субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреас Шокенхоф: Србија још није испунила све услове за следећи степеник на свом европском путу
Хроника

Андреас Шокенхоф: Србија још није испунила све услове за следећи степеник на свом европском путу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. септембар 2013.

Познат по свом тврдом ставу када су у питању европске интеграције Србије, високи званичник владајуће немачке Демохришћанске странке ЦДУ Ангеле Меркел, и партијски вођа у одбору за спољну политику у Бундестагу Андреас Шокенхоф, поручује у интервјуу за „Новости“, непосредно пред опште изборе у својој земљи, да се још нису испунили сви услови да Србија пређе на следећи степеник на свом европском путу!

Шокенхоф, који је био вођа парламентарних делегација у посети Београду, када нам је из Берлина донео и седам фамозних услова, и даље чврсто стоји на становишту да је потребно још много напора, да би његова држава дала „зелено светло“ за почетак приступних преговора.

* Јесте ли задовољни резултатима текућег дијалога између Београда и Приштине?

- Спровођење споразума се одвија сувише споро. Драгоцено време је изгубљено реконструкцијом владе у Београду и осталим кашњењима, као што је, на пример, предлог закона о амнестији на Косову. Императив је да обе стране учине корак више. Зато ми је потпуно нејасно због чега нова рунда дијалога још није заказана и што ће следећа евентуално бити одржана тек после локалних избора 3. новембра. Има још много отворених питања, које лидери обеју земаља треба претходно да реше.

* Да ли је оно што је Београд до сада постигао у дијалогу са Приштином довољно да Берлин подржи наставак европских интеграција Србије?

- Очигледно је да време за то још није дошло, јер се и даље очекује имплементација кључних питања. Одржавање фер и слободних избора 3. новембра је такође део тога. Београд мора боље да објасни народу на северу Косова користи од процеса нормализације.

И Косово мора да уради више да би се успоставило поверење. Изнад свега, обе стране морају да дају јасне одговоре, што је пре могуће, како ће се социјална давања државе гарантовати у будућности. Успостављање косовске полиције мора да буде у потпуности завршено до децембра, а до сада само половина потребних полицајаца стоји на располагању значајном полицијском команданту Ненаду Ђурићу.

* Шта је још кочница?

- Реорганизација правосуђа је још у зачетку и драматично касни. Контроверзе око структуре судства морају одмах да буду разјашњене. Сматрам да је захтев за првостепени суд на северу Косова неспојив с постигнутим споразумима и да је политички веома проблематичан. Веома је лош знак то што Београд још није спреман за узајамну правну асистенцију с Еулексом. Нема разлога за то, иако се закон о амнестији још не примењује. Осим тога, нико није могао да ми објасни зашто цариници и гранични службеници с Косова могу неометано да дођу до својих радних места на прелазу Јариње, док на Брњак и даље треба да долећу хеликоптерима. Београд ту мора да инсистира на слободи кретања.

* Ако локални избори на Косову буду одржани у добрим условима и без потешкоћа, да ли ћете подржати да приступни преговори са Србијом буду отворени крајем децембра или почетком јануара?

- Не бих желео да о томе спекулишем. Јер, није реч само о слободним и фер изборима. Горе поменуте тачке морају да се остваре. Мора да буде установљен и конкретан преговарачки оквир, што такође утврђује сва правила за питања у процесу нормализације између Србије и Косова. Велика Британија и Немачка су представиле веома добар документ у вези с тим. Остала су још само три кратка месеца, и имајући у виду спор напредак у прва два и по месеца, процес мора да се убрза. Нико не би требало да спекулише с тим да ће се Бундестаг сагласити с отварањем приступних преговора без испуњења споразума о имплементацији.

* Хоће ли бити нових услова за Србију с немачке стране?

- Чекамо на правовремену примену споразума о имплементацији. Неће бити нових услова.

ИЗБОРИ НИШТА НЕ МЕЊАЈУ

* ДА ли ће се нешто променити у немачкој политици према Србији уколико евентуално дође до промена на предстојећим изборима у Немачкој? 

- Неће. Резолуција у немачком Бундестагу од 27. јуна је такође обавезујућа и за будуће немачке владе. Иначе, постоји велико узајамно разумевање међу свим политичким групама у парламенту у вези с немачком политиком према Србији.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер