Хроника | |||
Ана Брнабић: Мушкарац из Кикинде умро од коронавируса; Од сутра у 20 часова престаје јавни превоз, а од недеље у 20 часова се затварају ресторани, кафићи и тржни центри |
петак, 20. март 2020. | |
Прва жртва коронавируса у Србији. На Клиничком центру Војводине преминуо је мушкарац (59) из Кикинде, потврдила је премијерка Србије Ана Брнабић. Коронавирус није једина болест са којим се преминули човек борио, рекла је премијерка и додала да је имао бројне друге здравствене тегобе.
"Добио је коронавирус од човека чији је син био у Милану. Човека који се и сам у овом тренутку бори за живот", рекла је Брнабић. Истакла је да се још осам грађана бори за живот и да су прикључени на респираторе. Оценила је да је ово највећа и најгрубља опомена до сада и показује колико је тешка борба са којом се суочавамо. "На свима нама овде, без обзира да ли је неко председник Владе, председник Републике, министар здравља или само један грађанин, сви ми имамо исту обавезу, а то је да се придржавамо онога што нам кажу стручњаци. да строго поштујемо мере самоизолације. То је једина шанса да ови људи овде (здравствени радници) имају макар могућност да се изборе и да заједно победимо овај вирус", поручила је. "Ми ћемо се борити до последњег тренутка за живот сваког човека, учинићемо све што можемо да жртава имамо што мање и бићемо рестриктивни у мерама колико год је то потребно", каже премијерка Србије. Коронавирус није једина болест са којим се преминули човек борио, рекла је премијерка и додала да је имао бројне друге здравствене тегобе. Истакла је да се још осам грађана бори за живот и да су прикључени на респираторе. Оценила је да је ово највећа и најгрубља опомена до сада колико је тешка борба са којом се суочавамо. Укида се јавни превоз, затварају се ресторани, кафићи и тржни центри Влада Србије ће додатно пооштрити мере забране кретања, од суботе у 20х престаје јавни превоз на територији целе државе. Од недеље у 20х затварају се ресторани, кафићи и тржни центри, каже премијерка Србије Ана Брнабић. "Када све буде иза нас, ући ћемо и у ту борбу са великим бројем њих да не плаћамо казне и не покривамо изгубљену добит", казала је. Биће дозвољена достава хране, јер путнички превоз, како је рекла, још може да функционише.
Премијерка је најавила и да се сутра између 19х и 20х из Кине враћа највећи авион Ер Србије са великим бројем медицинских апарата, зашитне опреме и тимом кинеских експерата - људи који су се са коронавирусом борили у Кини. "Захваљујући ангажовању председника Републике, очекујемо да се наш највећи авион још једном врати по још опреме, апарата и експерата", додала је премијерка. Замолила је послодавце да имају максимално разумевање за запослене, да им омогуће да раде од куће. "Они који не могу, преко ПКС нека се јаве Влади и у тим случајевима биће обезбеђен превоз", рекла је Брнабић. Нико неће пропасти уколико наредних недеље буде слабије послова "Свакако верујем да нико неће пропасти ако неколико недеља буде слабије послова", рекла је премијерка и позвала да се наредних дана размишља о људима и да се покаже максимална солидарност. Поред Торлака тестирање ће од сада обављати лабораторије Клиничког центра Србије и Клиничког центра Војводине, како би се подигла ефикасност система. "Уколико не будемо слушали стручњаке, завршићемо као Италија, где је данас преминуло 627 људи", упозорила је Брнабић. Премијерка је рекла да више ппридаје личној одговорности него забранама које уводи један систем и да када имате личну одговорност, мере дају боље резултате него експлицитне забране.
"Зато што експлицитне забране онда стављају људе да се томе противе скривају, беже, и онда наша војска и полиција треба да јуре људе, и сви заједно имамо још више проблема (...) И даље имате пуне кафиће, и даље имате пуне ресторане, и онда морате да идете на забране. Имаћете неке људе после који ће да туже државу за изгубљену добит, ми смо видели у нашем случају да судови углавном суде против државе, а у корист појединца који је тужио државу, и плаћали смо као држава и друштво милионске одштете", казала је. Брнабић је рекла да је жеља била да се државна каса сачува што је више могуће тиме што се апеловало на личну одговорност, али пошто то није дало довољно резулзата, модају да се уводе додатне забране. "Знамо да ћемо имати велики број тужби, суђења и мораћемо да дајемо велику суму новца из буџета да платимо те пропуштене добити, психолошке трауме и остало, али је то вероватно трошак инвестиције у људске животе. Због тога смо одлагали, уштедели смо неки новац, али сада више времена нема. Затварамо, боримо се за сваки људски живот по било коју цену", поручила је Брнабић. Спремни смо да уведемо и додатне забране Премијерка је позвала све да сутра ујутро, када прође полицијски час, покажу одговорност и остану у својим домовима, и онда, како је рекла, неће бити потребе да имамо забрану кретања, нити да се затварају кафићи и ресторани, али је додала да она у то више не верује. Влада је спремна да уведе и додатне забрана, казала је Брнабић и истакла да то није претња, већ обећање здравственим радницима да ће бити урађено шта год сматрају да је потребно. "Ја ћу понети одговорност само да не бројимо стотине мртвих дневно", казала је Брнабић. (Н1) |