недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић за РТС: Ер Србија одлично послује; Дигитализација важна за пољопривреду; Од концесије за београдски аеродром очекујемо 350 до 450 милиона евра
Хроника

Ана Брнабић за РТС: Ер Србија одлично послује; Дигитализација важна за пољопривреду; Од концесије за београдски аеродром очекујемо 350 до 450 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. децембар 2017.

Премијерка Ана Брнабић каже да ће грађани Србије живети боље у 2018. години и истиче да је сигурна да сви грађани, који објективно посматрају ствари, виде напредак у сваком сегменту друштва. Додала је да се нада ће наредне године стопа незапослености бити испод десет одсто.

Ана Брнабић је, гостујући у емисији "Упитник", навела да се полако виде резултати тешких мера фискалне консолидације и свакодневног напорног рада претходне и ове Владе.

"Имамо смањење незапослености, данас је незапосленост негде око 12 одсто, што је и даље високо, али је више него упола смањена од 2013. године", указала је Брнабићева.

Додала је да се нада да ће у наредној години стопа незапослености бити испод десет одсто.

"Ми ћемо наставити овим темпом и ја се надам да ћемо у 2018. години доћи на испод десет одсто, дакле да ћемо ући у ту једноцифрену стопу незапослености што је стварно огроман успех", рекла је Брнабићева.

Подсетила је да је ове године дошло и до повећање минималне цене рада за десет одсто.

"Трудићемо се да догодине, али то углавном зависи од синдиката и од послодаваца, наставимо овим трендом", објаснила је Брнабићева.

Сматра да су доста добре индикације што се тиче предузетништва, пре свега када је реч о олакшавању пореза за почетнике.

Нагласила је да је ове године дошло и до повећање плата у јавном сектору, као и повећања пензија.

"У свему томе ја видим само бољи живот у 2018. години", истакла је Брнабићева.

Премијерка је коментарисала и критике предлога буџета за 2018. годину.

"Буџет кажу није развојни, није иновативан и буџет помаже само лоповима из СНС-а. А, ви имате буџет који даје 128 милијарди динара на капиталну инфраструктуру и на јавне инвестиције и имате апсолутно повећање за Министарство просвете. Како ви мислите да то није глупост, како бих ја то другачије могла да назовем, као једна одговорна особа, као један професионалац", рекла је Брнабићева.

Истакла је да су дигитализација, образовање и иновативни пројекти кључне делатности за успешност српске привреде.

"Ја не видим ниједан други сегмент раста који ће будућим генерацијама омогућити да имају једну земљу која ће им омогућити да имају стабилан, динамичан раст", објаснила је Брнабићева.

Дигитализација итекако важна за пољопривреду

Премијерка Србије Ана Брнабић изавила је вечерас да је актуелна влада учинила много за пољопривреду, да је усепла да добије зелно светло за ЕУ фондове, а и повољан кредит захваљујући коме ће у наредне две године седам до осам одсто пољопривредног земљишта бити под системом за наводњавање.

Брнабић је гостујући на РТС навела да су субвенције за пољопривреду значајно повећане и да је Влада успела захваљујући фондовима ЕУ да обезбеди 175 милиона евра, што није урађено ни 2008, ни 2009. године ...

Према њеним речима, дигитализација је итекако повезана са пољоприведом и донеће велику корист пољопривредним произвођачима јер већ данас бесплатно могу да користе сателитске податке.

На основу тих података моћи ће да знају колико им је земља плодна, шта је најбоље да се сади на тој земљи, који су проблеми са усевима, и самим тим да побољшају приход и квалитет.

Брнабић је навела да је у Србији до прошле године три одсто земљишта било под системом за наводњавање што је, како је додала, велики показатељ колико се раније улагало у инфраструктуру, енегетику, путеве, коридоре, пољопривреду ....

"Од Емирата смо добили кредите под каматом од два одсто, уз грејс период на пет година. Захваљујћи томе министар пољопривреде пушта системе за наводњавање. У наредне две године имаћемо између седам и остао земљиста под системом за наводњавање што је мало, али је више него што смо имали", рекла је она.

Премијерка је навела да држава неће субвенционисати малинаре, да им неће гарантовати цене, али да ће им помоћи да направе задруге и хладњаче како не би били зависни од било кога. Додала је да је тако држава помогла пчеларима, који сад сами праве фарбику меда.

Малинари морају да се такмиче на тржишту

Када је реч о улагањима у пољопривреду, Брнабићева је рекла да су ове године значајно повећане субвенције за пољопривреду у односу на претходну годину, као и омогућен приступ ИПАРД фондовима.

"Ми смо први пут добили коначно зелено светло за ЕУ фондове. То је 175 милиона евра за све пољопривредне произвођаче", каже Брнабићева.

На питање како ће то помоћи малинарима који блокирају путеве, Брнабићева каже да они морају да се такмиче на тржишту.

"Малинари морају да се такмиче на тржишту и нико не може да тражи да има повлашћен статус од стране државе", додала је премијерка.

Од будућег концесионара одмах 350 до 450 милиона евра за београдски аеродром

Премијерка Ана Брнабић вечерас је оценила да би будући концесионар београдског аеродрома "Никола Тесла" могао да у државни буџет уплати одмах између 350 и 450 милиона евра.

Она за Радио телевизију Србије рекла и да ће уговор о тој концесији бити потпуно транспарентан и да ће буди концесионар плаћати и годишњу надокнаду.

Брнабић је навела и да је пословање Ер Србије било кључно и да за аеродром Никола Тесла буде пет квалитетних понуђача за концесију

Она је додала и да Ер Србија није у великим проблемима и да одлично послује, а да је за Србију та авио компанија веома важна са разних аспеката, укључујући и имџ Србије.

Раније је најављено да ће до 25. децембра бити донета прелиминарна одлука о најбољим понудама за концесију за београдски Аеродром "Никола Тесла" и да се очекује да свих пет квалификованих понуђача преда обавезујућу понуду.

У надметању за концесију за београдски аеродром учествују највеће светске компаније са скоро свих континената, од којих ниједна није имала примедби на поступак који надгледају и међународне финансијске институције, рекла је раније Брнабић.

Квалификовани понуђачи за концесионо управљање београдским аеродромом су швајцарско-француски конзорцијум Zurich Airport са компанијама Eiffage i Meridiam Eastern Europe Investments као и индијско-грчки конзорцијум GMR Infrastructure ltd и Terna.

То су и француска компанија Vinci Airports, јужнокорејско-турско-кипарски конзорцијум Incheon international Airport corporation, Yatirimlari ve Islatme, VTB capital infrastructure и кинески конзорцијум HNA и China National Aero-Technology, којем се прикључила и компанија Severika са Кипра.

Позив заинтересованим концесионарима Влада Србије и Аеродром "Никола Тесла" објавили су 10. фебруара 2017. године.

Концесија за финансирање, развој кроз изградњу и реконструкцију, одржавање и управљање инфраструктуром аеродрома и обављање делатности оператера даје се на рок од 25 година.

На питање зашто се успешна предузећа, као на пример "Аеродром", дају странцима, Брнабићева је рекла да је то први пример концесије.

"Ви дајете 'Аеродром' у концесију на 25 година. За то добијате једнократну исплату у буџет, мислим између 350 и 450 милиона евра, онда имате годишњу концесиону надокнаду, затим улагање у инфраструктуру од стране приватног партнера и после 25 година они све то дају назад Републици Србији", објаснила је Брнабићева.

Она је рекла да ће уговор о концесији бити потпуно транспарентан и истакла да је поносна на тим који је водио овај процес.

Премијерка је рекла да јој је жао што закон о пореклу имовине није раније донет и истакла да је Влади у интересу да имовина политичара буде транспарента.

Каже да је закон и њој лично јако важан и додаје да је њена имовина у потпуности транспарента.

"Мени је тај закон јако важан и како би се ставила тачка на сензационализам", рекла је Брнабићева.

Као велики успех Владе издвојила је то што ће седиште Транспортне заједнице бити у Србији. Према њеним речима, то је један тимски рад у којем су сви дали свој допринос од Јадранке Јоксимовић, Зоране Михајловић, до велике помоћи председника Александра Вучића.

Истиче да јој у раду не фали партијска припадности, да има велику подршку СНС-а и председника Вучића.

Брнабић отворила у Београду први државни дата центар

Премијерка Ана Брнабић отворила је данас Дата центар у коме је смештена кључна информационо-комуникациона инфраструктура, значајна за ефикасно функционисање система електронске управе и ИТ система државне управе.

У овом објекту се налази опрема за издавање временског жига, а до краја године биће инсталирана и опрема за Централни систем електронских матичних књига и ЦЕРТ, Центар за информациону безбедност државних органа. У 2018. овде ће се смештати опрема свих државних органа, да би Канцеларија за ИТ и еУправу почела са пружањем услуга Државног клауда.

- Данас је важан дан за еУправу и за све грађане. Коначно можемо да отворимо први владин Дата центар. Нећемо више имати државу у којој ће свако министарство имати сопствене дата центре, већ ће све бити централизовано. Тако ћемо имати уштеде и моћи да улажемо у друге ствари важне за грађане Србије. До сада су грађани били једини који нису могли да плаћају електронски услуге које пружа држава, а од сада је то могуће - истакла је Брнабићева.

То ће, како је истакла председница владе Ана Брнабић, омогућити милионске уштеде у будућности за буџет Републике Србије.

- Ово ће омогућити милионске уштеде у будућности, за све пореске обвезнике, грађане Србије, зато што практично нећемо више имати државу где ће свако појединачно министарство, свака агенција, управа, имати сопствене 'дата центре' у небезбедним условима, него ћемо све моћи да радимо, плаћамо и водимо централизовано - нагласила је председница владе након отварања центра.

Подвлачи да ће те уштеде омогућити влади да улаже у друге ствари које су важније за грађане, а да је све то могуће, због тимског рада.

Такође, поред отварања "државног дата центра", Брнабић је рекла да је јако поносна на све шта је урађено за пет месеци, што јој, како оцењује, даје разлог за оптимизам, да ће Србија много брже него што је мислила успети да надокнади пропуштено и да ће заиста за пар година постати лидери у региону, што се тиче електронске управе.

Закон о електронском пословању

Поред централизоване Канцеларије за ИТ и еУправу, која је почела да ради у пуном капацитету, каже Брнабић, Народна скупштина је усвојила Закон о електронском пословању, који је од огромног значаја за еУправу, а завршен је Закон о електронском пословању, те да очекује да ће тај предлог закона за неколико дана бити на влади.

Уз то, како каже, Министарство правде завршило је Предлог закона о заштити података о личности, који је ушао у јавну расправу 1. децембра, трајаће до 15. јануара и та три закона су, подвлачи, кључна за еУправу.

- Такође, хвала НБС за велику подршку у пројекту за електронско плаћање, то је једна од ствари коју сам идентификовала у свом експозеу, као једну од најважнијих коју морамо да завршимо, зато што у тој ствари превише каснимо, држава је била једина у којој грађани нису могли да плаћају платном картицом услуге које држава пружа - рекла је Брнабић.

Премијерка наводи да јој је драго што је сада "завршен круг" и што грађани могу да плаћају платним картицама услуге које пружа држава, а да јој је посебно драго што је у оквиру тога обухваћена и домаћа платна картица "дина" и позвала је све грађане да у што већем броју ту могућност искористе.

- То ће такође омогућити и оним грађанима који се не осећају довољно безбедно и довољно сигурно да користе услуге електронске управе, да мање чекају у редовима, зато што ће сви остали грађани моћи да плате од куће. До краја године, мислим, имаћемо и услугу "еБанкинг", а исто тако, електронског новца, тако да, имаћемо већи број алтернатива. Неки ће ићи на шалтер, али редови ће бити мањи и људи који пружају ту услугу, биће мање оптерећени - истакла је премијерка.

"Ово је кључни корак у дигитализацији, јер се преко портала еУправа први пут нуди заокружена електронска услуга државних органа", истакла је Брнабић, којој је уручена персонализована картица-кључ за Државни дата центар. „Овом картицом се улази у државни дејта центар, када желим да будем насамо, побећи ћу у дејта центар“, нашалила се Брнабић.

Она је додала да је Влада у пет месеци урадила значајне ствари, пре свега то што је завршен Закон о еУправи, усвојен је Закон о електронском пословању, а Министарство правде је завршило предлог закона о заштити података о личности.

Директор Телекома Србије Предраг Ћулибрк каже да је ово један од најсавременијих дата центара у региону.

- Испоштовали смо најсавременије системе и регулативе у дата центру. Телеком овде нуди пре свега уштеду новца својим клијентима јер имају простор за своју опрему. Такође, доступност 24 сата - наводи Ћулибрк.

Он је рекао да је његово предузеће инвестирало близу девет милиона евра, како би изградило "најсавременији дата центар у Србији", који је и "модернији у региону", те да су испоштовани сви безбедносни стандарди.

- Поносни смо што је државни дата центар заснован на нашој инфраструктури и ово је веома важан дана за Телеком Србију - рекао је Ћулибрк.

Према речима директора Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаила Јовановића, управо је од данас на сајту еУправе доступно плаћање картицама које користе грађани у Србији. Он је објаснио да је "државни дата центар", по техничким и безбедносним стандардима изграђен тако да је најквалитетнији дата цетар у Србији, као и да испуњава "тир 3+" захтеве стандарда за "дата центре'.

- Ту ће бити смештена кључна информационо- комуникациона инфраструктура, значајна за ефикасно функционисање система еУправе и ИТ система државне управе. У овом тренутку, ту се налази опрема инфрастуктуре за издавање временског жига, а до краја године, биће инсталирана опрема за централни систем електронских матичних књига и опрема за "сајбер безбедност" државних органа - рекао је Јовановић.

Јовановић: У наредној години „државни клауд“

"У наредној години у овом објекту ће се постепено смештати опрема свих државних органа да би Канцеларија за ИТ и е-управу почела да пружа услуге државног клауда (government cloud)", рекао је Јовановић и подсетио да преко портала еУправа податке размењује више од 120 институција и државних служби.

То ће се учинити, како наводи, да би се у наредној години постепено смештале опреме свих државних органа и да би Канцеларија почела са пружањем услуга "државног клауда".

Нови "дата центар" представља као пример веома високе поузданости и редудантности, јер је његово напајање реализовано са три различита напонска привода, који гарантују високу редундансу у напајању електричном енергијом, док, четири дизел агрегата обезбеђују, чак и у случају да сва три напонска привода некако откажу, аутономију рада центра од чак 48 сати.

- Уз то, услуге које се пружају су сертификоване у складу са безбедносним стандардима ИСО 27001, као и стандардима квалитета ИСО 9001 и квалитетом пружања услуга ИСО 20000 - навео је Јовановић.

Дата центар је смештен у згради ТК центра, у власништву Србије, у којој се налазе "срце и душа" српских телекомуникација и информационих технологија. Овај пројекат се реализује са Телекомом Србија који је у центар уложио око девет милиона евра.

(Блиц, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер