недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреј Пленковић: Надам се да ће се у БиХ пронаћи компромис за измене изборног закона пре избора наредне године
Хроника

Андреј Пленковић: Надам се да ће се у БиХ пронаћи компромис за измене изборног закона пре избора наредне године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. септембар 2021.

 Банализација и поједностављење Дејтонског споразума противна је његовом духу, слову и логици, и Хрватска се залаже за равноправност како би се сва три народа у Босни и Херцеговини осећали добро, изјавио је у Бјеловару хрватски премијер Андреј Пленковић.

„Хрватска годинама брани равноправност Хрвата и залаже се за измене изборног закона како би се спречио изборни инжењеринг за избор легитимних хрватских представника у Председништво БиХ и друге институције, што се у више наврата није спровело“, рекао је Пленковић, преноси Хина.

Да би тај проблем изборног закона решио, посебни изасланик америчког Стејт департмента за изборну реформу у БиХ Метју Палмер предложио је „уклањање етничких префикса“ приликом избора чланова Председништва БиХ и заступника у Дому народа парламента Федерације БиХ.

„Палмер тражи компромисе, а оно чему се ми највише противимо је банализација и симплификација која отприлике иде од Дејтона до Брисела и она је противна, духу, слову и логици Дејтонског споразума“, казао је Пленковић.

Он је истакао да је задатак Хрватске да то тумачи међународној заједници и да се залаже за равноправност и за то да се у БиХ осећају добро и Хрвати и Бошњаци и Срби.

„Хрватска има уставну обавезу да се брине о Хрватима изван Хрватске, па били они и национална мањина“, рекао је Пленковић и додао да ХДЗ има и додатну обавезу према БиХ, јер тамо делује сестринска странка ХДЗ БиХ.

Хрватски премијер је изразио наду да ће се у БиХ пронаћи компромис за измене изборног закона пре избора наредне године.

Он није желео да коментарише садржај јучерашњег састанка председника Хрватске Зорана Милановића са председником Странке демократске акције Бакиром Изетбеговићем, рекавши да „нема појма шта је било на њему“.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер