице НАТО-а, Турске и Бугарске, стручњаци су видели као демонстрацију растућег глобалног домета Кине.

“Појављивање Y-20с је изазвало забринуотсти јер су летели масовно за разлику од ранијих летова једним авионом“, пише онлајн магазин Тхе Wар зоне. „Присуство Y-20 у Европи у било ком броју је такође још увек прилично нов развој”.

Српски војни аналитичар Александар Радић рекао је да су “Кинези извели своју демонстрацију силе“.

Председник Србије Александар Вучић готово је потврдио испоруку система средњег домета која је договорена 2019. рекавши у суботу да ће у уторак или среду представити “најновији понос” српске војске.

Он се раније пожалио да земље НАТО-а, које представљају већину суседа Србије, одбијају да дозволе летове система преко својих територија због тензија због агресије Русије на Украјину.

Иако је Србија гласала за резолуције УН које осуђују крваве руске нападе у Украјини, она је, подсећа АП, одбила да се придружи међународним санкцијама против својих савезника у Москви или директно критикује очигледне злочине које су тамо починиле руске трупе.

Амерички званичници су још 2020. упозорили Београд на куповину противваздушних система ХК-22, чија је извозна верзија позната као ФК-3. Поручили су да Србија, ако заиста жели у Европску унију и друге западне савезе, своју војну опрему мора да усклади са западним стандардима.

Кинески ракетни систем се нашироко упоређује са америчким ПВО Патриот и руским ракетним системима земља-ваздух С-300, иако има мањи домет од напреднијих С-300. Србија ће бити први оператер кинеских пројектила у Европи.

Србија је деведесетих година била у рату са суседима, указује АП. Земља, која формално тражи чланство у ЕУ, већ је појачала своје оружане снаге руским и кинеским оружјем, укључујући ратне авионе, борбене тенкове и другу опрему.

На Западу постоји бојазан да би наоружавање Србије од стране Русије и Кине могло да подстакне балканску земљу у нови рат, посебно против њене бивше покрајине Косово која је прогласила независност 2008. Србија, Русија и Кина не признају државност Косова, док САД и већина западних земаља то чине.

Подсетимо, како је пренео Јорук Исıк, геополитички аналитичар са седиштем у Истанбулу, власник Босфор Обсервера, шест транспортних авиона Народноослободилачке војске Кинеског ратног ваздухопловстрва (ПЛААФ) прелетело је јутрос Босфор на путу за аеродром у Батајници у циљу испоруке верзије ФК-3 кинеског противваздушног Система (ПВО) средњег домета.

Данас: Други дан испоруке Србији - Нова тура кинеског ПВО у Батајницу?

Шест транспортних авиона Народноослободилачке војске Кинеског ратног ваздухопловстрва (ПЛААФ) прелетело је и јутрос Босфор на путу за аеродром у Батајници у циљу испоруке верзије ФК-3 кинеског противваздушног Система (ПВО) средњег домета, јавио је на Твитеру Јорук Исıк, геополитички аналитичар са седиштем у Истанбулу, власник Босфор Обсервера.

Подсећамо, јуче су бројни медији у земељи и региону пренели да је на војни аеродром у Батајницу слетело више (највероватније 6) тешких транспортних авиона Y-20А Ратног ваздухопловства НР Кине. Њихов лет до батајничког аеродрома могао се пратити на јавним сервисима за праћење летова.

Како је јуче наведено, највероватније је реч о испоруци кинеског ракетног система ПВО ФК-3 које је Србија уговорила и платила још 2019, а преговори о овој набавци започели су у НР Кини још 2018.

Појава Y-20с изазвала је збуњеност и негодовање будући да су авиони летели масовно, за разлику од ранијих појединачних летова, пише Тхе Дриве.

Ови теретни авиони релативно су нови у Кинеском ратном ваздухопловству а у службу су ушли 2016.

Врло је вероватно, наводи се још, да је ПЛААФ искористио ову испоруку као “својеврсну демонстрацију властите способности ваздушног транспорта с обзиром на сталне напоре НАТО-а да превезе залихе и материјал за украјинске ратне напоре”.

Још се спекулише о томе шта присутност врхунског кинеског противаздушног система у Београду значи за суседе Србије, пише The Drive.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер