четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Од уторка већина објеката радиће до 21 сат, изузетак апотеке, пумпе и достава хране
Хроника

Ана Брнабић: Од уторка већина објеката радиће до 21 сат, изузетак апотеке, пумпе и достава хране

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. новембар 2020.

Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је Влада Србије донела одлуку да ограничи радно време већине објеката, осим апотека, бензинских пумпи и доставе хране, до 21 сат.

"Прихватила сам савет стручног дела Кризног штаба да уведемо још рестриктивније мере, како бисмо зауставили ширење коронавируса и Влада је донела одлуку да у овом тренутку ограничимо рад свега, пре свега рад угоститељских објеката, али и продавница, тржних центара... свега осим апотека, достава хране, бензински пумпи и привреде", казала је Брнабић након хитне седнице Владе Србије.

Брнабић је казала да се са новом мерама креће од уторка.

"Почећемо са мерама од уторка, јер желимо да дамо један дан свима да се прилагоде и организују око овога", казала је.

Ова мера, додала је, трајаће 15 дана, односно до 1. децембра.

Неће бити затварања школа

Брнабић каже да што се школа тиче, ту се "ништа не мења".

"Школе у овом тренутку...Ја сам апсолутно за то да школе наставе да раде, да нема затварања. Деца су најбезбеднија у школама. У основним школама у Србији имамо 39 заражених ученика, од тога у Београду 20, у средњим школама имамо 52 ковид позитивна, од тога 22 у Београду. Надам се да је и вама јасно колико је ситауција у школама стабилна, безбедна и добра колико су и ђаци наставници дисциплиновани", рекла је Брнабић.

Говорећи о увођењу обавезног ношења маски на отвореном, Брнабић каже да се о томе размишља.

 "Размислићемо и о томе, али ја много више верујем у свест појединица него у казнену политику. Увели смо казне као механизам који ће нам мало помоћи, али то није борба који можемо да добијемо сами, или сваки појединац да се потруди или губимо. Немамо ми довољно инспекција да обиђемо све, али не треба да се играмо мачке и миша, да се јуримо...", казала је премијерка.

Она је додала да је следећа мере - забрана кретања, али да Влада није за то, и да таква мера неће бити донета ако не буде неопходно.

"Сад не размишљамо о томе, предвидјања су да ће ова мера ће дати резултате и да ће бројеви почети да опадају", рекла је премијерка.

Србија у зеленој зони, најмања стопа смртности

Брнабић је рекла да Србија у овом тренутку има једну од најмањих стопа смртности у Европи али и на свету и да то на најбољи могући начин показује знање и посвећеност здравствених радника. Каже да је смртност у Србији 1,3 посто и мисли да је у региону и Европи испод нас само пар земаља, а да сви остали имају већиу смртност.

"Имамо и још слободних кревета у болницама што није случај са бројним земљама ЕУ", рекла је премијерка и навела да неколико земаља мора оболеле да шаље у друге земље.

"Ми смо далеко од овог сценарија и мислим да ни у једном тренутку нећемо бити близу тога".

Каже и да се у Србији добија резултат теста на корону у просеку за пет сати најдаље 12 сати чекања, а да се на резултате у многим другим земљама чека више од пет дана.

"Када погледате са друге стране и поред ових застрашујућих бројева и у односу на то каква је ситуација у региону и Европи, ми се и даље налазимо у зеленој зони са 1.110 регистрованих на 100.000 становника, од нас мање има само Албанија, а не може да се пореди број тестираних у Албанији са бројем тестираних код нас", рекла је Брнабић.

Она је рекла да је сада прави тренутак да буду уведене додатне мере и да "покушамо да останемо на овоме".

"Успели смо да заравнимо криву, али морамо да је заравнимо још неколико дана да би почела да пада", рекла је Брнабић.

Нагласила је да ће економски Србија ову годину завршити као земља са најбољим економским резултатима у Европи.

Пренела је и да се кренуло у имплементацију измена Закона о заштити становништва од заразних болести и да су од 13.11 кренуле да се изричу и мандатне новчане казне за непоштовање мера.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер