субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада САД у Београду: Горан Радосављевић Гури треба да буде суочен са правдом, а не да добија признања, он је веродостојно уплетен у убиство браће Битићи 1999. године
Хроника

Амбасада САД у Београду: Горан Радосављевић Гури треба да буде суочен са правдом, а не да добија признања, он је веродостојно уплетен у убиство браће Битићи 1999. године

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. јул 2021.

Амбасада САД у Београду је, поводом вести да је Горану Радосављевићу Гурију, који је повезан са случајем Битићи уручена плакета Жандармерије, саопштила да он треба да буде суочен са правдом, а не да добија признања.

„Радосављевић је човек који је управљао кампом за обуку. где су 1999. године пронађени остаци тројице убијених Американаца – Илија, Агрона и Мехмета Битићија“, навела је амбасада САД на Твитеру.

САД су санкционисале Радосављевића због умешаности у њихова убиства и он треба да буде суочен са правдом, а не да добија признања, указала је амбасада, уз вест Радио Слободне Европе да је на обележавању Дана жандармерије 30. јуна у Новом Саду, командант Жандармерије Дејан Луковић уручио Радосављевићу плакету, у знак захвалности за успешну сарадњу.

Стејт департмент је у децембру 2018. Радосављевићу забранио улазак у САД, због умешаности у грубо кршење људских права, подсетио је РСЕ.

„Радосављевић је веродостојно уплетен у убиство браће Битићи 1999. године, тројице албанско-америчке браће који су убијени у Србији након рата на Косову“, наведено је тада у саопштењу.

Агрон, Мехмет и Или Битићи, држављани САД који су се у саставу „Атлантске бригаде“ борили на страни Ослободилачке војске Косова (ОВК) током рата на Косову, ухапшени су по завршетку НАТО интервенције 1999. године на граници са Косовом због илегалног преласка у Србију.

Након одлежане прекршајне казне од 15 дана пуштени су из затвора, али их српска полиција одводи у базу Специјалних антитерористичких јединица МУП Србије у Петровом Селу, која је била под командом Горана Радосављевића Гурија.

Њихова тела, са везаним рукама и ранама од испаљених метака на потиљцима, откривена су у јулу 2001. године у масовној гробници у Петровом Селу, у источној Србији, заједно са другим телима косовских Албанаца.

(Фонет, Радио Слободна Европа)

Видети још: Вучић на пријему у америчкој амбасади уручио Ентонију Годфрију честитку Џозефу Бајдену поводом 4. јула, Дана независности; Годфри: Србија данас нема бољег пријатеља од САД

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер