субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић за „Политико“: Опозиција би могла да има кључну улогу у остваривању обимне агенде која очекује нову Владу Србије
Хроника

Ана Брнабић за „Политико“: Опозиција би могла да има кључну улогу у остваривању обимне агенде која очекује нову Владу Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. јануар 2024.

Демократија је много више од једног дана избора и убацивања гласачког листића у кутију, оценила је у данашњем ауторском тексту за Политико премијерка Србије Ана Брнабић, додавши да би опозиција могла да има кључну улогу у остваривању обимне агенде која очекује нову Владу Србије.

Сви учесници избора, укључујући и оне који су разочарани резултатима, треба да се укључе у постизборни процес, навела је она.

Имајући у виду обимну агенду која чека следећу српску владу, опозиција би могла да одигра значајну улогу у остваривању многих од ових циљева уколико би прихватила конструктивнији приступ. Уосталом, то је суштина демократије, сматра премијерка.

Брнабић је подсетила да су 17. децембра 2023. године одржани ванредни парламентарни и локални избори, „као директан одговор на захтеве српске опозиције“.

Опозициона кампања се фокусирала на вређање председника Србије Александра Вучића, а не на нуђење било какве визије, циљева или идеологије, предочила је Брнабић и констатовала да ни саме странке опозиције нису разумеле да таква кампања не може да донесе победу.

Отуда је дошла тврдња опозиције о „фантомским гласачима“, која сугерише да Српска напредна странка региструје „лажне бираче“ и премешта бираче ван Београда, како би објаснила свој пораз, написала је премијерка.

Опозициони политичари су тражили ванредне изборе, а ипак су они ти који су експлицитно саопштили међународним посматрачима избора – пре дана гласања – да неће признати исход, тврди Брнабић и наводи да је „чињеница да је са укупно 5.587 присутних посматрача“ изборни процес био подвргнут интензивној контроли без преседана.

Од 2019. године, институционална сарадња Владе Србије са Канцеларијом за демократске институције и људска права (ОДИХР) довела је до значајног напретка у изборним реформама, сматра она.

Према речима Брнабић, до сада је у потпуности спроведено 14 препорука ОДИХР, још 14 „углавном спроведено и 29 делимично“.

Брнабић је у тексту истакла и да је „изборна транспарентност“ побољшана кроз е-Управе формирањем Јединственог бирачког списка 2012. године, његова интеграција са матичним књигама грађана 2019. године, веб странице за верификацију бирача 2020. године и кроз редовно ажурирања од 2021.

Она је указала да је у својој Прелиминарној изборној изјави међународна изборна посматрачка мисија ОДИХР позитивно оценила процес гласања на 93 одсто од 1.220 бирачких места које је посматрала.

Мисија је идентификовала само 13 озбиљних неправилности, а на само 1,07 одсто уочених бирачких места, и похвалила побољшану комуникацију и транспарентност Републичке изборне комисије (РИК), истакла је Брнабић.

Број притужби поднетих после изборног дана, такође, иде у прилог овом тренду, рекла је она и навела да је на децембарским изборима забележен већи број притужби у складу са претходним изборима – 165 притужби у поређењу са 110 које је РИК добио после парламентарних избора 2022. године.

Истовремено, навела је Брнабић, на локалним изборима у Београду забележен је приметан пад на само 22 жалбе, што је знатно мање од 528 колико је примљено 2022. године.

Брнабић је оценила и да је Влада Србије направила кораке ка слободи медија, усвајањем „амбициозног сета медијских закона“.

Да би се наставио рад на европским интеграцијама, недвосмисленом приоритету нове администрације, кључно је ефикасно формирање нове Владе Србије, најавила је она и истакла да ће и наставак дијалога о нормализацији односа са Приштином бити главни фокус, посебно имајући у виду недавну одлуку Београда о омогућавању слободе кретања возилима са регистарским таблицама РКС.

Нова влада ће морати да се фокусира на диверсификацију извора енергије, да истрајава на виталним реформама владавине права, укључујући даљу сарадњу са ОДИХР и ОЕБС, закључила је Брнабић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер