недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: За Србију је приступање ЕУ попут маратона; Не мислим да ће признање Косова бити предуслов за улазак
Хроника

Ана Брнабић: За Србију је приступање ЕУ попут маратона; Не мислим да ће признање Косова бити предуслов за улазак

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. октобар 2017.

Улазак у Европску унију је питање издржљивости а не конкуренције, рекла је данас у интервјуу за бриселски портал EURACTIV.цом премијерка Србије Ана Брнабић признајући ипак да је циљ Србије да затвори сва преговарачка поглавља између 2020. и 2022.

"За Србију је приступање ЕУ попут маратона", рекла је премијерка и додала: "Када трчиш маратон, не такмичиш се против неког другог, него против себе. У том смислу, не мислим да неку земљу треба да брине ко је први а ко други".

Прва жена премијер Србије је у интервјуу такође истакла напредак који је Србија постигла у последње три године са циљем да поново постигне макроекономску стабилност и фискалну дисциплину.

 На питање да ли се слаже са председником Европске комисије Жан-Клодом Јункером, који је недавно у говору о стању Уније рекао да би Србија и Црна Гора могле да уђу у ЕУ до 2025, Брнабић је казала да не треба да причамо о томе када ћемо се прикључити ЕУ.

"По мени је пут важан као и сама дестинација. То је моја порука целом региону. То је маратон, бити фокусиран на спровођење реформи је најефикаснији начин јер је важно за вашу земљу", додала је премијерка.

Ипак, како је признала, циљ Србије је да затвори сва преговарачка поглавља између 2020. и 2022. "Можда је 2020. мало амбициозна али је 2022. много реалнија", објаснила је Брнабић.

Како се наводи, још постоје основни услови које треба испунити за отварање пута ка процесу евроинтеграција владавина права, борба против криминала и корупције, добри суседски односи, основна људска права, слобода изражавања.

Брнабић је као комплексно питање које треба решити издвојила заштиту природне средине додајући да њена влада има министарство екологије које се тиме бави.

"Напорно радимо да спроведемо све важне реформе", истакла је премијерка Србије у интрервјуу за бриселски портал.

Када је реч о Косову, Брнабић је на питање да ли одбијање Србије да призна Косово може да омета пут Србије у ЕУ одговорила да тај проблем "не стоји" јер неке чланице ЕУ такође нису признале Косово.

"Не знам зашто би то било нешто друго. Шпанија је рекла да 'чак и да Србија призна Косово, она никада неће'. Не мислим да ће то бити предуслов за улазак у ЕУ", рекла је Брнабић.

Више од 110 земаља је признало независност Косова, укључујући САД и све осим пет чланица ЕУ, али Србија то одбија.

Брнабић је у вези регионалне сарадње, која је уз добре односе са суседима међу кључним условима за напредак ка чланству у ЕУ, рекла: "Без обзира ко отвара више поглавља, ми радимо заједно".

На питање како ће Србија "помирити" лојалност и добре односе са Русијом, традиционалним савезником, са тежњом ка ЕУ, српска премијерка је одговорила да се то питање никада није нашло пред Србијом. Она тврди да то питање не постоји.

"Србија је очигледно традиционално блиска Русији и Русија је веома важна за Србију у економском погледу. Имамо споразум о слободној трговини са Русијом и за сада желимо Русију као нашег традиционалног партнера и економског партнера. Не мислим да је то у супротности са нашом стратешком евроинтеграцијом", додала је Брнабић.

Ана Брнабић (41) је постала премијерка у јуну, мање од годину дана од како је ушла у политику као министарка за државну управу у влади Александра Вучића који је ове године постао председник Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер