среда, 20. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Србија крај године дочекује као земља са најбољим економским резултатима у Европи - падом БДП-а од један одсто. Износили смо најбоље и најпрецизније податке; Рио Тинто је пројекат какав не постоји у ЕУ
Хроника

Ана Брнабић: Србија крај године дочекује као земља са најбољим економским резултатима у Европи - падом БДП-а од један одсто. Износили смо најбоље и најпрецизније податке; Рио Тинто је пројекат какав не постоји у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. децембар 2020.

Председница Владе Ана Брнабић изјавила је да Србија крај године дочекује као земља са најбољим економским резултатима у Европи, односно падом бруто домаћег производа од један одсто, док је у земљама региона тај пад од четири до 12 одсто.

Реформама смо успели да се у Србији направи другачија економија, мада остаје још много изазова, рекла је Ана Брнабић током Пленарне седнице Националног конвента о Европској унији.

Ана Брнабић је изнела "невероватну чињеницу" да је од почетка кризе изазване вирусом корона у Србији порастао број запослених, као и да је вредност страних инвестиција већа него у свим другим државама западног Балкана заједно, укључујући и Хрватску.

Током корона кризе није отказана ниједна страна инвестиција, чак ни из Немачке и Јапана, чији су инвеститори врло опрезни, изјавила је Ана Брнабић.

Она је као један од приоритета навела заштиту животне седине, укључујући управљање чврстим отпадом, унапређење квалитета ваздуха и пречишћавање отпадих вода.

Те инвестиције изузетно много коштају, рекла је Ана Брнабић и изнела податак да је 5,5 одсто државног буџета за следећу годину предвиђено за капиталне инвестиције, где значајан део обухвата заштиту животне средине.

Ана Брнабић је изразила наду да ће, што се тиче европских интеграција, 2021. бити много успешња од ове године и додала да је у том процесу изузетно важна владавина права.

"У тој области је много урађено. Раније смо имали уставне промене без икакве јавне дебате, док је у мандату претходне владе јавна расправа о тим изменама трајала 18 месеци. Никада раније није било такве транспарентности, нити консултација са Венцијсалнком комисијом", рекла је Ана Брнабић.

"Рио Тинто - пројекат какав не постоји у Европи"

Брнабић је изјавила да отварање рудника јадарита компаније Рио Тинто код Лознице представља пројекат какав не постоји не само у Србији, већ ни у Европи.

Тај пројекат је изузетно важан за Србију и биће у складу са свим стандардима, рекла је Ана Брнабић, наводећи да је просторни план усвојен крајем прошле године, након спровођења свих потребних процедура.

Ана Брнабић је изјавила да цивилно друштво и становништво треба да имају све информације о том пројекту.

Понекада морамо да се одлучимо за компромисе. Наша будућност не може бити у термоелектранама, али стално имамо критике пројеката ветропаркова, малих хидроелектрана, литијума за батерије, па не знам како можемо имати бољу животну средину, осим ако не желимо да живимо без енергије, рекла је Ана Брнабић.

"Са Радном групом за заштиту новинара у среду"

Премијерка Србије Ана Брнабић је данас најавила да ће се у среду, 23. децембра, састати с представницима нове Радне групе за заштиту и безбедност новинара да би утврдила шта је урађено и на чему се још ради.

Брнабић је на онлајн пленарној седници Националног конвента о ЕУ подсетила да Радна група има девет места за медијска и новинарска удружења, једно место више него што имају представници Владе.

Влада Србије је почетком децембра формирала нову Радну групу за безбедност и заштиту новинара и радне групе за праћење спровођења Акционог плана за примену Стратегије развоја система јавног информисања 2020-2025. године.

Из Владе је тада саопштено да је рад претходне Сталне радне групе за безбедност новинара, која је пратила поступање тужилаштва у случајевима кривичних дела против новинара, указао на потребу да се рад на том проблему институционализује да би се ефикасније реаговало у случају напада на новинаре и пратиле све радње предузете у циљу заштите њихове безбедности.

Брнабић је на онлајн седници рекла да је било критика на рачун формирања Радне групе за безбедност новинара, јер већ постоји Стална радна група.

"Та стална група је била постигнута договором, ја сам питала и представнике те групе и представнике медијских и новинарских удружења да ли мисле да је Влади потребна таква радна група. Одговорили су потврдно јер је то институционална радна група у оквиру Владе и да је као таква јача и може много више да уради", навела је она.

"Највећи фокус Владе на владавини права"

Говорећи о другим сегментима на којима Влада ради у оквиру владавине права, премијерка је рекла да је Влада поново упутила Скупштини Србије иницијативу за промену Устава у домену правосуђа.

Kако је казала, Устав Србије је и раније имао измена, чак и у већем обиму од сада предложене, само за правосуђе, али да до сада није било јавне дебате на ту тему.

"Постојала је суштинска јавна расправа о томе шта и како треба изменити у Уставу која је трајала неких 18 месеци. Она је укључивала и сталне разговоре и консултације с Венецијанском комисијом", рекла је Брнабић.

Она је рекла да то треба да служи као пример свакој наредној Влади да се Устав не сме мењати без темељне јавне расправе.

Брнабић је навела да је највећи фокус Владе на владавини права.

"Најпрецизнији подаци, не верујем да је неко изгубио поверење у Кризни штаб"

Председница Владе Ана Брнабић изјавила је данас да је њен кабинет током кризе изазване вирусом корона износио најбоље и најпрецизније податке у односу на било коју епидемију забележену у Србији.

Покушали смо да будемо транспарентни и имамо што бољу анализу ситуације на терену и не верујем да је неко изгубио поверење у Kризни штаб за борбу против вируса", рекла је Ана Брнабић током Пленарне седнице Националног конвента о Европској унији.

Мало која држава оволико улаже у тестирање

 Ана Брнабић је најавила да ће по окончању пандемија бити извршена анализа и ревизија свих бројки.

Свако у Kризном штабу има пуне руке посла у борби против пандемије и прављењу планова за вакцинацију, изјавила је Ана Брнабић, наводећи да је протеклих месеци Светска здравствена организација више пута мењала мишљење о вирусу корона у року од 48 сати.

Велика Британија је у августу у једном дану смањила број умрлих од ковид-19 за 5.377, али их нико није оптужио за манипулацију подацима, рекла је Ана Брнабић.

Она је навела да Влада дневно троши више од 700.000 евра на тестирање грађана на присуство вируса корона, уз тврдњу да мало која држава толико улаже у тестирање.

На респираторима су 353 заражене особе, а на почетку кризе смо имали много мање тих апарата на располагању. Србија није имала довољно заштитне опреме на почетку кризе, али је тада нико на свету није имао довољно, изјавила је Ана Брнабић.

(Бета, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер