недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Поносна сам на своју странку, за разлику од других, СНС не дозвољава поделу међу људима и медијима, а и зна да се извини за своје грешке
Хроника

Ана Брнабић: Поносна сам на своју странку, за разлику од других, СНС не дозвољава поделу међу људима и медијима, а и зна да се извини за своје грешке

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. децембар 2020.

 БЕОГРАД - Премијерка Ана Брнабић истакла је данас да је поносна на своју странку, јер СНС, за разлику од других, не дозвољава поделу међу људима, медијима, а и зна да се извини за своје грешке.

Брнабић је, након отварања болнице у Батајници, упитана на који начин ће реаговати на изјаве младих страначких колега у парламенту који су вређали људе и медије, подсетила да је председник Александар Вучић синоћ реаговао и јако добро објаснио све, те се и извинио у име странке.

"Мислим да су погрешили, млади су, научиће, разговараћемо са њима. Као странка много улажемо у младе. Они су будућност. А, Вучић је био недвосмислен и мислим да је говорио у име целе странке. Поносна сам што сам члан странке чији је председник одмах реаговао", подвукла је Брнабић.

Упитала је новинарку која је поставила питање на који начин су она и њене колеге реаговале на отворене претње упућене колегама из других медија од стране Драгана Ђиласа, као и на који начин су реаговала сва медијска удружења.

"Зашто су они новинари другог реда, мање важни. И они су новинари и медији. Зашто се, када неки народни посланик каже нешто што није требало, дигне толика халабука, а када неко прети отворено другим новинарима то није ни тема. Хоћете ви сада осудити то? Хоће ли неко да тражи извињење? Нажалост, мислим да неће, јер постоје људи и медији који у Србији деле људе на оне првог и другог реда", казала је она додајући да је то за њу и председника Вучића недопустиво.

Изразила је жаљење што постоји велики број медија у Србији коијима је то допустиво и који нису ништа рекли на директне претње Ђиласа неким новинарима и медијима.

"Јуче се онесвешћују од туге зато што је један млад човек, посланик урадио нешто на шта је председник странке одмах реаговао и извинио се. То је први пут у политичкој историји Србије. Поносна сам на своју странку, а млади ће науцћити. Верујем да су већ данас схватили шта је председник хтео да каже и какву поруку је упутио. То што су урадили је некоректно и није требало да се деси", констатовала је Брнабић.

Позвала је све да имају исте стандарде за све људе, за све новинаре, јер је само тако могуће да заједно градимо друштво.

Почиње са радом ковид болница у Батајници; Брнабић: Историјски дан за Србију

БЕОГРАД - Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да нова ковид болница у Батајници, долази у правом тренутку за Србију јер ће растеретити здравствени систем, помоћи здравственим радницима и спасити животе.

"Данас је велики, историјски дан и остаће уписан у историји као време када смо за четири месеца изградили не једну болницу, која се данас отвара, већ две, јер ускоро завршавамо и болницу у Крушевцу", рекла је Брнабић.

Она је додала и да одлично напредују радови на болници у Крушевцу, која би требало да буде отворена, како каже, 15. децембра.

Брнабић је рекла да ће пацијенти из Београда бити преусмеравани у болницу у Батајници већ данас поподне."Урадили смо за четири месеца, што раније нисмо за 40 година, изградили болницу. Отварамо данас велику болницу, која у поређењу са највећим бројем клиника, јесте свемирски брод", рекла је Брнабић.

Она је захвалила министру здравља, здравственом систему, председнику Србије, као и особљу из Клиничког центра Србије, које ће радити у болници у Батајници.

Брнабић је рекла да ће у болници у Батајници радити 1.600 лекара, медицинских рандика и немедицинског особља и подсетила да је примљено и ново особље.

Премијерка је истакла да ће здравствени систем Србије, кад победимо корону, из ковид кризе изаћи значајно јачи него што је био раније и да ће Србија наставити да га гради, јер остаје један од три кључна приоритета.

"Ми ћемо изаћи из кризе са две потпуно нове огромне болнице у Београду и Крушевцу, са великим бројем новозапослених лекара, сестара, техничара, немедицинског особља, многи млади људи ће добити шансу за посао. Имамо нову опрему коју никад пре нисмо имали, ванредно смо повећали плате здравственим рандицима, примили смо нове раднике, имамо мрежу лабораторија по Србији коју нисмо имали", казала је Брнабић.

Отварању болнице јутрос поред  премијерке присуствују и министри Златибор Лончар и Дарија Кисић Тепавчевић, директор Клиничког центра Србије Милика Ашанин, директора болнице Татјана Аџић Вукичевић.

Болница има 930 места, и то 680 полуинтензивне и 250 интензивне неге.

У болници ће бити девет великих одељења са по 30-40 кревета, а примаће пацијенте са средње тешком и тешком клиничком сликом.

У њој ће радити искусни специјалисти из Клиничког центра Србије, најбоље медицинске сестре, техничари, физиотерапеути, лаборанти, као и младе колеге које су примљене на конкурсу, а установа ће имати и све потребне апарате и најсавременија средства.

Министар здравља Златибор Лончар рекао је да је поносан што Србија данас добија најновију ковид болницу, када много богатије земље морају своје пацијенте да шаљу на лечење у друге државе.

Изразио је захвалност радницима и свима који су учествовали у градњи болнице, што су изградили за само четири месеца.

"У сред лета када смо сви покушали да се опустимо, Вучић је донео одлуку да се изграде две ковид болнице. То говори о нашој визији. Данас, када имамо проблем са капацитетима, са местима на интензивној нези, види се значај ове болнице", рекао је Лончар.

Додао је да ће у Батајници бити 250 места у интензивној нези, што довољно говори колико ће растеретити остале установе.

"Неизмерна захвалност здравственим радницима, нашим херојима, захваљујући којима ситуацију држимо под контролом", рекао је министар.

Лончар је рекао да ће сви здравствени радници биће максимално заштићени, да не обраћају пажњу на оне који критикују.

Директорка болнице Аџић Вукићевић рекла је да је захвална свима који су учествовали у градњи и опремању болнице.

"Када сам уписивала медицину пре 25 година, нисам ни претпоставила да ћу у радном веку да се сретнем са овако тешком епидемијом", рекла је она и додала да је импресионирана здањем и капацитетима које болница нуди.

Надам се, прве вакцине у земљи до краја децембра

Премијерка Брнабић поручила је  да се нада да ће прве вакцине против корона вируса бити у земљи пре краја децембра, наводећи да се држава у највећој могућој мери труди да то испуни.

"Ја се надам да ће бити онако како смо и обећали, да ће Србија бити међу првим земаљама које ће имати вакцину и да ћемо прве вакцине имати у земљи до краја децембра", навела је Брнабић за РТС.

Она је подсетила да су у Србију јуче стигле прве вакцине Спутњик V , 20 доза за проверу и тестирање.

Навела је и да је са Фајзером потписан предуговор, да је јуче на седници Владе Србије усвојен и уговор са Фајзером који би, како је навела, требало да буде потписан најкасније у понедељак.

Додала је да се преговара и са кинеским партнерима и да је потписано писмо о намерама.

"Ми ћемо се трудити у највећој могућој мери", рекла је Брнабић.

Лончар: У Батајници 1.500 здравствених радника, у Крушевцу 900

Лончар је изјавио да ће у новој ковид болници у Батајници бити запослено 1.500 медицинских радника, док ће у ковид болници у Крушевцу, која се гради, радити њих 900.

Лончар је истакао да неће у првим данима у болници у Батајници бити 1.500 радника, већ ће се број повећавати како се буду попуњавали болнички кревети.

"Водимо рачуна о сваком здравственом раднику и трудићемо се да будемо рационални", рекао је Лончар.

Истиче да ће у ковид болници у Батајници бити потребно око 1.600 радника како би се пружила попутна нега за 1.000 пацијената, што је максималан број оних који у тој болници може да се лечи.

Лончар је навео да ће у новој болници радити запослени већином из КЦ Србије, као и из свих осталих болница и здравствених установа на територији Србије, док ће у болници у Крушевцу већином радити запослени из КЦ Ниш и из осталих здравствених установа са југа.

На питање новинара на који начин ће бити попуњена упражњена места у КЦ Србије, Лончар је рекао да никакви недостаци и упражњена места у тој установи не постоје, зато што је држава на време запослила нове лекаре и медицинске сестре.

"Сигурно нисте чули, нити сте могли да чујете да је искрсао неки проблем и да лекари негде недостају", рекао је Лончар и оценио да је би то, када би била истина, било главна и ударна вест у опозиционим медијима.

Истиче да му је драго да то у Србији није случај, као што је јесте у многим другим земљама.

"Примили смо здравствене раднике који ће, уместо ових што долазе у Батајницу радити у КЦС, примили смо више стотина лекара и медицинских сестара", рекао је Лончар.

Он је нагласио да до 2012. године када није био расписан ниједан конкурс за здравствене раднике, актуелна власт није примила ниједног радника без конкурса, ни лекара ни медицинску сестру.

"Конкурси су отворени, обавештавали смо људе да се јаве и да имају шансу за посао", рекао је Лончар.

Ковид болница у Батајници потпуно опремљена

Новоотворена ковид болница у Батајници, потпуно је опремљена скенерима, ултразвучним апаратима и респираторима, изјавили су Лончар и Вукићевић.

Одговарајући на питање новинара да ли болница има сву неопходну опрему, Лончар је истакао да је држава све завршила на време и да су у новој болници постављени и инсталирани скенер, рендген и ултразвучни апарати, као и респиратори.

"У болници има све што је неопходно за лечење пацијената", рекао је Лончар.

Аџић је истакла да је грејање у болници почело са радом пре три дана на одељењима полуинтензивне и интензивне неге где ће лежати пацијенти, такође, додала је, на тим местима постављени су и рендген апарати, два централна рендген апарата и 64-слајсни скенер.

Лабораторија у ковид болници је, каже она, у завршним радовима, као и апотека која ће, такође, бити у централној згради.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер