понедељак, 18. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреј Пленковић на обележавању "Дана сећања на жртву Вуковара 1991.": Вуковар симбол одбране, слободе и Хрватске
Хроника

Андреј Пленковић на обележавању "Дана сећања на жртву Вуковара 1991.": Вуковар симбол одбране, слободе и Хрватске

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. новембар 2024.

 Десетине хиљада грађана окупило се у Вуковару на обележавању Дана сећања на жртву тог града 1991, а премијер Хрватске Андреј Пленковић изјавио је да је Вуковар симбол одбране слободе и Хрватске.

„Изражавамо поштовање према свима који су положили животе за слободну Хрватску. Трајно се бринемо о хратским бранитељима, бранимо истину о Домовинском рату и настављамо потрагу за несталима“, истакао је Пленковић.

После комеморативног скупа и пригодног програма у кругу вуковарске болнице, под називом „Вуковар, место посебног пијетета“, кренула је традиционална Колона сећања централним градским улицама до 5,5 километара удаљеног Меморијалног гробља жртава Домовинског рата где државне и друге делегације полажу венце и пале свеће за страдале.

Многи грађани, који су стигли из свих делова Хрватске, носили су национална обележја и заставе.

У Колони су били и премијер Андреј Пленковић, председник Сабора Гордан Јандроковић, изасланик председника Републике Орсат Миљенић, бројни министри и саборски заступници, вуковарски градоначелник Иван Пенава, представници дипломатског кора, удружења страдалих и политичких странака.

Председник Хрватске Зоран Милановић није у Вуковару, већ у Шкабрњи код Задра, где се такође обележава Дан сећања и Колона сећања на погинуле у том месту.

Представници српских организација, предвођени председником Српског народног већа (СНВ) и послаником Самосталне демократске српске странке (СДСС) Милорадом Пуповцем положили су јуче венац код крста у дворишту православне цркве Светог Николе у Вуковару, у знак сећања на све жртве рата деведесетих година прошлог века.

Венац је положио и специјални изасланик председника Србије за питања несталих особа Веран Матић.

До прошле године Пуповац и представници Срба одавали су почаст свим жртвама у Вуковару полагањем венца у Дунав, али се од те праксе одустало због претњи дела ратних ветерана предвођених послаником десничарског Домовинског покрета, Стипом Млинарићем, чија је странка део владајуће коалиције заједно с Хрватском демократском заједницом премијера Андреја Пленковића.

Дан сећања на жртву Вуковара и Шкабрње 1991.

У Хрватској се 18. новембра обележава Дан сећања на жртву Вуковара и Шкабрње 1991. и нерадни је дан.

На тај дан обележава се годишњица страдања Вуковара 1991. у који су после тромесечне опсаде у тај разорени хрватски град ушли припадници тадашње ЈНА и српских паравојних формација.

Према подацима из вуковарске болнице, током тромесечне опсаде погинуле су 1.624 особе, а рањено их је више од 2.500.

Око 5.000 људи одведено је у логоре у Србији, а из града је протерано око 22.000 Хрвата и других несрба.

Око 350 особа се и даље воде као нестали. Рањеници, укључујући и цивиле, које је ЈНА извела из вуковарске болнице, убијени су на Овчари у ноћи са 20. на 21. новембар.

Из масовне гробнице на Овчари ексхумирано је 200 тела, а још се трага за посмртним остацима око 70 особа. Дан сећања обележава се и у Шкабрњи где су припадници ЈНА под командом Ратка Младића и српских паравојних формација 18. новембра 1991. убили 43 мештана и 15 припадника оружаних снага.

Убистава су настављена и наредних дана.

У суседном Надину убијено је 14 цивила. Према подацима невладиних удружења, до војно-полицијске акције „Олуја“ у августу 1995. у Шкабрњи је убијено 86 особа.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер