четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амерички сенатор: Главна брига НАТО-а да ли у БиХ постоји функционална влада
Хроника

Амерички сенатор: Главна брига НАТО-а да ли у БиХ постоји функционална влада

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. октобар 2009.

На претресу у сенатском Одбору за спољнополитичке односе у четвртак, дискутовано је о потреби израде новог стратешког концепта за трансатлантску безбедност. У расправи која је уследила било је речи о улози северноатлантског савеза у решавању питања 21. века као што су глобална енергетска безбедност, интернет-тероризам, Блиски Исток и Авганистан.  

Бивша државна секретарка Медлин Олбрајт, главни сведок у једном од два стручна панела одговарала је такође на бројна питања о иницијативи да Сједињене Државе одлучно подрже бржи пријем Босне и Херцеговине и Црне Горе у НАТО.

Према њеним речима, нада уласка у НАТО мотивише многе земље да истрају на путу реформи, што позитивно утиче на консолидацију демократског простора у Европи.

"НАТО није само војни савез, он такође ствара политички простор и омогућује развој у исправном смеру земље као што је Босна и Херцеговина, или било који други потенцијални кандидат за улазак у НАТО. Међутим, чланство у савезу није поклон, већ налаже низ одговорности, односно испуњавање неопходних стандарда. Ја подржавам идеју да процес пријема траје дуже, али да на крају постоји циљ", рекла је бивша државна секретарка САД, Медлин Олбрајт.

Демократски сенатор Бенџамин Кардин подсетио је да тренутно ствари иду у политички негативном смеру у Босни и Херцеговини.

"Једна од главних брига НАТО-а је да ли у Босни постоји функционална влада, која може да контролише своје оружане снаге, уместо да су подређене фрагментираним надлежностима. Другим речима, мора да постоји национална влада која је у стању да штити читаву нацију", изјавио је Кардин.

Узвраћајући на коментар демократског сенатора, Медлин Олбрајт је навела један од кључних услова пријема у НАТО.

"Желела бих да додам у вези са Босном, услов који се односи на све кандидате, а то је да не постоје интерни сукоби. Румунија, на пример, није могла да се придружи док није решила питање националних мањина. Сенаторе, у праву сте - то је велико питање што се тиче Босне", сложила се Олбрајт.

Републикански сенатор Боб Коркер покренуо је питање учлањење великог броја земаља са веома скромним војним потенцијалима.

"Изгледа да ми, Американци, пружамо безбедност, улажући средства америчких грађана, па и америчке животе, док су већина чланица НАТО-а искључиво корисници безбедности, а не чиниоци стварања те безбедности", рекао је Коркер.

Демократски сенатор Џим Веб надовезао се на примедбу свог републиканског колеге.

"Имамо ситуацију у којој Сједињене Државе гарантују безбедност, старије чланице НАТО-а баве се обнављањем историјских веза са Источном Европом, док се за нове чланице које примамо више може рећи да су протекторати, него савезници. Према члану пет обавезни смо да бранимо нападнуту чланицу Северноатлантског савеза, која како видимо најчешће сама нема довољно војних капацитета за одбрану. Дакле, НАТО је све мање војни савез, јер све више личи на комонвелт земаља чланица", закључио је Веб.

Сенатски одбор за спољнополитичке односе планира још неколико претреса о стратешком концепту НАТО-а за 21. век.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер