петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: На немачком тлу мора се поштовати немачко право
Хроника

Ангела Меркел: На немачком тлу мора се поштовати немачко право

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јул 2013.

БЕРЛИН - Немачки канцелар Ангела Меркел је данас, на традиционалној конференцији за медије пре одласка на годишњи одмор, говорила о многим темама, од поплава, преко Грчке до буџета и америчке шпијунаже, али је, како оцењују аналитичари, остала дужна многе одговоре, премда је говорила 100 минута.

Меркел је говорећи о америчкој шијунажи позвала на стрпљење, јер је ''америчким партнерима'' потребно време за разјашњење, и нагласила да се не може мешати у правно стање других земаља, да Немачка није земља која надгледа.

''Нашим америчким пријатељима је потребно време за разјашњење... амерички председник је обећао кооперацију при разјашњењу... у Немачкој не важи право јачег, него снага права... као немачки канцелар, не могу се мешати у правно стање других земаља... немачка влада стреми интернационалним преговорима на тему заштите података...'', само су делови одговора Меркелове на овој конференцији, које су протеклих година вођене у опуштеној, летњој атмосфери, што овај пут, слажу се медији, није било.

Меркелова је одговарала пред око 250 новинара, а немачки медији истичу да је изгледало као да жури, јер је два минута раније од плана почела конференција за штампу и наводе да је, после пар похвала о учинку своје владе у елиминисатњу штета од поплава, које су тешко овог лета погодиле Немачку, успесима за спас Грчке и евра и консолидацији буџета, прешла на главну тему-америчку шпијунажу- и ту истакла да није могуће да она да анализу програма ''Призма''.

''Рад није завршен. Он траје'', рекла је Меркелова поводом америчке шпијунаже, не желећи да прецизира чврст временски оквир и план до резултата.

Она је истакла да је каталог питања достављен Америци и да сада остаје само да се ''чека на одговор''.

''Ми вршимо пристисак. Јасно смо нагласили да су нам одговори на питања из тог каталога важни'', рекла је Меркелова која није желела или није могла да одговори на новинарско питање о томе да постоје два идентична програма ''Призме'', како је из њене владе јуче речено.

Немачка влада је јуче, наиме, одбацила медијске извештаје у којима се каже да је Бундесвер (немачка војска) још 2011. године у својој мисији у северном Авганистану био информисан о америчком шпијунском пројекту ''Призма'' и указала на постојање два програма истог имена, што је наишло на оштру критику опозиције, незадовољне ставом владе у Берлину да ништа није знала о америчком шпијунирању пре него што је то одбегли амерички обавештајац Едвард Сноуден обелоданио.

Портпарол владе Штефен Зјаберт је јуче рекао, да према подацима немачке обавештајне службе, егзистира, додуше, један НАТО програм, назван ''Призма'', који, ипак, није, како је рекао, идентичан са ''Призма'' програмом америчке НСА, о коме се већ недељама жустро дебатује.

Немачки медији преносе да је јуче и после једночасовне конференције за штампу у влади, остало и даље отворено питање да ли између та два програма постоји веза и да ли је ''авганистанска'' ''Призма'' део великог шпијунског пројекта.

Меркел је данас, на конференцији за штампу, била веома штедљива у директним критикама Америке и поново захтевала од Беле куће да се, у активностима у Немачкој, поштују немачки закони.

''На немачком тлу, мора се немачко право поштовати'', рекла је и цитирала свог претходника Герхарда Шредера да у Немачкој и Европи не важи право снажнијег, него снага права и рекла да она то очекује од сваког.

Мереклова је указала на рад једног великог броја група, које обрађују амерички шпијунски скандал и, без навођења конкретних детаља, рекла да постоји један план од осам тачака за побољшања заштите података.

Она је замолила за стрпљење и рекла да је прерано причати о консеквенцама, све дотле док се не заврши анализа спорног програма надгледања америчке обавештајне службе.

''Нашим америчким партнерима је потребно време за проверу. Ја бих ту рађе сачекала'', рекла је Меркелова, а медији оцењују да је она у америчкој шпијунској афери узела улогу беспомоћног посматрача.

Мекрелова је искључила и могућност персоналних последица из ове афере и рекла да њен министар унутрашњих послова Хаснс-Петер Фридрих, на кога се ових дана руши ''дрвље и кампење'', као и њен шеф Канцеларске службе Роланд Пофала, такође, на удару жестоких критика опозиције, уживају њено пуно поверење.

И данас је Меркелова остала при томе да је за аферу сазнала из медија, а на питање да ли страхује да се њени телефони прислушкују, одговорила да не страхује, јер се то, како је рекла, међу пријатељима не ради.

На питање да ли има некакв предлог за одбеглог америчког обавештајца Едварда Сноудена, Меркелова је рекла да је он већ донео одлуку.

''Он је донео одлуку, и пре тога нисам питана'', рекла је Меркел.

Њена летња конференција је већ наишла на критике, речите и за ''битку спремне'' опозиције, која се нада да ће 22. септембра, на савезним изборима, преузети земљу у своје руке.

Секретар посланичког клуба опозиционе партије Зелени Фолкер Бек повукао је за време њене конференције за штампу разочаравајући биланс.

''Њен наступ на бундеспресеконференцији није била само увреда за оне који су је слушали и очекивали објашњење, већ и интелектуална увреда сарадника Канцеларске службе, јер се тако чини, као да човек ни о чему није имао појма'', рекао је Бек.

Меркелова 22. јула, како наводе медији, одлази на тронедељни одмор, а после тога је чека врућа изборна кампања, пред савезне изборе на којима ће више од 60 милиона Немаца с правом гласа одлучивати о томе ко ће водити Немачку у наредне четири године - анкете показују да би Немци, када би директно могли да бирају канцелара, поново желели баш њу, а не њеног ''изазивача'', канцеларског кандидата социјалдемократа Пера Штајнбрика.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер