среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреас Шидер: ЕУ ће једног дана објавити шта је Вучић урадио, бојим се да има много ствари које се крију. Ана Брнабић није довољно зрела да буде премијерка земље која жели у ЕУ
Хроника

Андреас Шидер: ЕУ ће једног дана објавити шта је Вучић урадио, бојим се да има много ствари које се крију. Ана Брнабић није довољно зрела да буде премијерка земље која жели у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. фебруар 2024.

 Европски парламент је огромном већином тражио да се мера замрзавања европских фондова за Србију узме у обзир, јер сумњају да Вучић правилно користи те фондове. Председник Србије се сада понаша хаотично јер је незадовољан због тога што ће једног дана ЕУ објавити оно што је урадио. Бојим се да ту има много ствари које се крију испод површине и за које Вучић не жели да буду откривене, рекао је европосланик и један од међународних посматрача избора у Србији Андреас Шидер.

Независна истрага о изборима у Србији питање је Европске комисије (ЕК), али Европски парламент (ЕП) је доминантном већином затражио ту истрагу, подсетио је он.

„Оно што сам чуо је да ово у Европској комисији узимају врло озбиљно и сада проучавају како могу то да реализују. Притисак Европског парламента је, према мом мишљењу, висок и добро прихваћено од Европске комисије“, рекао је Андреас Шидер.

Упитан какву реакцију очекује од власти у Србији и какви домети истраге могу да буду, с озбиром да ни њени резултати неће бити обавезујући, Шидер одговара да су у „ЕП свесни свих злоупотреба премијерке Брнабић, удара на демократију и понашања председника Вучића“.

„Од лажних оптужби на рачун међународних посматрача до свих других ствари које су се дешавале. ЕП је забринут због тога што Вучићев режим злоупотребљава европске фондове. Такође, чуо сам да је ЕК на сличан начин анализирала ситуацију. Видећемо како ће Влада у Србији реаговати на то. Наравно, ми прво позивамо на смиривање њихове реторике, а друго да схвате да су они Влада Србије и да морају да раде у интересу српског народа“, рекао је он.

„Ствари које Вучић не жели да буду откривене“

То значи, додаје, да би требало да дозволе или да сами почну једну независну међународну истрагу.

„Све је кристално јасно. Јасно је да избори у Београду нису били савршени, да су били велика злоупотреба власти“, додао је Шидер.

ЕП је огромном већином тражио да се мера замрзавања европских фондова за Србију узме у обзир, подсетио је он.

„То је велики сигнал европских посланика. Они су рекли да сумњају да Вучић правилно користи те фондове. Наравно, Вучић сада све напада, унервозио се, виче наоколо и лажно оптужује европске политичаре и ЕУ. Понаша се хаотично јер је незадовољан због тога што ће једног дана ЕУ објавити оно што је он урадио. Бојим се да ту има много ствари које се крију испод површине и за које Вучић не жели да буду откривене. Зато се залажем за ту истрагу“, казао је он.

„Српска власт се игра будућношћу српског народа“

Шидер је раније рекао да је Србија добила много сигнала од ЕК и Европског савета да резолуцију ЕП схвати озбиљно.

„ЕП је великом већином изгласао резолуцију, а затим су Комсиија и Савет указали Европском парламенту да ће наставити са реализацијом. Од српских власти смо онда видели сасвим супротно понашање. Не схватају сигнале за озбиљно. Оно што они раде је играње са будућношћу српског народа. Права Влада, која заслужује да је тако зову, би требало да гледа свој народ, а у овом трену Вучић и Ана Брнабић не гледају српски народ, већ само интерес својих пријатеља, а то је потпуно бесмислено“, нагласио је.

„Порука народу Србије – оптужбе од стране власти су лаж“

Након доношења резолуције, од представника власти су се могле чути и изјаве о „издајницима, петколонашима из редова опозиције“, прављене су и паралеле са ултиматумом који је 1914. Аустроугарска упутила Србији.

Шидер не жели да ово коментарише, али каже да жели да поручи народу Србије:

„Све што они говоре је лаж. То није истина. Посматрачи ЕП и сви други посланици ЕП су забринути за демократију у Србији.“

„Ана Брнабић није довољно зрела да буде премијерка земље која жели у ЕУ“

Упитан како Европа реагује када премијерка Србије каже „резолуције дођу и прођу“, Шидер сматра да то показује да она није довољно зрела да буде премијерка земље која жели да буде део Европске уније.

„Да је тако, она би озбиљно схватила парламент, како српски, тако и европски. Знамо да Ана Брнабић није главна утицајна личност у Србији. Када нешто каже, знамо да то није она, већ да свим питањима управља само један човек, а то је Александар Вучић. Тако да, искрено, не желим да губим време на сваку реченицу коју је изговорила“, казао је.

„Европске институције је требало одавно да буду гласније“

Због чега је Европа тако дуго била толерантна према стварима које су се дешавале у Србији и зашто су изборне неправилности донекле и последица тога, критика је која се често упућује протеклих недеља.

Шидер каже да је тачно да су европске институије одавно требало да буду гласније.

„Требало је да буде гласнија када је Вучићева власт кренула да смањује медијске слободе, када су смањили деловање цивилног сектора у Србији и слично. Учестали избори су подривали демократску атмосферу у земљи, али морам да кажем – последњих година ЕП је у својим извештајима износио озбиљне притужбе на политичку ситуацију у Србији. Међутим, српска власт ни то није узела за озбиљно. Можда некад у ЕК је комесар за проширења често ћутао о тим питањима… Можда је био превише заљубљен у Вучића, па је мислио да ако буду најбољи пријатељи, нешто ће се променити. Међутим, испало је да није тако. Морамо да бранимо демократију и да кажемо ‘не’ и ‘доста’ када се преврши нека мера“, рекао је Шидер.

„Српска демократија нема везе са косовским питањем“

Последњи избори су та кап која је прелила чашу, оцењује он.

„Доста је и то морамо да кажемо и Влади Србије, а у интересу је народа Србије који жели да има више демократску културу у вашој земљи“, поручио је.

Српска демократија нема никакве везе са косвоским питањем, мишљења је Шидер.

„Ради се о праву српског народа да има изборе који су у складу са домаћим међународним стандардима. Код последњих избора, нарочито у Београду, ти стандарди нису испуњени и то нема везе са неком другом земљом или облашћу. Питање Косова се мора решити, али то је друга прича“, казао је.

Ипак, упитан на то како Европа тренутно гледа на Косово и укидање промета динара, Шидер каже да је свестан да у српској заједници постоји велики проблем.

„Имам неутрално гледиште. Оно што је битно је наћи начин да народ на северу Косова живи нормално, без икаквих непотребних препрека, било да се ради о новцу, исправама, наследству… То су питања која морају бити решена. У овом трену имам осећај да се ствари све више компликују. У ЕП разговарамо са Србима из региона, са Косоварима из региона, слушамо њихове проблеме… Наш задатак је да смиримо ситуацију и обезбедимо да сви, без обзира на етничку припадност, могу да живе нормалним животом. За то се боримо“, закључио је он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер