четвртак, 09. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Прошло је десет година од Бриселског споразума, а албанска страна још није формирала ЗСО. Србија није неутрална по питању рата у Украјини и јасно је осудила руску инвазију
Хроника

Ана Брнабић: Прошло је десет година од Бриселског споразума, а албанска страна још није формирала ЗСО. Србија није неутрална по питању рата у Украјини и јасно је осудила руску инвазију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. април 2023.

Премијерка Србије Ана Брнабић истакла је данас у Даблину да Србија није неутрална по питању рата у Украјини и да је јасно осудила руску инвазију, али да су људи у Србији љути што се исти принцип поштовања територијалног интегритета и суверенитета не примењује када је у питању Косово, преноси РТВ.

Одговарајући на питања на панелу Блумберг конференције, Брнабић је напоменула да Русија крши међународно право и да је Србија подржала све резолуције Уједињених нација које осуђују такво понашање.

„У том погледу смо 100 одсто ускладили своју политику са спољном и безбедносном политиком ЕУ“, истакла је Брнабић и оценила да санкције нису решење, јер пре свега погађају грађане, што је и Србија осетила на својој кожи 90-их година.

Са друге стране, нагласила је да су људи у Србији љути што се исти принцип поштовања територијалног интегритета и суверенитета не примењује када је у питању Србија и статус Косова.

Управо у томе премијерка види двоструке стандарде Запада.

„Ми смо међу првима осудили референдуме о независности Доњецка и Луганска“, подсетила је Брнабић и навела да живимо у дубоко подељеном свету, у којем се мора бити у потпуности за или против нечега.

Истиче да Београд од почетка сукоба у Украјини није достављао оружје ниједној зараћеној страни, те да се наоружање шаље само дозвољеним крајњим корисницима, што није ни једна од две зараћене стране.

Када је реч о Косову, Брнабић наглашава да Београд остаје посвећен дијалогу и постизању компромисног решења, пре свега због будућих генерација, али да Приштина опструира преговоре.

„Прошло је 10 година од Бриселског споразума, Заједница српских општина је практично била једина обавеза албанске стране, а они Заједницу још нису формирали“, нагласила је Брнабић и поновила да без ЗСО нема напретка у преговорима.

„Србија отворена за инвеститоре и са истока и са запада“

Брнабић је изјавила да су Србији потребне инвестиције из свих крајева света и да је отворена за капитал и са Истока и са Запада.

Брнабићева је у обраћању истакла да је такав правац све компликованије одржати јер се свет све више поларизује, али је додала да ће се Србија трудити да одржи тај курс, наводи се на сајту владе Србије.

„Желимо да будемо потпуно отворени за све инвеститоре. Наш највећи партнер у инвестицијама је Немачка, у области услуга су то САД, док је највећи увозник наших добара Кина. То је резултат наше отворености ка свету како бисмо учинили што бољи посао за Србију“, објаснила је она.

Премијерка је указала на то да је Србија у претходних неколико година, према оценама листа „Фајненшел тајмса“, постала светски лидер у привлачењу директних страних инвестиција.

Србија је пре 10 година била на ивици банкрота и у врло незавидној економској ситуацији, али се под вођством председника Александра Вучића та слика променила, подсетила је Брнабићева и додала да је незапосленост са 25 одсто смањена на приближно девет одсто.

Према њеним речима, сектор информационих технологија је најбрже растући у српској економији, где је током 2021. године свако друго ново радно место било у области ИТ индустрије.

Од 2017. године млади у основним школама од петог разреда уче програмирање, а од 2021. имали смо прву генерацију основаца која је завршиила тај део школовања са знањем из области програмирања. Сигурна сам да ћемо резултате те инвестиције видети у наредним годинама, предочила је она.

Влада Србије је, како је навела, уложила више од 100 милиона евра у научну инфраструктуру и данас у Србији постоје четири научно-технолошка парка.

(Косово Онлајн, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер