петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андрија Мандић: Црној Гори није место у НАТО
Хроника

Андрија Мандић: Црној Гори није место у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. децембар 2015.

Црна Гора је званично добила позив за пуноправно чланство у НАТО војни савез.

Демократски референдум најпоштеније је рјешење за питање могућег црногорског чланства у НАТО-у и све снаге које се противе приступању Црне Горе имају обавезу да се за њега изборе, оцијењено је на округлом столу „Црна Гора и НАТО”, који су  у просторијама Матице српске организовали Удружење „Евроазијски безбједносни форум” и Мировни покрет „Не у рат, не у НАТО”.

Конференцији су присуствовали и представници амбасаде Русије.

Лидер Нове српске демократије и члан Предсједништва Демократског фронта Андрија Мандић казао је да Црној Гори није мјесто у НАТО-у и да приступањем том офанзивном војном савезу власт удара на темеље традиције и наноси штету историјским савезницима Црне Горе.

Он је истакао да је демократски референдум једино поштено рјешење за то питање и да свако другачије одлучивање о приступању НАТО-у опасно задире у стабилност политичког система Црне Горе.

Он је додао да режим покушава да издејствује доношење одлуке у парламенту, јер је јасно да већина грађана не жели евроатлантске интеграције.

 Како је нагласио, НАТО не гарантује мир, а последњи терористички напади у Европи показују да његове чланице нијесу безбједне.

Према оцјени лидера ДНП-а и члана предсједништва ДФ-а Милана Кнежевића, премијер Мило Ђукановић жели да Црну Гору на силу уведе у НАТО и изазове нове подјеле у већ дубоко подијељеном друштву

Како је најавио, у случају да Црна Гора добије позивницу за пријем у НАТО, ДНП ће формирати широку анти-НАТО коалицију која ће штитити већинске интересе црногорског народа.

Професор доктор Митар Ковач, генерал-мајор у пензији и директор Удружења „Евроазијски безбједносни форум“, рекао је да НАТО не представља добар избор за Црну Гору јер та војна алијанса не може да гарантује ни владавину права ни мир. Он је истакао да последња дешавања у Француској у вези са нападима терориста то јасно показују.

Представник Мировног покрета „Не у рат, не у НАТО” Игор Дамјановић казао је да „наши НАТО пропагандисти” нијесу конкретно идентификовали ниједну спољну пријетњу безбједности Црне Горе „изузев Војислава Коштунице” и понудили нам одговор на питање од кога би, поред Коштунице, НАТО требало да брани нашу државу.

По оцјени проф.др Спасоја Мучибабића, генерал-мајора у пензији, на просторима који имају конфликтни потенцијал пожељно је доношење одлуке која би укључила најшире сегменте друштва. У тим околностима, како је навео, референдум је најбоље рјешење.

Бригадни генерал у пензији Стојан Батинићнагласио је да је НАТО право лице показао 1999.године, током агресије на СРЈ, када је Косово отето од Србије. Он је нагласио да Црна Гора уласком у НАТО угрожава везе са Србијом и Русијом.

Пуковник у пензији Боривоје Оровић казао је да су на јавним трибинама које је последњих мјесеци организовала Влада изнијете бројне нетачне тврдње, „у чему је предњачила министар одбране Милица Пејановић Ђуришић”.

Пуковник у пензији Милинко Лаловић рекао је да НАТО сије смрт и страдања и да Црној Гори тамо није мјесто.

Оснивач Покрета „Слобода народу“ Бошко Вукићевић истакао је да је НАТО организација против мира, која служи остваривању геополитичких интереса корпоративног неоимперијализма.

Професор на Природно-математичком факултету Владимир Божовић оцијенио је да НАТО није демократска алијанса и да угрожава мир и безбједност у свијету.

Потпредсједник Нове српске демократије и шеф Одбора за европске интеграције у Скупштини Црне Горе Славен Радуновић истакао је да грађани већински подржавају чланство у ЕУ, али не и у НАТО, који је офанзивна алијанса која не гарантује ни безбједност ни демократију.

„Информисани смо о предлогу СНП-а да избори идуће године буду организовани истовремено када и референдум о чланству у НАТО-у, што ми можемо да прихватимо. Наравно, и за једно и за друго потребни су нам фер и демократски услови“, подвукао је Радуновић.

(ИН4С)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер