Хроника | |||
Амбасада САД у Београду: Позивамо Србију да одустане од куповине руске војне опреме, јер то може да изазове санкције |
четвртак, 05. март 2020. | |
Амбасада Америке у Србији поновила је данас да је забринута због чињенице да Србија набавља руску војну опрему и позвала Београд да одустане од трансакција са Москвом које могу да изазову санкције. „Позивамо све наше савезнике и партнере да се одрекну трансакција с Русијом које ризикују покретање санкција према Закону о супротстављању америчким супарницима кроз санкције (ЦААТСА). Више пута смо изразили забринутост због набавке руске војне опреме у Србији, укључујуц́и планирану куповину система Пантцир, са високим владиним званичницима“, наводи се у одговору амбасаде за Радио Слободна Европа (РСЕ).
У њему се додаје да Сједињене Државе и Русија имају врло различите визије за будуц́ност Западног Балкана, те да Вашингтон снажно подржава европски пут Србије и њен постављени циљ чланства у Европској унији. „Москва се активно противи западној интеграцији региона и настоји да спречи решавање етничких тензија, маргинализује утицај САД и ЕУ, и успори или спречи земље Западног Балкана да следе своју, независну оријентацију“, истиче се у одговору амбасаде.
Председник Србије, Александар Вучић, потврдио је 4. марта да је четвртом испоруком делова руског противваздушног (ПВО) система „Панцир“ дан раније, ракетни систем који је Србија купила од Русије комплетиран. „Ми смо комплетирали наш систем ‘Панцир С1’ и ни од кога то нисмо крили, као што знате. Транспарентно смо то рекли и онима који се томе не радују“, рекао је Вучић на конференцији за новинаре. Артиљеријско-ракетни ПВО систем „Панцир С1“ намењен је за одбрану објеката од извиђања и дејства из ваздушног простора, као и за заштиту ПВО јединица и других средстава ратне технике. Србија је од Русије купила једну батерију, која се састоји од шест система. Системи су у Србију из Русије допремљени у четири наврата – прва два система су допремљена 22. фебруара, а остали у року од десет дана. Нова куповина наоружања и војне опреме из Русије изазвала је забринутост у Бриселу и Вашингтону. У изјави за Глас Америке од 25. фебруара портпарол високог представника за спољну политику и безбедност ЕУ Петер Стано изјавио је да је потребно да Србија усагласи своју спољну политику са политиком Европске уније. Могуће санкције Србији први пут је у својој изјави из новембра 2019. поменуо специјални представник америчког државног секретара за Западни Балкан Метју Палмер (Маттхеw Палмер). Председник Србије је у децембру 2019. најавио да ће Србија стати са куповином оружја и том приликом рекао да ће се „ићи на додатне реформе“ војске, што је касније поткрепљено и смањеним буџетом за одбрану за 2020. који су усвојили посланици Скупштине Србије, такође у децембру 2019. Србија и даље очекује испоруку тенкова Т-72 и дела оклопних возила „БРДМ-2“, које је као донацију добила од Русије, као и 4 ловца руске производње МиГ-29 из Белорусије који су тренутно на ремонту у Ваздухопловном завода Барановичи. (РСЕ) |