понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Литијум је важан за Европу, а једино значајно налазиште литијума на европском континенту се налази у Србији. Било би ненормално да се тога одрекнемо
Хроника

Ана Брнабић: Литијум је важан за Европу, а једино значајно налазиште литијума на европском континенту се налази у Србији. Било би ненормално да се тога одрекнемо

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јун 2024.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да никада није крила да се залаже за ископавање литијума у Србији и сматра да није добро одрећи се такве шансе за будућност земље, али је додала да није на њој да одговори да ли би грађани на референдуму требало да се изјашњавају о том питању.

„Литијум је важан за Европу, а једино значајно налазиште литијума на европском континтету се налази у Србији. Уколико се народ Србије буде одлучио да идемо у ископавање литијума, што ја нисам крила да је добро и да је то нафта 21. века, било би ненормално и непаметно да се тога одрекнемо. Норвешка је била једна од најсиромашнијих земаља, али је вадила нафту из мора“, рекла је Ана Брнабић новинарима приликом обиласка градилишта којим почиње реновирање Позоришта „Бошко Буха“.

Упитана да ли то значи да ће бити референдума о експлоатацији литијума у долини Јадра, Брнабић је рекла:

„Видећемо. Мој посао је да водим дебату у парламенту са релевантним актерима, није на мени да доносим одлуку хоће ли бити референдума“.

Ана Брнабић је рекла да би сви који сумњају у последице таквог пројекта треба да знају да Европска унија (ЕУ) има најбоље стандарде очувања животне средине и водили би рачуна да се пројекат, који је огромна прилика за Србију, спроведе у складу са најбољим европским и светским стандардима.

Према њеним речима, домаћа фирма из Суботице, „Елевен С“, која запошљава 110 људи из 21 државе, успела је да направи литијумске батерије без никла, што је велики успех за Србију.

Са целим ланцем вредности, рекла је Брнабић, то би значило да би до 2030. године у Србију дошле инвестиције у вредности од 11-12 милијарди евра и да би добили 20.000 нових радних места.

На констатацију да и Немачка има велике резерве литијума, па га не копа, Ана Брнабић је рекла да је потпуно убеђена да би и неке европске земље, ако би завршиле истраживања и нашле пројекат који је „макар сличан пројекту у Србији“, копале.

Она је рекла да Немачка нема највеће залихе литијума, да могуће да има, али да још врше испитивања.

„Немачка да има налазишта литијума око Берлина, копали и око Берлина“, сматра она.

Уколико на паметан начин искористимо ово што имамо, имали бисмо у наредних десет година просечну плату изнад просека ЕУ, додала је она.

Ана Брнабић је казала да „ово није политичка ствар“ и да је прилика да се каже да је пројекат Рио Тинта рађен у континуитету.

Упитана да прокоментарише девастацију коју је Рио Тинто оставио за собом, Брнабић је поставила питање новинарки.

Она је рекла да ће гарант бити наш законодавни систем.

Критиковала је професорку Дану Поповић јер као професорка макроекономије нема знања о заштити животне средине, признавши да не зна ни она.

„Ви сте 2001. године довели Рио Тинто, 2004. године дали прве дозволе, а 2006. године променили закон о рударству да онај ко има истражна права мора да добије и дозволу за експлоатацију“, рекла је она на рачун бивше власти која се сада као опозиција противи пројекту ископавања литијума.

Рекла је да, да су сви људи око Лознице против Рио Тинта, зашто су продавали земљу.

„Ми смо наставили са тим пројектом трасом коју сте нам ви задали, земља је већ у великој мери била купљена. Зашто не седнемо и не разговарамо ко је шта урадио и због чега, него се ова тема користи за политичку борбу.“

Обнова „Бошко Буха“ до 2026. године.

Реконструкција Позоришта „Бошко Буха“ је у току и драго ми је што смо закључком Владе Србије успели да решимо проблем погрешног уписа у катастар на основу уговора из 2009. године, изјавила је данас председница Скупштине Србије Ана Брнабић.

Ана Брнабић је, током обиласка позоришта, рекла да је Град Београд одвојио пет милиона евра за реконструкцију, која је почела у априлу, а да је рок за завршетак пројекта почетком 2026. године.

Према њеним речима, важно је да се деци Београда и Србије и ансамблу врати овај простор на коришћење, на локацији где је сада.

„Моја молба Граду Београду и председнику Владе Милошу Вучевићу ће бити да помогнемо и да на време распишемо набавку опреме, да све иде симултано“, рекла је Ана Брнабић.

Ана Брнабић је рекла да је Влада Србије, када је она била премијерка, 2023. године донела закључак којим се појашњава трансакција из 2009. године када је власник простора на Тргу републике постао Александар Кајмаковић.

Према њеним речима, радило се о правној заврзлами, коју катастар није сам хтео да упише па је донет закључак.

Власнику припада простор који сада фактички користе, али сала позоришта никада није била проблем, објаснила је Брнабић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер