недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Ђиласу су на дан "Прајда" били криви организатори, а не они који су рушили Београд - сада је нашао да брани Амфилохија од мањина
Хроника

Ана Брнабић: Ђиласу су на дан "Прајда" били криви организатори, а не они који су рушили Београд - сада је нашао да брани Амфилохија од мањина

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. јануар 2018.

 Премијерка Ана Брнабић у интервјуу за „Ало!“ рекла је све што јој лежи на души.

Премијерка је рекла све, од тога у каквим је односима са колегама из Владе, до односа према увредама које стижу са разних страна. Открила је и шта мисли о Драгану Ђиласу, а први пут је говорила и о односу са својом емотивном партнерком Милицом.

Пре него што сте постали премијерка, многи су „знали” да ће Вучићев наследник бити „фикус” у Влади. Како ви видите себе након пола године мандата?

- Мислим да су и пре него што се знало ко ће бити премијер већ били налепили етикету „фикус“, само се чекало име које ће уз ту етикету ићи. Када се испоставило да је то моје име, само су наставили са увредама. У Скупштини сам рекла да нећу одговарати и да ми је свеједно како ме зову све док Влада има резултате. Ова влада је имала заначајне резултате. Томе је допринело и то што је реч о влади континуитета и мој добар однос са председником Србије.

Можете ли демистификовати однос са председником Вучићем, како он функционише у пракси?

- Одлично, нас двоје имамо редовну комуникацију. Са Вучићем бих се консултовала и саветовала и да није председник Републике и лидер СНС-а, зато што је он био врло успешан премијер пре мене и зато што врло добро познаје Србију. Мислим да је једна од највећих снага Србије та што има председника и премијера који се међусобно поштују, раде заједно и имају исту визију.

Многи замерају што се често приликом отварања нових фабрика појављује председник Србије, а не ви. Како то коментаришете?

- Мислим да је фер да Вучић, који је лично учествовао у довођењу инвеститора, то испрати до краја. Ми се у потпуности допуњујемо, мени то не смета, нити се обазирем на такве критике. Њих није било када је Борис Тадић као председник државе водио апсолутно све у овој земљи. То данас није случај, имамо много одговорнијег председника и много одговорнијег премијера.

Стиче се утисак да су поједине колеге из Владе покушале да вас саплету на самом почетку мандата, да ли сте то очекивали?

- Не желим да се бавим тиме. Мој посао је одговоран и напоран и ја сваки минут размишљам о интересу грађана Србије и о томе шта ми као влада можемо да урадимо за њих. Једино су резултати важни.

Али чињеница је да се други тиме баве?

- Намера ми је да водим другачију политику. Рекла сам у Скупштини на представљању експозеа да на такве ствари нећу одговарати, одакле год да долазе. Мислим да треба да дамо сигнал, ја прва као председница Владе, да у политици ипак није све дозвољено, да треба да обратимо пажњу на наше понашање, то је нешто што грађани од нас очекују, да треба да пазимо на изговорену реч и да морамо да водимо рачуна о тиму, јер нико не може ништа да уради сам. Мени је тим на првом месту, иако ми позиција председнице Владе даје глас који може да буде јачи од њихових.

Да ли су вас погодиле речи митрополита Амфилохија да је ваше именовање за премијера Србије „враџбина”?

- Мене је погодило што митрополит СПЦ може на тај начин да критикује председника републике у тренутку када он ради један тежак и храбар посао у националном интересу. А изненадило ме је само то што му је требао дан и по да се сети мене и да пребаци председнику због тога. Мислила сам да ће мене прво ту издвојити. Влада и црква су одвојени и немам намеру даље да коментаришем његове изјаве.

Изјавили сте да имате искрено и дубоко поштовање према институцији СПЦ, да ли вас је Амфилохијев став поколебао?

- Апсолутно не! И даље имам дубоко поштовање према историјској и традиционалној улози СПЦ, према веровању највећег броја наших грађана. Све што СПЦ јесте и што је била за наш народ у нашој историји толико безгранично превазилази Амфилохијеве изјаве да ја ту не стављам никако знак једнакости.

Читав сукоб настао је због Косова. Кажите нам како бисте ви решавали питање КиМ?

- Морам да скренем пажњу колико је времена било потребно да се нађе политичар у Србији који жели да отвори тему Косова. Да је тема лака и безопасна, колико би је политичара отварало до сада. Ово што је председник Вучић урадио, а то је позив на национални интерни дијалог, једини је могући одговоран начин да се то питање решава.

Пред нама су и београдски избори, очекујете ли политичку буру у наредним месецима?

- Очекујем изузетно прљаву кампању, у којој се не бирају средства, зато што ми имамо резултате који су неупитни. Опозиција у немогућности да нападне нашу политику иде на најпримитивније личне увреде и лажи. Како се буду приближавали избори, биће све горе. Драгану Ђиласу су на дан одржавања „Прајда“ били криви његови организатори, а не они који су рушили Београд. Сада се у свом маниру јавио да каже како смо ми напали Амфилохија, иако ни председник, ни ја нисмо рекли ниједну реч против митрополита. Нисам стигла ни да прочитам шта је митрополит за мене рекао када је Ђилас опет нашао за сходно да га брани од мањина. Мислим да Београд треба да води неко ко одражава његову ширину и отвореност, ко треба да стане у одбрану слабијих и ко осуђује говор мржње. Ђилас је рекао да је научио из својих грешака, али је у пракси поново доказао да ништа није научио. Таква ће бити цела кампања, причаће о јелци да не би причали о „Великом брату“, браниће митрополита од мањина, браниће кућу „Великог брата” од деце у Пионирском парку, критиковаће „Београд на води” да би постављали реплике Теразија у Новом Београду.

Како је Ђилас, који је идеолошки близак десници, доспео на чело проевропске опозиције, како они сами себе зову?

- Ту не постоји никаква политика, сет вредности за који се боре, компас који ће рећи - ово је лево, ово десно, а ово центар. Постоји само борба за власт. У свему томе имате пуну подршку Јанковића, који је до јуче био заштитник грађана, који данас има покрет који се зове „Покрет слободних грађана“. Рекла сам да Јанковић до избора у марту има довољно времена да у интересу истине и транспарентности, сада када је подржао Ђиласа, промени назив свог покрета у „Покрет неких слободних грађана“ или „Покрет само неких слободних грађана“ зато што ја, на пример, за њега и Ђиласа нисам слободни грађанин Београда.

Стиче се утисак да београдски избори немају много везе са Београдом?

- Наравно да немају везе ако имате коалицију која је покренула кампању за београдске изборе у Шапцу. Претпоставила бих да очекују од грађана Шапца да гласају на овим изборима за њих, пошто се нису обратили Београђанима, него Шапчанима, и то говори колико је то суманута и неозбиљна политика.

Како оцењујете рад градоначелника Београда Синише Малог?

- Београд у потпуности другачије изгледа, и то је нешто што нико не може да оспори. Београд је коначно постао град кранова и лепота је видети то. Када се Београд гради, поново враћате у живот грађевинску индустрију Србије, то значи да се то позитивно односи и на БДП, да ће и Зрењанин, Крагујевац, Ниш, Гаџин Хан бити јачи. „Београд на води” је пројекат где све остале власти нису ни шине могле да расклоне, а не да изграде шеталиште, да не причамо о зградама и уређењу тог простора, који је пре био складиште и паркинг за камионе.

Да ли сте градоначелнику некада дали неки савет, претрпео је велике нападе?

- Претрпео је ужасне нападе и ја сада могу да кажем да ми је унапред жао људи и породица људи који ће се наћи на Вучићевој листи за изборе у Београду. Могу само да замислим шта ће све они претрпети.

Како је ваша породица претрпела нападе на вас?

- Тешко, али је претрпела. Немам право да се жалим, моја функција је јавна. То је цена коју морају да плате зато што су близу вас, а ви желите да урадите нешто за своју земљу.

Ваше именовање за премијера било је, између осталог, и Вучићева пружена рука грађанском сектору. Са друге стране, само долазак једног новинара који је близак том сектору на пријем у Влади изазвао је земљотрес на Твитеру. Због чега је дијалог немогућ?

- Та подела је ужасна и не разумем је. Нисам особа која мрзи и не могу да разумем толику мржњу према свакоме ко има било какав контакт са „овом” страном. Бранкица Станковић је, чим је урадила интервју са Вучићем, постала предмет критике, личних и професионалних увреда. Имате најстрашније увреде на рачун Ружице Ђинђић само зато што је Вучић дао иницијативу да се подигне споменик убијеном премијеру. Они праве списак људи који су „изгубљени” и који су прешли на другу страну. Ту поделу не разумем, али што тај списак буде већи, то ће више људи разумети да је она бесмислена и суманута.

На тај списак је стављена и Ђинђићева ћерка, само зато што је ангажована у Влади. Због чега?

- Да, уместо да се сви заједно тиме поносимо и поздравимо такав пример. То су страшне ствари, ту не постоји ни смисао, ни ред, ни поредак, али такви примери ће Србију поново извести на прави пут, то ће показати колико су поделе сулуде и биће све више људи који ће одбијати да у томе учествују.

Шта је конкретно ваша влада урадила?

- Имали смо поново унапређење позиције Србије на Дуинг бизнис-листи Светске банке, даље напредовање на глобалној листи конкурентности Светског економског форума, у децембру су водеће рејтинг агенције поново повећале кредитни рејтинг Србије. Позитивно смо завршили седму, па онда и осму финалну ревизију са ММФ-ом. Имали смо завршетак капиталних пројеката, пре свега Клиничког центра у Нишу, пре тога Музеја савремене уметности. Поставили смо темеље електронској управи и дигитализацији, увели смо информатику у основне школе, наставили смо реформу јавне управе. Да не говорим да смо само у првих 100 дана раде Владе потписали седам нових уговора са инвеститорима, да смо спустили незапосленост на 12 одсто. Отворили смо и два нова поглавља у преговорима са ЕУ. То је све оквир за даљи економски раст, оквир без којег тог раста не би било и који обезбеђује бољи стандард и квалитет живота.

Са емотивном партнерком Милицом појављујете се заједно на јавним догађајима. Да ли са Милицом разговарате о свом послу и искушењима кроз која пролазите?

- Милица има своју каријеру и посао, који је изузетно одговоран и тежак. Разговарамо и о мом послу, као што и свако други разговара у кругу своје породице. Она је, нажалост, постала јавна личност, иако то никада није желела. Разговарамо о мом послу и тешким одлукама, јер је посао такав да се неумитно последице и критика мог живота тичу и ње. Имамо велико узајамно поштовање према каријерама и велико разумевање свих жртава које са тим иду. Што се тиче њених појављивања у јавности, то је више њена подршка мени него жеља да се појављује, и ја јој се захваљујем на томе.

Мислите ли да вас је Србија прихватила?

-Надам се да грађани Србије препознају и да ће све више препознавати моју искрену љубав према овој земљи и оно што покушавам сваки дан да урадим, као и енергију коју улажем. И да ће им једино то бити важно. Србија је земља искрено добрих људи, којима је најважније да ли је неко добар или лош човек, а онда све остало.

Ви нисте члан СНС-а, да ли ћете учествовати у кампањи за београдске изборе?

- Да, апсолутно. Учествоваћу у кампањи. Наравно, у мери у којој ми дозволи моје радно место, јер је оно најважније. Ја сам из Београда и ово је и мој град. Хоћу да учествујем да би он наставио да се развија, да би био отворен и слободан и да би наставио да буде перјаница овог дела Европе.

Да ли сте свесни да ће вас опозиција напасти и због ове изјаве?

- Не плашим се. Навикла сам на нападе. Пред грађанима немам шта да кријем, важно ми је само да кажем да моје радно место остаје мој приоритет и да ништа што се тиче кампање нећу радити током радног времена, али да ћу сваки слободан тренутак искористити за кампању.

Влада и министри су спојили новогодишње и божићне празнике, мислите ли да сте заслужили ту привилегију?

- Мислим да то није привилегија. Као и сви запослени, људи имају право на годишњи одмор и да неко време проведу са породицом. Ја сам узела за Нову годину три слободна дана, летос сам узела пет и ништа даље нећу узимати. Кратка пауза ми помаже у рекапитулацији онога шта је урађено и да подвучем црту и да размислим о приоритетима за наредних три до шест месеци.

Кажете да вам годишњи одмор служи за подвлачење црте, да ли сте у том периоду размишљали о реконструкцији Владе?

- Сви, укључујући и мене као шефа тима, увек треба да знају да одговорност за резултате никада не престаје и да је реконструкција Владе реалност која увек може да се деси.

(Ало)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер