среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер: САД цене дугогодишње партнерство и пријатељство са Косовом. Желимо да то партнерство продубимо. ЗСО би требало формирати на начин којим се поштује Устав Косова
Хроника

Амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер: САД цене дугогодишње партнерство и пријатељство са Косовом. Желимо да то партнерство продубимо. ЗСО би требало формирати на начин којим се поштује Устав Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. фебруар 2024.

 "Захтев остаје да Косово одложи спровођење Уредбе Централне банке Косова док се не успоставе задовољавајуће процедуре у складу са европским стандардима, док не постоји јасан начин да људи добију своје бенефиције и исплате и док становништво не буде довољно информисано о томе како ће се испорука њихових бенефиција наставити. Поштујемо право Централне банке и Владе да уређују финансијски сектор, али ово је тако осетљиво питање", навео је у писаном интервјуу за Радио Ким амбасадор САД на Косову Џефри Ховенијер и додао да "реаговање косовских власти има директан утицај на квалитет њиховог партнерства".

Амбасадор Ховенијер је одговарао на питања у вези са актуелним догађајима на Косову и недавним поступцима косовских институција које су забринуле локалне Србе, преноси Радио Ким.

Он је нагласио да САД сматрају да је важно да грађани имају могућност да остваре своје право на опозив изабраних званичника, уколико то одлуче, говорећи о четири председника општина на северу и поновио очекивање да ће Влада Косова учинити све што може да обезбеди да сви њени грађани, без обзира на етничку припадност, могу да живе у условима достојанства и безбедности и истакао да реаговање косовских власти има директан утицај на квалитет партнерства Косова и САД.

Он је навео и да Влада Косова “хитно мора крене даље по питању Заједнице општина са српском већином”.

“Увек смо видели ЗСО као механизам преко којег Србија може да настави да пружа ову (финансијску) подршку на начин који је у складу са захтевима Косова и транспарентан за Владу Косова”, саопштио је амбасадор.

Коментаришући ситуацију у вези са земљом манастира Високи Дечани, поновио је да се у том случају ради о владавини права.

“А не о етничкој припадности, политици или вероисповести. Настављамо да позивамо косовске власти да одмах спроведу одлуку Уставног суда из 2016. године и укњиже земљиште. Поштовање судских одлука није ствар избора, а свакако није нити ствар преговарања, политиканства или склапања договора. Стална кашњења у поштовању закона доводе у питање посвећеност Косова једнакој правди, одговорности, транспарентности и поштовању имовинских права”, подсетио је он.

Упитан како даље када је ЗСО у питању, амбасадор Ховенијер је нагласио да “имају начин за даље поступање”.

„Споразуме које су Косово и Србија постигли прошле године у Бриселу и Охриду. Имамо добар Споразум и Анекс за имплементацију и сада очекујемо да и Косово и Србија почну да у потпуности спроводе све своје обавезе. За Косово, то значи да тражимо моментални напредак по питању ЗСО. Сједињене Државе и даље ће бити активно ангажоване, у координацији са нашим партнерима из ЕУ, да помогну Србији и Косову у томе да имплементација функционише у потрази за предвидљивим и мирним односима”, навео је амерички дипломата.

Ким: Господине амбасадоре, прошлу седмицу обележило је неколико догађаја који су негативно утицали на српску заједницу на Косову. Срби овакав став косовских власти виде као притисак и намеру да се протера преостало српско становништво. Како видите најновије поступке косовске владе? Какве се поруке шаљу Србима на Косову?

„Прошле седмице сам много пута јавно говорио у вези са изменама и допунама Уредбе Централне банке Косова (ЦБК) о платном промету. Такође смо имали бројне разговоре са Владом Косова на свим нивоима, укључујуц́и телефонске разговоре између помоћника државног секретара САД за Европу и Евроазију Џима (Џејмса) О’Брајена и премијера Куртија. Наш захтев остаје да Косово одложи спровођење Уредбе Централне банке Косова док се не успоставе задовољавајуће процедуре у складу са европским стандардима, док не постоји јасан начин да људи добију своје бенефиције и исплате и док становништво не буде довољно информисано о томе како ће се испорука њихових бенефиција наставити. Поштујемо право Централне банке и Владе да уређују финансијски сектор, али ово је тако осетљиво питање, са директним утицајем на то како грађани Косова добијају финансијску подршку од Србије. Стога, желимо да видимо да Влада и Централна банка покажу велику осетљивост и опрез у томе како то спроводе, узимајући у обзир утицај који ће ова промена имати на неке од најугроженијих грађана Косова“, рекао је он.

Ким: У Вашој изјави током викенда изразили сте забринутост због низа потеза косовске владе, свесни како такви потези могу да имају негативне последице по косовске Србе. Да ли сте забринути због могуће ескалације ситуације и да ли појачано присуство Кфора, углавном на северу, може допринети томе да до тога не дође?

„Као што сам рекао у својој изјави током викенда, ми смо дубоко забринути због оних акција које имају директан и негативан утицај на косовске Србе, али и на друге мањинске заједнице. Заплена динара 3. фебруара намењеног за исплату социјалних давања из Србије је један пример ових акција. Посебно за ове исплате, очекујемо од косовских власти да обезбеде да примаоци ових бенефиција добију ове исплате без одлагања. Знате, ја сам родитељ и подигао сам четворо деце. Када би моја влада почела да ради ствари које би учиниле тежим мојој деци да иду у школу и да се образују, или нашој породици да има приступ педијатру, био бих прилично несрећан. Осећао бих да моја влада не обраћа пажњу на ствари које директно утичу на мене и моју породицу. Дакле, говорим само као људско биће. Већина нас жели да наше породице живе у условима достојанства и сигурности, да имају добро образовање, да имају добру здравствену заштиту, да имају предвидљивост. Желим да мој деда прима пензију сваког месеца. И мање би ме бринула банка у коју иде, а више да има новац да купи хлеб. Желим да истакнем да на ширем плану, мислимо да је важно усмерити се на акције које унапређују смиреност и мир и обновљен фокус на унапређењу пуне и потпуне имплементације Основног споразума и његовог Анекса за имплементацију. Ово ће унапредити регионалну стабилност и унапредити европску и евроатлантску путању Косова. У том смислу, ценимо снажно присуство Кфора на северу Косова јер сматрамо да је мирно и безбедно Косово кључ за постизање политичког напретка“, каже Ховенијер.

Ким: Да ли очекујете успешан и брз завршетак процеса окончања мандата четири албанска председника општина у општинама са српском већином на северу? Има ли у садашњој ситуацији простора за фер и демократске изборе за председнике општина у Северној Митровици, Звечану, Лепосавиц́у и Зубином Потоку?

„Сједињене Америчке Државе и наши партнери из међународне заједнице помно прате ову ситуацију. Задовољни смо што видимо да је Влада Косова усвојила Административно упутство. Сматрамо да је важно да грађани имају могућност да остваре своје право на опозив изабраних званичника, уколико то одлуче. А што се тиче четири председника општина на северу, будимо искрени, Влада Сједињених Држава је апсолутно признала резултате тих избора као легалне, у складу са косовским законима. Међутим, мислим да нико од нас не може бити задовољан са изабраним функционером на изборима на којима није изашло и гласало више од 4% уписаних бирача. То није мандат нити за велике политичке промене, нити да можете да тврдите да у потпуности представљате изборну јединицу која вас је изабрала. Дакле, очекујемо од Владе Косова да испуни обавезе које је дала нама и Европској унији да омогући овај процес. Моје разумевање је да грађани на северу следе кораке наведене у Административном упутству. Уколико Централна изборна комисија потврди да је довољан број бирача са правом гласа потписао петиције за опозив, очекујемо да ће сви косовски званичници, на свим нивоима, учинити све да се брзо пређу на следећи корак – а то је заказивање и одржавање гласања о опозиву – и омогућавање пуне примене овог упутства без икаквог одлагања. Нећемо бити много стрпљиви по питању околности које би довеле до кашњења. Реалност је да би следећи корак требало да се деси у очекиваном року, који мислим да је 45 дана, и ми ћемо се обратити свим властима Косова, укључујуц́и и опозиционим странкама које су заступљене у Централној изборној комисији, или влади, Кабинету председника и другим државним институцијама да учине све да процес крене даље. Након тога, надамо се фер и демократским изборима, уз учешће свих оних на које то утиче“, истиче он.

Ким: Српска листа, али и представници власти у Србији, упозоравају на могући егзодус Срба. Како спречити Србе да напусте Косово након низа недавних акција косовских институција? Чињеница је да већ одлазе…

„Наша визија за Косово је увек била да буде мултиетничко друштво у коме сви грађани уживају једнака права и заштиту без обзира на етничку припадност или друге карактеристичне разлике. Амбасада САД даје приоритет програмима и настојањима за унапређење ове визије. Један од примарних циљева наше амбасаде је да подстакне економски просперитет Косова тако да грађани из свих средина и етничких заједница имају економске могућности да увећају своја средства за живот овде. Наше очекивање је да ће Влада Косова учинити све што може да обезбеди да сви њени грађани, без обзира на етничку припадност, могу да живе у условима достојанства и безбедности. Због тога смо затражили од Владе да одложи примену Уредбе Централне банке јер начин на који се она спроводи директно утиче на угрожене грађане. Грађани – а посебно у овом случају, српска заједница – забринути су да можда неће имати приступ својим социјалним бенефицијама или средствима за живот или институцијама на које су се деценијама ослањали да им пруже основне услуге, укључујуц́и здравствену заштиту и образовање“, одговара.

Ким: Да ли САД, као традиционални пријатељ Косова, могу утицати на премијера Аљбина Куртија да промени свој приступ према српској заједници који не делује добронамерно? Косово је и даље под мерама ЕУ због инсистирања на једностраним потезима који су допринели ескалацији ситуације крајем пролећа прошле године.

„Дуги низ година званичници САД сарађују са косовским званичницима о осетљивом и важном питању права и положаја мањинских заједница на Косову, укључујући заједницу косовских Срба. За нас је ово суштински важно питање. Реаговање косовских власти има директан утицај на квалитет нашег партнерства. Ценимо наше дугогодишње партнерство и пријатељство са Косовом. Желимо да то партнерство наставимо, па чак и продубимо, али ово партнерство зависи од наших косовских партнера. Био сам прилично јасан у вези са ставом Сједињених Америчких Држава у овом погледу. Ја – и мој тим – доследно охрабрујемо Владу Косова да активно допре до и саслуша српску заједницу, укључујуц́и и она места на Косову где су појединци напустили косовске институције, како би покушали да се позабаве забринутостима које су идентификовали“, истиче.

Ким: Представници косовских институција кажу да су привремени органи нелегалне и паралелне институције. Међутим, те институције на Косову функционишу већ 25 година после рата и то до сада никоме није сметало. Те институције, укључујуц́и образовање и здравство, запошљавају највећи број Срба на Косову. Шта косовска влада може да понуди Србима који ће остати без посла због могућег затварања привремених органа?

„Дозволите ми да се осврнем на моју изјаву од суботе: дубоко смо забринути због недавних поступака власти Владе Косова које имају директне и негативне последице на српску заједницу и припаднике других мањинских заједница на Косову. Очекујемо од Владе Косова да одложи примену Уредбе Централне банке док не буду успостављене задовољавајуће процедуре у складу са европским стандардима, укључујуц́и планове о томе како Србија може да настави да пружа подршку – на шта има право према Ахтисаријевом плану – у области здравствене заштите и образовања заједници косовских Срба. Свакако могу да кажем да ми веома пажљиво пратимо ову ситуацију и чинимо све што је у нашој моћи да истакнемо ове забринутости нашим партнерима у Влади Косова. И дозволите ми да истакнем да је управо оваква ситуација разлог зашто сматрамо да Влада Косова хитно мора крене даље по питању Заједнице општина са српском већином (ЗСО). Увек смо видели ЗСО као механизам преко којег Србија може да настави да пружа ову подршку на начин који је у складу са захтевима Косова и транспарентан за Владу Косова“, сматра он.

Ким: Чини се да Косово понекад веома селективно поштује сопствене законе, посебно ако се узме у обзир случај манастира Високи Дечани, али и стање са бројним православним црквама на Косову које је у последње време оптерећено прошлошћу, а које, благо речено, није прикладно?

„Били смо веома јасни и доследни у нашем ставу о земљишту манастира Високи Дечани: у овом случају се ради о владавини права – а не о етничкој припадности, политици или вероисповести. Настављамо да позивамо косовске власти да одмах спроведу одлуку Уставног суда из 2016. године и укњиже земљиште. Поштовање судских одлука није ствар избора, а свакако није нити ствар преговарања, политиканства или склапања договора. Стална кашњења у поштовању закона доводе у питање посвећеност Косова једнакој правди, одговорности, транспарентности и поштовању имовинских права. Што се тиче других локалитета верског наслеђа, ми се увек залажемо и стално позивамо на заштиту тих локалитета. Косовске власти су одговорне за њихову заштиту, без обзира којој националности припадају. Имао сам честе разговоре и са званичницима Српске православне цркве и са званичницима Владе Косова о овим важним питањима“, каже.

Ким: Како можемо очекивати да Срби прихвате Косово као своју државу ако се они који су на челу институција тако понашају према својим грађанима? И сами често говорите о безбедном и достојанственом животу на који Срби на Косову имају право. Да ли се неповратно удаљавамо од тога? 

„Као што истичете, верујем да би сви грађани Косова требало да буду у могућности да живе свој живот у условима достојанства и безбедности, без обзира на етничку припадност. И верујем да сваки грађанин има право да се врати својој кући, и требало би да има такву могућност, без претњи или застрашивања због покушаја остваривања тог права. Такође смо се залагали да се косовски Срби који су напустили косовске институције у новембру 2022. године врате тамо где је то могуће. Такође охрабрујем косовске Србе да искористе могућности које им нуде Устав и закони Косова, укључујући учешће у политичким процесима као што су избори и активно представљање у изабраним телима. Основни део демократије је учешће грађана. То функционише само када учествујете. Дакле, надам се да ћемо у наредним месецима видети нове изборе за председнике општина у северним општинама који ће изнедрити политичке вође који уживају велико поверење својих бирача. И надам се да ћемо видети веће политичко и друштвено учешће на свим нивоима друштва, да истакнемо области у којима систем не функционише и да се позабавимо овим изазовима са којима се заједнице суочавају“, рекао је Ховенијер.

Ким: Господине амбасадоре, међу појединим косовским аналитичарима постоје мишљења да је ово (укидање привремених органа Владе Републике Србије) начин да се формира Заједница/Асоцијација општина са српском већином. Може ли ово да буде начин? Како стоје ствари у овом тренутку када је у питању формирање ЗСО? 

„Иако нећу да коментаришем мишљења аналитичара, ми већ имамо начин за даље поступање: споразуме које су Косово и Србија постигли прошле године у Бриселу и Охриду. Имамо добар Споразум и Анекс за имплементацију и сада очекујемо да и Косово и Србија почну да у потпуности спроводе све своје обавезе. За Косово, то значи да тражимо моментални напредак по питању ЗСО. Сједињене Државе и даље ће бити активно ангажоване, у координацији са нашим партнерима из ЕУ, да помогну Србији и Косову у томе да имплементација функционише у потрази за предвидљивим и мирним односима. ЗСО није само постојећа обавеза коју је Влада Косова већ преузела. Верујемо да ће ЗСО помоћи Косову да буде успешније у решавању проблема његове српске заједнице. ЗСО би требало формирати на начин којим се поштује Устав Косова и који не утиче негативно на уставни поредак или функционисање власти. Што се тиче институција које подржава Србија, рекао бих да је то већ дуги низ година на дневном реду дијалога који се води уз посредство ЕУ. То је важно питање. Питања која се односе на њихову функцију и интегрисање у косовски систем осетљива су и захтевају пажљиво решавање. Због тога би ова питања требало разматрати и решавати у дијалогу, а не кроз било какво једнострано поступање“, сматра.

Ким: Колико ће ова светска изборна година (избори за око две милијарде људи у преко 60 земаља) успорити постизање толико жељеног решења када су у питању односи Косова и Србије? 

„Не бих желео да умањим значај таквог процеса као што су избори у било којој земљи, и у праву сте када истичете важност избора који ће се ове године одржати у многим земљама, укључујући ЕУ и САД. Међутим, рекао бих да још има времена, па је то разлог више да се сада хитно поступа према договорима који су већ постигнути“, каже.

Ким: На крају, дозволите ми да Вас подсетим на недавно поновљене ставове секретара Блинкена о опасностима које дезинформације представљају по националну безбедност. САД раде на дипломатском оквиру за борбу против лажних вести и дезинформација. Са друге стране, на Косову имамо нови нацрт закона о Независној комисији за медије, према којем би ова институција била одговорна за видео материјале које објављују онлајн портали и могла би да изрекне веома високе казне за оне који га прекрше. Како можемо да пронађемо танку линију која успешно раздваја системску контролу медија и садржаја од неодговорног објављивања непроверених информација?

„У праву сте, заиста видимо опасности од манипулисања информацијама и дезинформисања као претњу, и то је кључни приоритет за Владу САД. Желим да потврдим да је Ваш медиј био кључни партнер у овој борби овде на Косову, заједно са Вашом независном медијском коалицијом. Што се тиче новог нацрта закона који помињете, колико сам схватио он још није стигао у Скупштину, али се надам да ни на који начин неће угрозити слободу медија и слободу изражавања. Међутим, у ери у којој су друштвене мреже омогућиле брзо ширење погрешних информација и дезинформација, важно је помно размотрити како би требало уредити област дигиталног информисања. Можда знате да сам био предмет ових “дипфејкова” – лажних снимака некога ко се претвара да је ја, како водим телефонски разговор који никада нисам водио. Овакве ствари су опасне и морамо да пазимо како добијамо наше вести и чему верујемо. Мој најбољи савет свакоме ко чита вести је да нађе неколико поузданих извора информација и да их редовно проверава. И дефинитивно се не ослањам на друштвене мреже или Ватсап (WхатсАпп) групе за своје вести – гледам проверене информативне интернет странице за које знам да су поуздане“, каже он.

(КиМ Радио-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер