субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада САД у БиХ: Закључци Свесрпског сабора су напад на Дејтон и државне институције БиХ
Хроника

Амбасада САД у БиХ: Закључци Свесрпског сабора су напад на Дејтон и државне институције БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2024.

Амбасада САД у Босни и Херцеговини (БиХ) саопштила је данас да закључци усвојени на Свесрпском сабору у Београду представљају напад на Дејтонски мировни споразум и државне институције БиХ.

„Закључци не представљају одбрану Дејтонског мировног споразума, како аутори тврде, већ су намерни напад на тај споразум и државне институције БиХ“, наводи се у саопштењу америчке амбасаде у БиХ.

Додали су да су закључци са Свесрпског сабора, који се односе на Дејтонски мировни споразум и независну државу БиХ, укорењени у „правним дезинформацијама и прожети грешкама“.

„Јавне изјаве званичника Републике Српске (РС), а посебно председника РС Милорад Додика и председника Народне скупштине РС Ненада Стевандића, о закључцима и плановима за ‘раздруживање’ РС, (што је) друго име за отцепљење, представљају и напад на Дејтон и на територијални интегритет, суверенитет и мултиетнички карактер БиХ“, додаје се у саопштењу.

Истакли су да Дејтонски мировни споразум и Устав БиХ изричито наводе да је БиХ држава наследница Републике БиХ са својом унутрашњом структуром, модификованом, тако да се састоји од два енитета.

„Ни Дејтон, ни Устав БиХ не дају ентитетима или било ком другом под-државном телу, право на сецесију, ‘раздруживање’ или било који други неспретни синоним за отцепљење који су измислили званичници РС“, навели су из америчке амбасаде у БиХ.

Нагласили су да РС није држава и да може постојати само унутар БиХ.

„Она нема правни субјективитет изван БиХ. Додикови планови и акције доводе у опасност мирну, демократску и просперитетну будућност у евроатлантским институцијама коју грађани БиХ, укључујући и становнике РС, желе и заслужују“, закључили су из америчке амбасаде.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер