понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Није истина да је било ко из СНС довео Рио Тинто у Србију, то је учинила ДС у сарадњи са ДСС и Г17 плус
Хроника

Ана Брнабић: Није истина да је било ко из СНС довео Рио Тинто у Србију, то је учинила ДС у сарадњи са ДСС и Г17 плус

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јул 2024.

 БЕОГРАД - Председница Скупштине Србије и потпредседница Главног одбора СНС Ана Брнабић истакла је данас да није истина да је било ко из СНС довео Рио Тинто у Србију, већ да је то учинила Демократска странка у сарадњи са ДС С и Г17 плус и онима који су од 2001. до 2012. били на власти и да другачије тврдње представљају политичко лицемерје. Она је одбацила тврдње председника Странке слободе и правде Драгана Ђиласа који је рекао да ДС није издала дозволу 2006. године Рио Тинту за истраживање и експлотацију, јер тада, по Ђиласовим речима, ДС није била власт већ опозиција.

Брнабић је у Скупштини Србије набројала све документе и функционере, по годинама, везане за компанију Рио Тинто, односно ћерку фирму Рио Сава, који су потписивали државни функционери из ДС, Демократске странке Србије, као и из Г17 плус који су тада били на власти.

Брнабић је истакла да је ћерка фирма Рио Сава Експлорејшен основана 16. маја 2001. године, указујући да тада на власти није био ни Александар Вучић, нити Ана Брнабић, Милош Вучевић, Дарко Глишић, нити било ко из СНС.

"Не него Демократска странка у сарадњи са Демократском странком Србије, Г17+, и осталима који су у периоду од 2001. до 2012. године били на власти. Још једном, Рио Сава је основана компанија у Републици Србији од стране Рио Тинта 16. маја 2001. године", рекла је Брнабић на конференцији за новинаре.

Она је додала да је прва дозвола издата 8. јуна 2004. године, указујући да је тада Министарство рударства донело решење којим се предузећу Рио Сава Експлорејшн дозвољава истраживање у Лозници.

"Председник Владе Србије у то време био је Војислав Коштуница из Демократске странке Србије, министри Радомир Наумов и Александар Поповић из Демократска странка Србије, председник Србије, Борис Тадић, Демократска странка. Демократска странка није имала баш велику власт, само имала председника Србије. А председник Скупштине, Предраг Марковић, Г17+. Ово су људи који су били на власти када је Рио Тинто добио истражну дозволу", рекла је Брнабић.

Влада, како је рекла Брнабић, даље одобрава истраживања у оквиру тих проширених граница, истичући да је председник владе био Војислав Коштуница из Демократске странке Србије.

Брнабић је рекла да је донет 2006. године нови Закон о рударству, а Законом који је до тада важио, а који је донет 1995. године, било је прописано да се, након завршетка истраживања, давање минералних сировина на коришћење врши јавним надметањем.

"Изменом закона о рударству, ово се укида, нема више јавног надметања, нема више прикупљања понуда, него се уводи правило да онај ко има истражну дозволу једини може да добије право на експлоатацију", рекла је Брнабић и подсетила да је председник владе био Коштуница, а Тадић председник.

"И никакве везе ДС није имала? Пали су с Марса? Драган Ђилас је био директор те фамозне Народне канцеларије председника. После тог закона у рударству 15. јануара 2007. године одобравају се додатна нова истражна поља Рио Тинто. Ко је био премијер - Војислав Коштуница, из Демократске странке Србије", навела је председница скупштине.

Брнабић је истакла да је 4. јануар 2008. године донет наставак геолошких истраживања на још додатних девет поља.

"И ниједну дозволу није издала ДС? Ђилас није знао о чему се ради? Заиста? Ви стварно мислите да су људи у Србији луди? Да су неписмени? Да не могу да погледају", упитала је Брнабић на конференцији за новинаре.

Она је указала да је 2008. године, председник Новог ДС С Милош Јовановић, који је данас озбиљно против Рио Тинта и литијума, већ био саветник у Влади Републике Србије.

Брнабић је навела и да су 28. августа, када је премијер био Мирко Цветковић из ДС, одобрена додатна истраживања, па потом 15. септембра 2009. године одобрено је нових осам истражних тачака.

"Председник владе Мирко Цветковић, ДС, министар рударства енергетике Петар Шкундрић, Социјалистичка партија Србије, министар за заштиту животне средине и просторног планирања Оливер Дулић. Демократска странка, председник Републике Борис Тадић Демократска странка, председник Скупштине Славица Ђукић-Дијановић, СПС", навела је Брнабић.

Брнабић је потом истакла да је 2011. године поново промењен Закон о рударству.

"Влада ДС на предлог министра Оливера Дулића, 22. новембра 2011. шаље закон и у Скупштини се усваја обједињени Закон о рударству и геолошким истраживањима. Од два закона - закона о рударству и закона о геолошким истраживањима праве један закон којим лакше контролишу процесе и праве директну и недвосмислену везу између експлоатације истраживања и права континуитета између та два", рекла је Брнабић.

Каже де да је тим законом, оно што је урађено 2006. године, 2011. додатно цементирано.

"Влада Србије, вођена ДС, доноси и усваја стратегију управљања минералним сировинама. Влада усваја стратегију 26. јануара 2012. године у којој пише да компанија Рио Сава Еxплоратион из Београда спроводи геолошка истраживања у Јадарском басену у западној Србији код Лознице... Између осталог, стратегија каже процене су да ће до 2020. године учествовати у производњи литијума. Дакле, ту смо већ завршили и рудник", навела је Брнабић.

У Стратегији се каже да је потребан развој експлоатације литијума и бората због тога што су то минерални ресурси од светског значаја, те да је у целу инвестицију од истраживања па надаље ушла једна од водећих светских рударских компанија, Рио тинто.

"И сад не знају ко их је довео? И Александар Вучић је крив? Како вас није срамота?", упитала је Брнабић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер