четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брнабић: Данас су изборни услови неупоредиво бољи него 2012; Поштоваћемо суверенитет Црне Горе, али ћемо штитити интересе српског народа и СПЦ; Годфри: САД подржавају Вучићеву идеју о мини шенгену
Хроника

Брнабић: Данас су изборни услови неупоредиво бољи него 2012; Поштоваћемо суверенитет Црне Горе, али ћемо штитити интересе српског народа и СПЦ; Годфри: САД подржавају Вучићеву идеју о мини шенгену

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јануар 2020.

 Гости овонедељног Хит Твита су премијерка Србије Ана Брнабић и амерички амбасадор Енрони Годфри.

У студију ТВ Пинк су председница Владе Србије Ана Брнабић и амбасадор САД у Србији Ентони Годфри.

Коментаришући сукоб „Телекома“ и „СББ“, премијерка Србије Ана Брнабић каже да је реч о пословном питању и комерцијалном уговору између „Унитед групе“ и „Телекома“, а да је запањујуће „до које мере је Н1 све ово представила као политичко питање и политичку кампању“.

- Од свих политичких странака које су опозиционо настројене, најбољу кампању води телевизија Н1, која је практично постала политичка странка са доста доброг угла за пласирање кампање – каже Брнабић.

Додаје и да, када се говори о забрани Н1, ову телевизију је на „Телекому“, односно на „Супернови“ забранила „Унитед група“. 

 - Ја овде имам писмо Александре Суботић, главне и извршне директорке компанија „Унитед групе“, а која је 16. јануара Владимиру Лучићу из „Телекома“ тражила гашење сигнала „Унитед Медиа“ канала до краја дана. Дакле, Н1 је на „Телекому“ забранила управо „Унитед група“ – каже премијерка показујући писмо које је Суботићева упутила пре десет дана. 

„Телеком“ је, каже премијерка, прихватио све услове сем забране даљег ширења мреже, па и цену. 

- Ово је нечувено. Владимир Лучић одговорио је: „подсећам да сам вам јуче понудио и продужење уговора на 2-3 месеца, где би се видело да ли бисмо могли да дођемо до целовитог договора. Дакле, „Телеком“ се по сваку цену труди да нађе начин како да се договоре и да продуже уговор на макар два до три месеца док разговори трају око ствари које су нечувене у комерцијалном смислу – каже премијерка. 

Суботићева на то тражи гашење сигнала „Унитед Медиа“ канала до краја дана.

- Након тога почиње кампања „не дамо Н1“ која је чисто политичка. Не знам да ли је горе то што један медиј води политичку кампању или то што се један медиј користи да натера другу компанију да прихвати било које услове, што значи да је реч о класичној уцени – каже Брнабићева. 

Оваква кампања је, каже, до сада невиђена и нечувена и о њој ће, додаје, разговарати и са европским институцијама. 

- Не разумем како је могуће да вам неко забрани Н1, а онда када забрани, пласира причу да сте га ви забранили и да је то доказ цензуре пред изборе – каже премијерка.

Говорећи о посети Ричарда Гренела Београду амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри рекао је да је веома срећан што је Гренел посетио Београд и додао да он у свој рад уноси доста страсти и колико је ова тема важна САД и Трампу.

- Ова ствар је доста стагнирала и Гренелов приступ је тај да види како се преко приватног сектора нешто може урадити, да политику остави по страни и да уради нешто конкретно да покаже колико је то важно да се ствари помере са мртве тачке - сматра Годфри.

Брнабић је истакла да САД јесу једна од земаља која на најотворенији начин подржава тзв. Републику Косово, али оно што се јесте променило од када је Трамп председник је та да, како наглашава, да ми имамо другачију комуникацију са администрацијом САД.

-Имамо са ким да разговарамо. Раније сте говорили скоро као са зидом - истакла је Брнабић.

-Иако имамо потпуно дфругачија мишљења по питању КиМ неке ствари се чују и неки аргументи се разумеју - додала је.

Како каже, ови разговори око авио-линије Београд-Приштина, су били изузетно тешки.

-Гренел је тежак преговарач, али смо некога ко је чуо које су наше црвене линије - истакла је она.

- Дакле, имали смо исти циљ, и успели смо то да изгурамо и направимо први корак, наш тим је већ сад у Берлину предвођен Марком Ђурићем и сутра се настављају разговори. Ти разговори су тешки, али то је борба за сваку тачку, сваки зарез - истиче Брнабић, додајући да је једини начин да разговарамо и имамо бољу економску сарадњу.

Годфри каже да се идеја Вучића преко иницијативе мини шенген поправи регионална сарадња добра и САД то подржава.

Годфри каже да је разумео када је Вучић рекао да се обустављање кампање повлачења признања и повлачење такси не могу изједначити, али да би ова активна кампања нашкодила даљем току дијалога. Брнабић истиче да су таксе допринеле да Србија изгуби милион евра дневно, а када бисмо прихватили Гренелове услове, Приштина би себи дијалогом купила време и учлањивала би се у једну по једну међународну организацију.

- Таксе немају везе ни са чим и нема разговора до њиховог укидања. Једино би било фер да се оне укину, јер оне имају везе само са таксама. Ми кампању можемо да замрзнемо док траје дијалог, значи, ако нема кампање за призавање или за учлањивање у међународне организације, онда нема ни признавања. То је компромис – каже премијерка. Годфри каже да цени флексибилност с које год стране долазила, али оцењује да не би било у реду направити један корак, чекати месецима, правити други и слично.

- Морамо да искористимо замах, да правимо атмосферу у којој се обе стране брже крећу. Надам се формирању владе на Косову, оне владе која ће омогућити управо то да се ствари покренуле напред – каже амбасадор. 

Изјава Бошка Обрадовића није ништа ново и Мићуновић је само један од људи које је он увредио, то је и политика СзС, каже премијерка. Обрадовић, додаје, не ради ништа што не ради Ђилас.

- Опело за Демократску странку - каже Брнабић.

Додаје да је чуди реакција ДС, али да је опет то њихова ствар. Што се тиче бојкота, како каже, нико данас не може да каже да данас изборни услови нису потпуно другачији у односу на 2012.

- Они и данас могу да се побољшају, али су неупоредиво бољи у 2012. Тада није било опозиционих медија, а данас их има. Ту су и друштвене мреже на којима је 90% Србије, а које свакако не могу да се контролишу. Дакле, не мислим да има разлога за бојкот, осим ако неко нема план и програм - каже Брнабићева.

Истиче да опозиција зна да су изграђени путеви, да су плате веће него пре, да се завршава Клинички центар и слично.

Годфри каже да охрабрује слободну и отворену дебату, као и изборни процес где ће моћи да се представи сваки кандидат. Ниједан бојкот, оцењује, није довео до позитивног исхода по народ.

Истиче да није у реду, с обзиром на то да је страни дипломата, да стаје на било чију страну што, како каже, и не чини.

Каже да је критикован од стране Ђиласа јер гостује у „Хит Твиту“, па би волео да чује његове примедбе.

- Суштински се не слажемо како би требало да буду изражени ставови, ја сматрам да би то морало да иде преко изборних кутија, док он не сматра исто – каже Годфри. Премијерка очекује "топлог зеца", на основу чега ће видети "како се проведу сви који се не слажу са Драганом Ђиласом".

- Он се усуђује да говори амбасадору где сме да гостује, а где. Пинк је забрањен од стране СзС и амбасадор овде не треба да дође очигледно - каже премијерка.

Коментаришући дешавања у ЦГ, ово је, каже премијерка, врло комплексна тема.

- Морамо одати поштовање сувереној држави са којом морамо да имамо блиске односе. С друге стране, морамо водити рачуна о нашем народу у ЦГ који није у лакој ситуацији. Рећи ћу вам само да српски језик није званични у ЦГ и о томе практично не сме ни да се говори. Поштоваћемо суверенитет ЦГ, али ћемо штитити интересе српског народа и СПЦ - каже премијерка.

- САД подржавају поштовање верских слобода и пратимо ситуацију у ЦГ. Поштујемо став и понашање и председника и премијерке у Србији јер признају да је важно признавање суверенитета ЦГ, да вреднују добре односе и ово је најважнија ствар. Мислим да никоме није од користи да долива страсти, мржњу или чак да објављује клипове како би се неко понизио. Сматрам да би најбоље било изразити став да се не сме ометати право људи да бирају како ће и где исказати своју веру, те да се не смеју нарушавати односи између Србије и ЦГ - каже амбасадор.

Коментаришући неконвенционално понашање, Годфри каже да ужива у храни иначе, а да му храна у Србији јако одговара.

- Моја супруга је иначе одлична куварица, а ја уживам у интеракцији са људима и разговору о храну. Путовао сам Србијом, срео сам многе људе, а на југу се људи суочавају са доста проблема. Треба радити како би земља постала и остала примамљивија и како би људи остајали у њој - каже амбасадор. Истиче да му се у Пироту допао сир, али и пеглана кобасица. Изненадио га је, каже, квалитет вина у Србији.

- Нисам знао да је толико квалитетно! Прошле недеље сам се сусрео са три власнице винарије, а пробали смо и вина са Фрушке Горе. По томе Србија раније била позната, али сада јесте - каже амбасадор.

Брнабићева каже да обожава нашу храну, да често са својим тимом једе пљескавице, да вина много не пије, да више воли пиво, али да је срећна јер наша вина постају све боља и добијају све више награда.

(Пинк)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер