уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадорка Кине у Београду Чен Бо: Питање КиМ треба решавати у оквиру Резолуције 1244; Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије
Хроника

Амбасадорка Кине у Београду Чен Бо: Питање КиМ треба решавати у оквиру Резолуције 1244; Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. јун 2021.

 БЕОГРАД - Кина захтева од кинеских предузећа која послују у иностранству да се строго придржавају релевантних закона земље домаћина, укључујући законе који се односе на заштиту животне средине, тако и од кинеских предузећа у Србији захтевамо да придају велику пажњу заштити животне средине, изјавила је амбасадорка НР Кине Чен Бо.

У интервјуу за данашњу Политику, а одговарајући на питање да прокоментарише примедбе да кинеске технологије загађују околину, Чен је одбацила те тврдње и навела да је "Хбис" железара у Смедереву након техничких трансформација успела да у фабрици знатно смањи емисију штетних гасова по тони челика.

Истакла је и да "Хбис" и "Зиђин Бор" напредују са изградњом постројења за заштиту животне средине.

"За Кину је агенда заштите животне средине на значајном месту у стратегији националног развоја. Чиста енергија тренутно чини 24,3 одсто укупне потрошње енергије у Кини", навела је Чен.

Каже и да према свим инсталираним капацитетима и производњи соларне енергије и енергије ветра Кина заузима прво место на свету и додаје да је емисија угљен-диоксида по јединици БДП-а за око 48,4 одсто мања у односу на 2005. годину.

На питање да ли очекује да ће Запад "избацити" Кину са наших простора када је реч о продору кинеске технологије, нарочито у области телекомуникација, Чен је навела да су Кина и Србија суверене и независне земље, те да ће оне саме одлучивати у којим областима ће сарађивати и како ће се развијати та сарадња.

Упитана да ли очекује постављање нових захтева Београду од ЕУ у области тешке индустрије, јер оне, на констатацију новинара листа, директно угрожавају интересе Брисела на овим просторима, амбасадорка је истакла да сарадња Кине и Србије никада није била усмерена против неке треће стране и да не види ниједан аспект сарадње две држава који угрожава легитимне интересе ЕУ.

Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије и сматра да у оквиру Резолуције 1244 и осталих релевантних резолуција Савета безбедности УН треба решавати питање КиМ

Говорећи о дијалогу између Београда и Приштине, Чен је нагласила да Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије и сматра да у оквиру Резолуције 1244 и осталих релевантних резолуција Савета безбедности УН треба решавати питање КиМ.

"Разумемо и подржавамо легитимни захтев Србије по питању КиМ и ценимо њене напоре у тражењу решења путем дијалога", навела је Чен.

Комунистичка партија Кине ове недеље слави 100 година постојања, а Чен поводом тог јубилеја каже да нема Нове Кине без Комунистичке партије.

Наводи да је Кина пре сто година била полуколонијално и полуфеудално друштво и да је у то време центар Шангаја био страна концесија, као и да је на капији градског парка био окачен натпис "забрањен улаз Кинезима и псима".

Данас је, истиче Чен, Шангај један од најмодернијих градова на свету који су Кинези сами изградили и да су они међу најпопуларнијим туристима на свету.

"У последњих 40 година током спровођења политике реформи и отварања према свету, Кина је остварила брз развој и нашла се на првом месту у свету у индустријској производњи, трговини робом и девизним резервама...", навела је Чен.

Додаје да је током протеклих 100 година живот кинеског народа доживео огромну промену и да је КПК придобила поверење и подршку народа својим деловањем и конкретним резултатима.

"Према подацима познате америчке пи-ар компаније 'Еделман', поверење народа Кине у своју владу је достигло 95 процената. Скоро сваки Кинез сматра да без КПК нема ни Нове Кине", навела је Чен.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер