субота, 25. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасаде европских земаља, Канаде и Аустралије траже од Дачића да омогући одржавање Параде поноса
Хроника

Амбасаде европских земаља, Канаде и Аустралије траже од Дачића да омогући одржавање Параде поноса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. септембар 2013.

Београд - Амбасаде европских земаља, Канаде и Аустралије подржале су одржавање Параде поноса у Београду и позвале српске власти да обезбеде миран и сигуран амбијент.

Писмо, које су потписали представници 14 амбасада у Србији, упућено је премијеру и министру унутрашњих послова Ивици Дачићу, као и Горану Милетићу, члану организационог одбора Параде поноса.

У поруци, коју су упутиле амбасаде Велике Британије, Холандије, Норвешке, Италије, Шпаније, Португалије, Аустрије, Данске, Шведске, Финске, Хрватске, Белгије, Канаде и Аустралије, наведено је да је Организациони одбор Параде већ тражио потребне дозволе и изражена је нада да ће власти у Србији одговорити на тај захтев.

"Миран и угодан Прајд у Београду 28. септембра, адекватно обезбеђен од стране власти, представљао би још један знак посвећености Србије стварању културе толеранције и разноликости, и супротстављању стигматизацији и стереотипима, као и говору мржње, дискриминацији и насиљу", наведено је у писму.

Потписници писма изразили су подршку овој "прослави разноликости" и позвали српске политичке вође и све носиоце релевантних државних функција да омогуће миран и сигуран амбијент за одржавање овогодишњег Прајда.

Подсећајући да су широм света чланови ЛГБТ заједнице изложени дискриминацији, амбасаде су нагласиле да гарантовање њихових права захтева активну, конзистентну и одлучну политику државних институција, укључујући пођеднако и централне и локалне органе власти.

"Право на мирно окупљање је једно од основних права, и ЛГБТ особама би баш као и свим другим особама требало да буде дозвољено да остваре то своје право, без претњи насиљем или стварним насиљем усмереним према учесницима Параде", наведено је у писму.

"Влада је такође одговорна за подстицање културе толеранције и друштвене инклузије ЛГБТ заједнице. Та иста толеранција би требало да буде исказана према групама које заступају другачије мишљење."

Српске власти би, према речима дипломата, требало да се постарају да и остали, који желе да искористе легитимно право на слободу говора тако што се противе паради, то учине на миран и неконфронтирајући начин.

Амбасаде су апеловале и да се "стане на крај некажњавању" одговорних за насиље и претње учесницима Параде, напомињући да такве активности треба да буду процесуиране у складу са законима државе Србије.

"Успешно одржавање Недеље и Параде поноса би умногоме унапредило све што је до сада учињено на промовисању права ЛГБТ особа", пише у поруци, у којој је поздрављено усвајање антидискриминационе стратегије и законских решења за сузбијање говора мржње.

Бивши шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер такође је прошлог месеца изразио наду да ће овогодишња Парада поноса бити одржана на отвореном, упозоривши да ће се у току процеса преговора о приступању Србије пратити колико се у реалном животу примењују прописи који спречавају дискриминацију на основу сексуалног опредељења.

"Надам се да ћемо до септембра успети да чујемо глас надлежних органа и видемо посвећеност свих да се одобри наставак Параде поноса, односно да се она усмери са затворених дешавања на одржавање на отвореном", рекао је Дежер.

Парада је 2009. године била забрањена, 2010. је одржана уз масовно присуство полиције, 2011. године је забрањена из безбедносних разлога, а 2012. је одржана у затвореном простору, уместо на улици.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер