недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Србија није на списку земаља које учествују у прању пара, већ на "листи за мониторинг", на коју нас је ставила једна изузетно утицајна земља
Хроника

Ана Брнабић: Србија није на списку земаља које учествују у прању пара, већ на "листи за мониторинг", на коју нас је ставила једна изузетно утицајна земља

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. март 2018.

Србија није на списку земаља које учествују у прању пара, већ на "листи за мониторинг", каже за Данас премијерка Србије. „Србија се не налази ни на каквој црној листи, већ на листи за мониторинг ФАТФ, што је свакако значајна разлика.

Ово је последица извештаја који је ФАТФ припремио пре више од годину дана и који је још тада идентификовао одређене стратешке недостатке“, каже у изјави за Данас Ана Брнабић, председница Владе, одговарајући на оптужбе лидера СДС Бориса Тадића да наша влада крије да је Србија стављена на црну листу заједно са Јеменом, Сиријом, Ираком, са државама које учествују у прању новца и чије институције то не спречавају и не спречавају дотурање новца терористичким организацијама.

Премијерка за Данас објашњава да је Србија у међувремену имплементирала 35 од 40 препорука ФАТФ-а, а Скупштина Србије је на предлог Владе усвојила шест системских закона против прања новца и финансирања тероризма.

„Два закона су у примени од 1. марта и то су: Закон о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције и Закон о изменама и допунама Кривичног законика.

Трећи је Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма, који ће бити у примени од 1. априла 2018. Поред тога, ту су још три закона: Закон о ограничавању располагања имовином у циљу спречавања тероризма, Закон о изменама и допунама Закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела и Закон о међународним мерама ограничавања које је Србија усвојила са циљем да се спречи прање новца и финансирање тероризма“, напомиње Брнабић и додаје да је веома важна чињеница да је Србија једина земља у региону која је процесуирала и осудила како физичка, тако и правна лица за кривично дело прања новца.

Председница Владе истиче да због свега тога, извештај који је усвојен на седници ФАТФ-а у Паризу крајем фебруара, којим је Србија стављена на мониторинг листу, више не одражава реалну ситуацију. Брнабић тврди да је ово истина и да то најбоље потврђује лако проверљива чињеница, да су представници Европске Комисије на тој седници ФАТФ-а јасно иступили против усвајања овог извештаја и захтевали да се закључи да је Србија последњих месеци много урадила да отклони стратешке недостатке који су раније постојали. Поред ЕК, овај став заступала је већина земаља, чланица ФАТФ-а, као и Светска банка, која има статус посматрача у овој организацији. Превагнуо је, међутим, став једне земље која је изузетно политички утицајна у овој организацији.

„Желела бих да се још једном захвалим ЕК и свим земљама које су препознале и признале напоре Србије да реформише ову област. Влада Србије је такође усвојила Одлуку о формирању Координационог тела које води министар унутрашњих послова Небојша Стефановић и сигурна сам да ће Србија бити једина земља која ће отклонити све техничке сметње и то до краја лета. Ми настављамо са реформама, јер су оне важне због нас и наших грађана. ЕУ је наше напоре већ признала кроз Стратегију проширења за ЗБ која је недавно усвојена“, закључује у изјави за Данас премијерка Ана Брнабић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер