среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреас Шидер: Тачно је да су из Европске народне партије били против тога да ЕП расправља о изборима у Србији, али на крају нису могли да одоле притиску чињеница. Чак је и Билчик на крају морао да призна да је било много неправилности
Хроника

Андреас Шидер: Тачно је да су из Европске народне партије били против тога да ЕП расправља о изборима у Србији, али на крају нису могли да одоле притиску чињеница. Чак је и Билчик на крају морао да призна да је било много неправилности

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јануар 2024.

 Тачно је да су из Европске народне партије били против тога да Европски парламент расправља о изборима у Србији, али на крају нису могли да одоле притиску чињеница, изјавио је Андреас Шидер, вођа делегације Социјалдемократске партије Аустрије у ЕП.

„Владимир Билчик је на крају морао да призна постојање многих неправилности“, рекао је Шидер, који је био посматрач на изборима у Србији.

Он је оценио и да су премијерка Ана Брнабић и председник Александар Вучић направли велику грешку тиме што су почели да нападају посматраче из ЕУ.

„Ти напади су показали само једно – да су се оптужбе и питања показали као исправни, јер је било неправилности“, рекао је Шидер.

Према његовим речима, расправа у ЕП је „тренутак да се јасно стави до знања европској јавности да је на хиљаде српских грађана на улицама зато што сматрају да су избори на неки начин покрадени“.

Упитан да коментарише писмо Ане Брнабић председнику Партије европских социјалиста, у ком премијерка Србије помиње и њега, Шидер је рекао да су у писму „бесмислице“ и да је он као посматрач изнео чињенице.

Казао је да је био „потпуно запањен нападима“ на њега и да је кампања против њега у медијима у Србији кренула после Вучићеве конференције за новинаре.

Упитан о могућности међународне истраге изборних неправилности, казао је да је то могуће само у договору са властима у Србији.

Додао је да велики број европских земаља на крају нису честитали Вучићевој странци на победи јер знају да је то „врућ кромпир“.

„И то показује да у еворпским владама постоји висока доза критичности. Наравно они су опрезнији зато што су дипломате а не посланици“, казао је Шидер.

Упитан да ли дели став да би Србија, у процесу прикључења Европској унији, могла да има судбину Турске, рекао је да није песимиста попут свог колеге, Клемена Грошеља.

„Оно због чега сам ја оптимиста су храбра настојања грађана, који су усред зиме демонстрирали на улици за слободу и демократију“, рекао је Шидер.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер