петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амерички посредник Стјуарт Џонс оптимиста поводом бутмирског пакета
Хроника

Амерички посредник Стјуарт Џонс оптимиста поводом бутмирског пакета

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. новембар 2009.

ПРАГ - Амерички посредник у разговорима о уставним променама у Босни и Херцеговини Стјуарт Џонс изјавио је да се после последњих разговора о "бутмирском пакету" враћа у САД као умерени оптимиста, али да су разлике између водећих станака БиХ стварне, због чега не постоји гаранција да ће договор бити постигнут.

Позитивно је што све странке деле исти циљ, а то је чланство у Европској унији и НАТО, оценио је Џонс у изјави медијма у БиХ који преноси Радио Слободна Европа.

Уколико се постигне договор о "бутмирском пакету", БиХ ће моћи да рачуна на америчку подршку за апликацију за Акциони план за чланство у НАТО (МАП) истакао је амерички званичник.

Џонс је рекао да су страначки лидери показали добру вољу да се пронађе решење у вези с бутмирским пакетом, премда неке странке нису прихватиле дефиницију "минимума" потребног за договор.

"Минимум" заправо није права реч, јер се ради о задовољавању четири критеријума који ће омогућити БиХ чланство у НАТО и ЕУ који, како је објаснио, не могу да прихвате државу која није функционална, објаснио је Џонс.

Према његовим речима, то су поштовање Европске конвенције о људским правима, држава БиХ као једина адреса за преговоре о чланству у ЕУ, надлежности државе и функционалност државе.

Високи амерички дипломата сматра да бутмирски пакет испуњава ове критеријуме, уз пуно поштовање Дејтонског споразума и права ентитета.

На питање да прокоментарише изјаве лидера СНСД-а Милорада Додика за кога је неприхватљиво укидање ентитетског гласања и став председника Странке за БиХ Хариса Силајџића, који управо то тражи, Џонс је рекао да је задатак представника САД и ЕУ да дођу с пакетом за стварање функционалне државе, али да не садржи никакве промене ентитетског гласања.

Венецијанска комисија је 2007. године изнела низ проблема са ентитетским гласањем, али је саопштила да оно не представља препреку за реформу устава. "Можемо постићи наше циљеве без дирања у ентитетско гласање", рекао је Џонс.

Што се тиче рока за уставне реформе, Џонс наводи да би тај процес требало завршити пет месеци пре следећих општих избора, док ће Савет за имплементацију мира на седници 18. новембра оценити до сада постигнути напредак.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер