среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер: ЗСО треба да буде у складу са Уставом Косова и одлуком Уставног суда, да не треба да буде трећи слој власти и да нема извршну власт
Хроника

Амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер: ЗСО треба да буде у складу са Уставом Косова и одлуком Уставног суда, да не треба да буде трећи слој власти и да нема извршну власт

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. децембар 2023.

 Сједињене Америчке Државе поздрављају конструктивне повратне информације у вези са предложеним нацртом статута за Заједницу српских општина, међутим, помало сам збуњен толиком количином коментара и критика о овом напору, поручио је у Јужној Митровици амбасадор САД, Џефри Ховенијер.

Амерички амбасадор у Приштини, још једном је нагласио да је Косово преузело обавезу да формира ЗСО, преноси КоССев.

„Сједињене Америчке Државе сматрају да је обавеза Косова да оснује Заједницу општина са српском већином… Синоћ су Европска унија и њен Савет у закључцима то поновили – да Влада Косова треба да крене са тим (формирањем ЗСО)“, навео је Ховенијер.

Са друге стране, такође понавља став своје земље, када су у питању овлашћења и надлежности које би ово тело требало да има.

Став САД је јасан. Сматрамо да Заједница општина са српском већином треба да буде у складу са актуелним Уставом Косова, треба да буде у складу са одлуком Уставног суда, да то не би требало да буде трећи слој власти и да нема извршну власт. Ми не желимо нову Републику Српску, не желимо нешто што негативно утиче на добро функционисање државе Косово

„Став САД је јасан. Сматрамо да Заједница општина са српском већином треба да буде у складу са актуелним Уставом Косова, треба да буде у складу са одлуком Уставног суда, да то не би требало да буде трећи слој власти и да нема извршну власт. Ми не желимо нову Републику Српску, не желимо нешто што негативно утиче на добро функционисање државе Косово“, подцртао је амбасадор.

Осврнуо се и на нацрт статута за ЗСО, који је косовском премијеру уручила „западна петорка“, односно Мирослав Лајчак и изасланици Немачке, Француске, Италије и САД.

„Тај нацрт одражава поглед наших влада како најбоље да се одради ово“, казао је амбасадор.

Иако поздравља коментаре у вези са овим нацртом, тврди и да га збуњује лавина критика.

„Иако поздрављамо конструктивне повратне информације, помало сам збуњен толиком количином коментара и количином критика о овом напору“, навео је Ховенијер.

Упитан о томе да ли је нацрт статута подложан променима, Ховенијер поручује да је то питање за изасланика ЕУ Мирослава Лајчака.

„Верујем да је Лајчак казао Влади Косова и другима да је отворен за повратне информације, али верујем да господин Лајчак и његов тим уз подршку САД и других ради блиско на овом нацрту како би осигурао да су му потребни сви они захтеви које сам изнео. Мислим да је у вези са питањем да ли има простора за напредак – могуће, али ми такође не можемо бити заглављени у појединостима да изгубимо моментум и важност да се крене напред око Асоцијације“, навео је.

Треба пажљиво да погледају чињеницу да овај Нацрт долази од свих пријатеља Косова

Позвао је Приштину да што пре започне прве кораке ка формирању ЗСО, те нацрт статута проследи Уставном суду.

„Ми сматрамо да фокус треба бити на то како Косово може да иде напред уз усвајање овог Нацрта и преношење на Уставни суд, уколико постоје питања о његовој уставности… Постоји само једно тело које је способно да донесе одлуку да ли је (нацрт) или није у складу са Усавом Косова, а то је Уставни суд Републике Косово, али ми верујемо да се треба кренути напред и то брзо“, поручио је.

Свима онима који говоре о важности координисања са САД, Западом и Европском унијом поручује:

„Треба пажљиво да погледају чињеницу да овај Нацрт долази од свих пријатеља Косова“.

Опозвати градоначелнике на северу Косова

Говорећи о ситуацији на северу Косова, Ховенијер је рекао да је од огромне важности то да сви званичници на Косову, на свим нивоима, треба да ураде све што је могуће да уприличе пуну примену Административног упутства.

Он се медијима обратио само дан након што практично по други пут није прихваћен захтев за смену градоначелника који је група грађана поднела прошле недеље у згради општине Северна Митровица.

Подсећајући на то да је рано јесенас донето ново административно упутство које је предвидело процедуру на који се начин покретањем петиције могу сменити градоначелници, Ховенијер је казао да је то био резултат „врло директног захтева“ ЕУ и САД, у томе да Косово успостави систем у којем се градоначелници на Северу могу опозвати са својих функција.

„Видели смо да је то важан корак у постизању деескалације ситуације на Северу Косова. САД су биле врло јасне о томе да, сматрајући да су четворица градоначелника изабрана легално, нико не треба ни да буде задовољан услед избора у којима мање од четири процента бирача заправо није гласало. Јасно је да ови градоначелници не представљају у потпуности све бираче којима треба да служе“, казао је Ховенијер.

Подсетивши да је косовска влада на то одговорила и усвојила Административно упутство, он каже да косовски званичници треба да учине додатне напоре како би осигурали то да грађани могу да испуне своја демократска права.

Са друге стране, свестан је тога да се ради о новом упутству, то јест, да је у питању потпуно нова пракса и процес опозива градоначелника на Косову, тако да је „неизбежно да може доћи до одређених забуна и чак могућих погрешних корака“.

„Али морам да будем јасан о томе шта су очекивања Сједињених Америчких Држава, а то је: Грађани имају своје демократско право, ако буду желели да испрате упутство и започну са процесом и изнесу га у вези са опозивом изабраних званичника. За то постоји одређен број захтева који треба да се испуне, али ми у потпуности очекујемо од централних власти и званичника на свим нивоима, да учине све што је могуће, да буду функционални што је више могуће у складу са законом, како би осигурали да грађани могу да испуне своје демократско право“, нагласио је амерички амасадор.

А веома бисмо били забринути уколико они не показују то разумевање и флесксибилност – каже Ховенијер.

(КоССев-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер