петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амерички конгрес критиковао Обаму јер је без њихове дозволе укључио америчке трупе у операцију против Либије
Хроника

Амерички конгрес критиковао Обаму јер је без њихове дозволе укључио америчке трупе у операцију против Либије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јун 2011.

ВАШИНГТОН - Представнички дом америчког Конгреса усвојио је данас резолуцију којом се критикује председник Барак Обама, јер је без дозволе Конгреса укључио америчке трупе у војну операцију против Либије. Бела кућа је одмах оценила да је та резолуција непотребна и да није од помоћи.

Према речима Џона Бејнера, спикера Представничког дома којим доминирају
републиканци, председник није пружио уверљиво оправдање за ту операцију која траје већ три месеца, а у којој се помаже побуњеницима у борби против снага Моамера Гадафија.

Конгресмени су, са 268 за, према 145 гласа против, усвојили резолуцију коју је предложио Бејнер. Они замерају да је Обама игнорисао да Конгрес има уставно овлашћење да објављује рат.

Резолуцијом се од Обаме тражи да у року од 14 дана обавести Конгрес о детаљима обима мисије у Либији и њеним трошковима. Такође се тражи да се не користе копнене трупе у Либији, осим у операцијама спасавања америчких војника. Обама је Конгрес о операцијама против Либије обавестио 21. марта.

Закон из 1973. захтева да свака америчка војна акција коју претходно није одобрио Конгрес, мора бити заустављена 60 дана пошто га председник први пут о њој обавести, или да врати трупе кући у наредних 30 дана, што истиче крајем јуна.

Резолуција Представничког дома је необавезујућа. Горњи конгресни дом,
Сенат, којим доминирају демократе, не намерава да се њоме бави, што администрацији оставља одрешене руке по питању либијске кризе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер